خرافاتی كه با طب اسلامی گره خورده است

از گل بنفشه تا ادرار شتر برای درمان كرونا!

از گل بنفشه تا ادرار شتر برای درمان كرونا!

به گزارش جاویدانی در حالیكه جامعه پزشكی جهانی داروی موثر و یا واكسنی برای درمان و جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس جدید كرونا و كووید-۱۹معرفی نكرده اند، برخی در فضای مجازی به نام طب اسلامی و سنتی راهكارهایی برای درمان این بیماری عرضه می دهند؛ این در شرایطی است كه به قول دبیر ستاد گیاهان دارویی معاونت علمی ریاست جمهوری هیچ یك از روش های پیشنهاد شده پایه علمی ندارند و با تاكید یكی دیگر از متخصصان حوزه گیاهان دارویی، پیشگیری مقدم بر درمان در این بیماری است؛ ازاین رو رعایت نكات بهداشتی و ارتقای سیستم ایمنی از راه مصرف مواد غذایی طبیعی بهترین راهكار برای مقابله با این ویروس ناخوانده است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، ویروس كرونا كه از چین طغیان كرد، حالا كل دنیا را در نوردیده است و با علم بشر دست و پنجه نرم می كند تا در نهایت یا سیستم ایمنی بدن خویش را با این میهمان ناخوانده سازگار كند یا بشر بر آن غلبه یابد و همانند بیماری هایی همچون طاعون، آبله، وبا و سل كه روزگاری افراد زیادی را به كام مرگ كشاندند و دارویی برای سركوب آنها عرضه شد، علاجی برای دفع این ویروس هم چاره شود.
اما تا آن زمان بیم آن می رود كه با سفارش ‎های به ظاهر بهداشتی بسیاری جان خویش را از دست بدهند، همانند سفارش به خوردن الكل و مواد شوینده و ضد عفونی كننده.
در این میان هم متاسفانه برخی به نام اسلام! و با عنوان طب اسلامی و طب سنتی پیشنهادات قطعی برای ویروس تازه متولد شده كرونا و كووید-۱۹ می دهند كه به قول همه متخصصان این حوزه هنوز بشر نتوانسته است هویت و ماهیت این ویروس را شناسایی كند تا بتواند راه درمانی برای آن عرضه نماید.
برخی مالیدن روغن گل بنفشه را عرضه دادند، برخی خوردن زنجبیل را سفارش كردند كه باعث شد قیمت این محصول از مرزهای كیلویی ۱۰۰ هزار تومان فراتر رود و همچون دُر نایابی در بازارها دست به دست شود.
مدتی بعد هم دود كردن عنبرنسا تجویز شد و بعد از آن به خوردن خون جوجه تیغی هم برای درمان و مقابله با بیماری كرونا سفارش شد. در بعضی موارد این حكیمان با رفتن به مراكز درمانی و مالیدن روغنی به بینی بیماران مبتلا ادعای درمان داشتند كه این اقدام هم باعث فوت بیمار شده بود.
پس از همه این ها نوبت به ادرار شتر رسید! فردی كه خویش را حكیم مهدی سبیلی! متخصص طب اسلامی و مدیر انجمن علمی آموزشی طب الصادق معرفی می كند، با رونمایی از دستاورد جدید خود برای مقابله با كرونا اعلام می كند كه نوشیدن ادرار شتر باعث درمان بیماران مبتلا به ویروس كرونا و جلوگیری از بروز بیماری های ریوی خواهد شد!

