با توجه به شیوع كرونا؛

جشنواره مرورنویسی كتاب در فضای مجازی

جشنواره مرورنویسی كتاب در فضای مجازی

جاویدانی: باتوجه به تعطیلی موقت كتابخانه های عمومی به سبب شیوع ویروس كرونا جشنواره مرورنویسی ویژه كتابداران وكاركنان كتابخانه ها بامحوریت كتاب چگونه مرور كتاب بنویسیم؟ در فضای مجازی انجام می شود.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، جشنواره مرورنویسی ویژه كتابداران و كاركنان كتابخانه های عمومی كشور در آستانه فرارسیدن سال نو و با هدف ارتقای خدمات كتابخانه های عمومی، با محوریت كتاب «چگونه مرور كتاب بنویسیم؟» نوشته برد هوپر با ترجمه علیرضا شفیعی نسب، در چند مرحله انجام می شود.
این جشنواره در سال ۱۳۹۹ به صورت فصلی برگزار می گردد كه اولین مرحله و فصل بهارانه جشنواره، ویژه آثار داستانی فارسی، شامل ۴ بخش است كه عبارتند از: كسب آمادگی و بازخوانی آموزه ها؛ انتخاب كتاب های مورد علاقه از لیست پیشنهادی، مطالعه كتاب و نگارش و ارسال مرورها؛ داوری و گزینش و معرفی مرورهای برتر، با اهدای جایزه و در نهایت درج مرورها به شیوه مناسب در اطلاعات منبع شناختی «سامان» و شبكه «مشاوره خوانندگان» در كتابخانه های عمومی ایران.
در بخش نخست، برای كسب آمادگی و بازخوانی آموزه ها: مبنای نظری، راهنمای عملی و معیار داوری این مرحله، در منابع آموزشی «خدمات مشاوره خوانندگان در كتابخانه عمومی» و كتاب «چگونه مرور كتاب بنویسیم؟: مرورنویسی برای مشاوره خوانندگان» نوشته برد هوپر، ترجمه علیرضا شفیعی نسب، نشر مشترك نهاد كتابخانه های عمومی كشور و انتشارات ترجمان علوم انسانی بوده و بوسیله سامانه آموزش كاركنان و در كتابخانه الكترونیكی سامانه یادگیری كاركنان نهاد كتابخانه های عمومی كشور در دسترس كتابداران قرار می گیرد.
برای كسب موفقیت در مسابقه، بازخوانی درس «خدمات مشاوره خوانندگان در كتابخانه عمومی» كه مطالب آن در دوره مدرسه اینترنتی ارائه شده بود و شركت در كلاس آموزشی مجازی «مرورنویسی برای مشاوره خوانندگان(۱)» سفارش می شود؛ همین طور برای كسب بیشترین آمادگی و آگاهی از معیارهای داوری، كلاس آموزشی «مرورنویسی برای مشاوره خوانندگان (۱)» در سامانه آموزش كاركنان طراحی شده است. شركت در كلاس و آزمونِ آن كاملا اختیاری است.
مراحل شركت در كلاس آموزشی
علاوه بر امكان مشاهده فایل آموزشی در كتابخانه الكترونیكی، از آنجائیكه نام تمامی همكاران (كاركنان ستادهای مركزی و استانی، كتابداران نهادی و مشاركتی) در كلاس ثبت شده، كافی است علاقه مندان بوسیله سامانه‌ی آموزش وارد كلاس شده و فایل كتاب را دریافت و مطالعه كنند؛ پاسخ به پرسش ها، رفع اشكال ها و یا ابهام های احتمالی فراگیران، بوسیله سامانه‌ی آموزش و كارشناسان آن انجام می شود.
همچنین علاقه مندانی كه تمایل دارند از امتیازات آموزشی بهره مند شوند، می توانند با بیان تمایل در فرم نظرسنجی ذیل محتوای درس مذكور، در تاریخی كه متعاقبا اعلام خواهد شد، در این آزمون شركت نمایند. بعد از آمادگی و بازنگری معیارهای مرورنویسی، بخش دوم مسابقه، انتخاب كتاب های داستانی موردعلاقه از لیست پیشنهادی، خواندن كتاب و نگارش و ارسال مرورها، آغاز خواهد شد. لیست كتاب های پیشنهادی، فایل منابع (در قالب PDF) و توضیح لازم برای این بخش را در اطلاعیه بعدی اعلام خواهد شد.
این جشنواره در مراحل آتی، تعداد بیشتری از آثار داستانی و نیز منابع غیرداستانی را در بر می گیرد و مراحل و بخش های مختلف جشنواره مرورنویسی با مشاركت ادارات كل آموزش و پژوهش، تامین منابع و امور فرهنگی انجام می شود.


منبع:

1398/12/20
17:51:29
5.0 / 5
3577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
جاویدانی