تبریك ولادت امام حسین (ع) به سبك موزه ملی ایران

تبریك ولادت امام حسین (ع) به سبك موزه ملی ایران

به گزارش جاویدانی موزه ملی ایران، همزمان با اعیاد شعبانیه و تولد امام حسین (ع)، تصویری از دعای صلوات بر چهارده معصوم (ع) را كه روی قالیچه ی سجاده ای كتیبه دار از دوره ی صفوی نقش بسته را منتشر نمود.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، بر مبنای توضیحی كه روی تصویر انتشار یافته، وجود دارد؛ «این قالیچه ی سجاده ای، با طرح محرابی، زمینه ی سبز سیر، در سه حاشیه و چهار كتیبه بافته شده است. حاشیه های این كتیبه را «حاشیه خارجی با زمینه ی قرمز و با نقوش گل و شكوفه به رنگ های قرمز، آبی و سیاه»، «در داخلِ حاشیه میانی، دعای صلوات بر چهارده معصوم (ع)»، «حاشیه ی داخلی در زمینه قرمز به خط ثلث به رنگ نخودی آیه ۲۵۵ سوره مباركه البقره» و «بخش پایینی حاشیه داخلی با نقوش و برگ تزیین شده است.»
همینطور متن قالیچه دارای طرح محرابی دالبری است. داخل حاشیه دور این طرح به خط نستعلیق قهوه ای رنگ، آیات ۴۰ و ۴۱ سوره مباركه ابراهیم (ع)، با مضمون دعای حضرت ابراهیم خلیل (ع) بافته شده است. در قسمت داخلی طرحِ محراب در زمینه سبز سیر، داخل ترنج كوچك به خط ثلث و به رنگ نخودی در زمینه قرمز، ذكر سجده ی نماز بافته شده و بالا و پایین این ترنج، دو سر ترنج قرمز رنگ طراحی شده است. در قسمت پایین طرح محرابی در زمینه سبز تیره، نقوش گل و برگ های اسلیمی به رنگ های قرمز رنگ طراحی شده است.
در قسمت پایین طرح محرابی در زمینه ی سبز تیره، نقوش گل و برگ های اسلیمی به رنگ های قرمز، زرد، صورتی، نخودی و آبی بافته شده و پایین حاشیه میانی هم با نقوش گل و برگ و اسلیمی ماری تزیین شده است.
این قالیچه ی سجاده ای كه طول آن ۱۴۵ سانتی متر و عرض آن ۱۰۲ سانتی متر است، با شماره ی اثر ۳۴۰۵ در تالار دوره ی صفوی، موزه ی دیرینه شناسی و هنر دوران اسلامی نگهداری می شود.

1399/01/09
18:28:06
5.0 / 5
2921
تگهای خبر: طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
جاویدانی