دردسرهای طب سنتی
بر مبنای تعاریف هم طب سنتی به مجموعه تمامی علوم و تجربیات نظری و عملی شامل كلیه اقدامات بهداشتی، رویكردها، اطلاعات و باورهایی كه به اشكال مختلف دارویی برای حفظ سلامتی و همینطور پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها به كار می روند و به صورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر در یك منطقه جغرافیایی انتقال می یابند و قابلیت روز آمد شدن با حفظ چارچوب های اساسی را دارا باشند، گفته می شود.
بر این اساس طب سنتی قائل به "اعتقاد به شفا برای خداوند و وسیله بودن طب برای تحقق اراده الهی در شفای بیماران"، "آمیختگی طب سنتی ایرانی با آموزه های اخلاقی و تعهد دینی و لزوم مراعات دقیق موازین اخلاقی در تمامی مراحل آموزش، پژوهش و عرضه خدمات پزشكی در عالی ترین سطح"، "عدالت محوری در توسعه بخش گیاهان دارویی و طب سنتی و برخورداری از دستاوردهای آن" و اعتقاد راسخ به حفظ سلامت و بهداشت جسم و جان در آموزه های دین" است و همین موارد هم جزو ارزش های بنیادی سند توسعه گیاهان دارویی مصوب كشور هم محسوب می شوند.
سرزمین ایران كشوری ممتاز و با رتبه بالا از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی است، بگونه ای كه دارای ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهان است و بر مبنای نظر گیاه شناسان و پژوهشگران تعداد گونه های گیاهی ایران در حدود ۸ هزار گونه است كه از نظر تنوع گونه ای حداقل دو برابر قاره اروپا است.
علاوه بر آن بیشتر از ۲ هزار و ۳۰۰ گونه گیاهان كشور دارای خواص دارویی، عطری، ادویه ای و آرایشی هستند و این منبع خدادای سبب شده تا از گذشته های دور، عالمان و دانشمندان و پرشكان ایرانی به جنبه های سلامت و پزشكی گیاهان دارویی، رویكردهای علمی داشته باشند.
در این روزها شاهد نسخه نویسی برخی حكیم نماها برای درمان مبتلایان به ویروس كرونا هستیم كه به قول دكتر محمدحسن عصاره، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هیچ یك از این روش های پیشنهاد شده پایه علمی ندارند و حتی در صورت تجویز گیاهان دارویی برای درمان این بیماری باید از جانب مراجع مسوول مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و ستاد ملی كرونا اعلام گردد.
دكتر محمد حسن عصاره، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت وگویی با ایسنا با اشاره به اینكه اعلام داروهای مناسب برای درمان مبتلایان به ویروس كرونا از جانب دو نهاد بهداشتی كشور اعلام می شود، خاطرنشان كرد: ملاك تایید و یا رد دارویی، وزارت بهداشت است.

خرافاتی كه با طب اسلامی گره خورده است
دكتر محمدحسین امینی فرد، عضو هیات علمی دانشكده كشاورزی دانشگاه بیرجند و متخصص حوزه گیاهان دارویی هم در گفتگو با ایسنا، اظهار كرد: بیماری كرونا یك بیماری جدید ویروسی است و هنوز علم پزشكی نوین نتوانسته است واكسن و یا داروی موثری برای مبارزه، مقابله و جلوگیری از بیماری كرونا عرضه نماید.
وی با اشاره به اینكه دو داروی درمان ایذر و مالاریا تجویز شده برای این بیماری هنوز مورد تایید جوامع جهانی بهداشتی قرار نگرفته اند، تصریح كرد: بر مبنای اعلام پزشكان همچنان تردیدهایی در زمینه اثرات داروهای تجویز شده به بیماران وجود دارد، ازاین رو محققان حوزه سلامت و پزشكی به صورت مداوم در حال مطالعه هستند تا بتوانند دارویی را كشف و سفارش كنند.
امینی فرد افزود: اما اینكه گیاهان دارویی و یا طب سنتی چه اثری بر روی بیماری كرونا دارند، باید گفته شود كه اساس این بیماری یك ویروس و از راه یك ویروس به انسان منتقل شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند اظهار نمود: تاكید طب سنتی و گیاهان دارویی بیشتر بر افزایش سیستم ایمنی بدن است. بر این اساس اگر سیستم ایمنی بدن شخص ارتقا یابد، در صورتیكه در معرض ویروس كرونا قرار می گیرند، به علت افزایش مقاومت، این ویروس در بدن كشته شود و از بین برود.
این محقق حوزه گیاهان دارویی، هدف نهایی طب سنتی در مقابله با كرونا را ارتقای سیستم ایمنی بدن دانست و تصریح كرد: ارتقای سیستم ایمنی بدن در حالی در طب سنتی تاكید می شود كه لازم است نكات ایمنی هم رعایت شود؛ اینكه گفته می شود دست ها به مدت ۲۰ ثانیه شسته شود و یا دست به چشم و دهان زده نشود و سایر مسایل جلوگیری از بروز این بیماری حتما و باید رعایت شود.
امینی فرد با اشاره به برخی مطالب غیر واقع در فضای مجازی، افزود: در ابتدای شیوع این ویروس اعلام گردید كه مصرف زنجبیل و لیموترش برای درمان این بیماری موثر است و متعاقب آن شاهد بودیم كه قیمت این محصولات افزایش یافت.

