در شورایعالی انقلاب فرهنگی؛

شورای هنر بعد از 11 سال وقفه احیا شد

شورای هنر بعد از 11 سال وقفه احیا شد

به گزارش جاویدانی شصتمین جلسه شورای هنر به ریاست دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از ۱۱ سال وقفه، برگزار و طی آن سید عباس صالحی بعنوان رئیس این شورا انتخاب گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، اولین نشست شورای هنر به ریاست سید سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی عصر امروز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همراهی وزیر علوم تحقیقات و فناوری و وزیر آموزش و پرورش، نماینده سازمان تبلیغات اسلامی، نماینده سازمان صدا و سیما و نمایندگان برخی دیگر از نهادها مرتبط در محل دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی برگزار گردید.
در این جلسه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان رئیس شورا و محمد حسین ایمانی خوشخو به دبیر شورای هنر انتخاب شدند.
حجت الاسلام و المسلمین سید سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی بعد از آخر این نشست در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شصتمین جلسه شورای هنر ساعتی پیش با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حضور ویدئو کنفرانس محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل سالن جلسات دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار گردید که در این نشست نمایندگانی از سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان صداوسیما هم در این نشست حضور پیدا کرده بودند.
بر اساس قوانین اعضای حقوقی شورای هنر متشکل از رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم تحقیقات و فناوری هستند که بر مبنای آیین نامه مصوب شورای هنر سه عضو حقیقی دیگر هم در مجموعه شورا حضور پیدا می کنند وی ادامه داد: لازم به توضیح است که تشکیل شورای هنر یکی از مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۷۷ است که از آن زمان تا سال ۱۳۸۸ به صورت مستمر ۵۹ جلسه را برگزار کردند. اما به علت مشکلاتی که از سال ۸۸ صورت گرفت این جلسات تعطیل شد. البته در این ۱۱ سالی که از توقف برگزاری جلسات شورای هنر می گذرد، کمیسیون هنر و معماری شورایعالی انقلاب فرهنگی نسبت به انجام وظایف خود در حوزه های هنری اهتمام داشته و ذی نفعان این حوزه در تمامی بخش های دولتی همواره در جلسات کمیسیون حضور پیدا می کردند. ولی واقعیت امر این است که حوزه هنر یکی از مهم ترین امور در رابطه با ارزش های اسلامی است که باید برای توسعه این مورد اهتمام ورزید و امیدوارم برگزاری شصتمین جلسه شورای هنر که با حضور سه وزیر محترم دولت و سایر نمایندگان بخش ها صورت گرفت گام مهمی در جهت پیشرفت حرکت ها شود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی دررابطه با اعضای حقوقی و حقیقی شورای هنر بیان نمود: بر مبنای قوانین اعضای حقوقی شورای هنر متشکل از رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صداوسیما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم تحقیقات و فناوری هستند که بر مبنای ای ین نامه مصوب شورای هنر سه عضو حقیقی دیگر هم در مجموعه شورا حضور پیدا می کنند. که بر مبنای تصمیمات اتخاذ شده در این نشست مقرر است طی روزهای آینده رأی گیری مجازی توسط اعضای فعالی صورت گرفته و اعضای حقیقی هم بزودی معرفی شوند.
سعیدرضا عاملی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: در جلسه شصتم شورای هنر ضمن مرور مصوبات قبلی شورای هنر، نظام موضوعات هم مورد بررسی قرار گرفت تا در جلسات آتی تصمیم گیری های بهتری برای اجرایی شدن مصوبات صورت پذیرد. از طرفی با رأی گیری که صورت گرفت آقای سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان رئیس شورا و محمدحسین ایمانی خوشخو بعنوان دبیر شورای هنر انتخاب شدند. مصوبه دیگری که در این نشست می توانم به آن اشاره کنم تشکیل دبیرخانه شورا در ستاد شورایعالی انقلاب فرهنگی و تعیین پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان بازوی اصلی پژوهش های شورا در کنار سایر بخش های پژوهشی و مراکز تحقیقاتی زیر مجموعه اعضا بود.
وی خاطرنشان کرد: طبق آخرین صحبت های که در جلسه اخیر صورت گرفت بنا بر این شده که ما شاهد مصوباتی باشیم که رویکرد اثرگذاری بیشتری داشته باشند. ضمن اینکه اعضای حاضر در این نشست موضوعات اساسی را مطرح نمودند که باید در جلسات آینده بر مبنای اولویت ها آنها را مد نظر قرار دهیم. به هر ترتیب هنر حالا مبحث اساسی است و در این راه نگاه علمی و اجرایی جزوی از نیازهای جامعه فرهنگی هنری است. بدین منظور نهایت تلاش ها صورت می گیرد تا مصوبات شورای هنر در جهت اجرایی شدن و هدایت جامعه به سمت تمدن نوین اسلامی قدم بگذارد. این در شرایطی است که بر مبنای برنامه ریزی های انجام گرفته تمامی مصوبات شورای هنر در لیست دو هفته ای دستورات شورایعالی انقلاب فرهنگی قرار می گیرد و اگر اعضا روی آن نکته و اعتراضی داشته باشند در صحن شورا مطرح می شود. در غیر این صورت برای ابلاغ به رئیس شورا ارجاع داده می شود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره دوره زمانی برگزاری جلسات شورا توضیح داد: دوره زمانی جلسات شورا در ادوار گذشته ماهی یک جلسه بود که امیدوارم از این پس هم به این شکل باشد.

5.0 / 5
2725
1399/02/18
13:06:24
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
جاویدانی