۱۳رجب، سالروز ولادت مولود كعبه

جامعیت خاصیت بارز حضرت علی(ع) است

جامعیت خاصیت بارز حضرت علی(ع) است

جاویدانی: سرتاسر دوران زندگی حضرت علی (ع) برای تمام آزادگان جهان درس است و عدالت خاصیت برجسته ایشان است. نخستین یار و یاور رسول ختمی مرتبت بودند. یكی از اموری كه می شود از زندگی حضرت برای جامعه امروز مثال زد و الگوبرداری كرد، سیره و سیاست حضرت در حكومت داری است كه در نهج البلاغه به صورت ویژه به آن پرداخته شده است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، سیزدهم رجب سال ۳۰ عام الفیل سالروز تولد شاگرد ممتاز مكتب پیامبر اسلام(ص) است، همان كسی كه گفت "دین خدا به وسیله شخصیت ها شناخته نشود بلكه به وسیله نشانه حق شناخته شود بدین سبب حق را بشناسید تا صاحب حق را بشناسید. " این روز مختص بزرگ مرد تاریخ، مولا علی (ع) است؛ امامی كه از یمن بركت قدم هایش حتی دیوار كعبه تاب نیاورد و آغوشش را به روی بهترین خلق خدا باز كرد تا جهانیان تا ابد بزرگی و عظمت او را به یاد داشته باشند.
به دنیا آمدن امیر مومنان علی مقابل السلام در درون خانه خدا فضیلتی است كه محدثان شیعه و دانشمندان علم انساب آنرا در كتابهای خود نقل كرده اند و در بین دانشمندان اهل تسنن گروه زیادی به این حقیقت، تصریح كرده و آنرا یك فضیلت بی نظیر خوانده اند.
سرتاسر دوران زندگی حضرت علی (ع) برای تمام آزادگان جهان درس است و عدالت خاصیت برجسته ایشان است و نخستین یار و یاور رسول ختمی مرتبت بود؛ یكی از اموری كه می شود از زندگی حضرت برای جامعه امروز مثال زد و الگوبرداری كرد، سیره و سیاست حضرت در حكومت داری كه در نهج البلاغه به صورت ویژه به آن پرداخته شده است.

حضرت علی (ع) در تمام امور از جامعیت خاصی برخوردار بودند
حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق كفیل -كارشناس مسائل دینی- در گفت و گو با ایسنا، درباره جامعیت بودن شخصیت حضرت علی(ع) و كاربرد نهج البلاغه در دنیای امروز و با اشاره به اینكه حضرت علی(ع) دارای یك شخصیت بسیار جامع بود و این جامعیت حضرت را می توانیم در نهج البلاغه و سفارش های حضرت جهت زندگی در تمام امور مشاهده و درك نماییم اظهار نمود: یكی از خاصیت های بارز حضرت علی (ع) جامعیت حضرت در تمام امور است. همین طور نهج البلاغه حُسن دین اسلام است و از جامعیت بسیار خاصی برخوردارست. گاهی فردی برجسته است اما فقط در یك بعد برجستگی دارد اما حضرت علی (ع) در تمام امور از جامعیت خاصی برخوردار بودند.
وی افزود: حضرت علی (ع) در میدان جنگ رزم آوری نامدار بود و وقتی به كودك یا مستضعفی می رسید حُسن اخلاق و نهایت رافت و مهربانی را داشتند. صفات حضرت علی (ع) جزو صفاتی است كه باید در لحظه لحظه زندگی از آن بهره ببریم. درس زندگی در نهج البلاغه كه یادگار حضرت است تبیین شده است.
وی تصریح كرد: این مطلب از حیث فردی نهج البلاغه است اما از حیث حاكمیت نیز نهج البلاغه دارای تعاریف خاصی از حكومت داری است. اگر یك كشور پیشرفته رو به رشد و موفق را می خواهیم باید متن اصلی حركت ما نهج البلاغه باشد چونكه در جای جای نهج البلاغه نامه هایی از حضرت به یادگار مانده است كه به مقدار كافی اطلاعات و الگوبرداری را برای ما میسر می كند. رمز حركت و مدیریت در جامعه باید تبیین نهج البلاغه باشد. در نهج البلاغه متن هایی وجود دارد كه راهگشا هستند.
وی با تاكید بر این مطلب كه حضرت علی (ع) هم از حیث فردی و هم حیث اجتماعی دارای جامعیت اظهار داشت: تمام صفات زیبا در حضرت جمع شده و حضرت یك عبد عاشق معبود بود و با تمام وجود عبادت و مناجات داشتند. تمام دغدغه حضرت این بود كه جامعه پیوند توحیدی با خداوند برقرار كند. همین طور دغدغه برنامه ریزی برای رسیدن به تعالی انسان را داشتند. حضرت علی (ع) دنیا را مانع پیوند با خداوند مطرح می كنند. یعنی اگر فقط برای دنیا زندگی نماییم پیوند ما با خداوند از بین می رود. نباید به سرگرمی های دنیا دل ببندیم. اینها مطالبی است كه در نهج البلاغه وارد شده است. حضرت علی(ع) عاشق بشریت بودند و در عشق به عدالت و انصاف سرآمد و همواره دغدغه پیوند توحیدی در جامعه را داشتند.1398/12/19
22:56:20
5.0 / 5
3713
تگهای خبر: زندگی , سرگرمی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
جاویدانی