محصولات غذایی كه تا پیش از انتشار كرونا فراموش شده بودند
عضو هیات علمی دانشكده كشاورزی دانشگاه بیرجند با تاكید بر اینكه محصولاتی مانند مركبات، زنجبیل و لیموترش حاوی مقادیر زیادی آنتی اكسیدان هستند، اظهار داشت: مواد غذایی دارای آنتی اكسیدان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‎شوند.
وی افزود: افرادی كه از سیستم ایمنی قوی برخوردار باشند، در مقابل ویروس كرونا مقاومت بیشتری دارند و اینكه گفته می شود میانسالان و یا افراد مسن از خانه خارج نشوند، به علت آن است كه سیستم ایمنی این دسته از افراد ضعیف تر است و گیاهانی مانند زنجبیل و لیموترش خاصیت آنتی اكسیدانی دارند و باعث افزایش سیستم ایمنی بدن خواهند شد.
امینی فرد با بیان اینكه مصرف دود عنبر نسارا جزو حوزه گیاهان دارویی محسوب نمی شود، توضیح داد: این قبیل گفته ها جزو باورهای مردم است كه از زمان های گذشته از آن استفاده می شد، ولی ما به جای آن دود كُندر را سفارش می نماییم.
به قول وی، دود كُندر خاصیت ضد ویروس قوی دارد، ضمن آنكه همه ائمه هم بر مصرف آن تاكید دارند.
امینی فرد با اشاره به اینكه سفارش برای نوشیدن ادرار شتر به صورت كلی تایید نمی گردد، توضیح داد: بر اساس طب سنتی و اسلامی، در چیزهایی كه در آن حرام و نجسی هست، شفا نیست.
وی با اشاره به اینكه این نوع مطالب از جانب افراد سودجو اعلام می شود و برخی افراد ناآگاه آنها را خریداری می كنند، تصریح كرد: در ویروس كرونا جلوگیری از درمان مقدم است، ضمن آنكه به جهت اینكه افراد مبتلا به این ویروس مبتلا نشوند، سفارش می شود تغذیه طبیعی بر پایه مواد طبیعی را در برنامه روزانه خود بگنجانند.
امینی فرد مصرف مركبات به علت دارا بودن مقادیر زیادی ویتامین C، سیر، شلغم، سیب و لیمو را همچون مواد غذایی مناسب برای ارتقای سیستم ایمنی نام برد و خاطرنشان كرد: علاوه بر آن خوردن زردچوبه هم سفارش می شود.

طب اسلامی طب علمی برای درمان بیماری ها
مسلمانان با تاكید بر تعالیم وحی، عقل و اندیشه و دیگر آموزه ‏های قرآنی در طول بیشتر از ۱۰ قرن پرچمدار پیشرفت و ترقی در جهان بودند و به اعتقاد عالمان، تحولات اروپا و نوگرایی علمی و فكری آن (رنسانس) در قرن شانزدهم به بعد عمیقاً تحت تاثیر تمدن اسلامی بوده است و تاریخ جنگ ‏های صلیبی و روابط اروپا و مسلمانان به روشنی مؤید این حقیقت است.
از طرفی در طول تاریخ پزشكی مشاهده می نماییم كه عالمانی چون ابوعلی سینا از طب گیاهان دارویی برای درمان بیماری ها سود برده است، ولی همه كاربردهای گیاهان دارویی بر مبنای عدله های علمی و بر مبنای مطالعات و تحقیقات بوده است.
از این رو لازم است در شرایط كنونی بحران انتشار كرونا اجازه داده نشود مطالب غیر واقعی در فضای مجازی دست به دست شوند و به جای آن آگاهی های اجتماعی را ارتقا دهیم تا از این بحران سربلند خارج شویم.1399/02/04
13:33:56
5.0 / 5
2952
تگهای خبر: آموزش , بازار , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاویدانی