صلاح ستیتیه ادیب، شاعر و دیپلمات لبنانی درگذشت

صلاح ستیتیه ادیب، شاعر و دیپلمات لبنانی درگذشت

جاویدانی: ادیب، شاعر و دیپلمات عرب فرانسوی زبان لبنانی كه بعنوان بال پرواز بین فرهنگ شرق و غرب شناخته می شد، در ۹۰ سالگی از دنیا رفت.به گزارش جاویدانی به نقل از لوموند، صلاح ستیتیه شاعر، دیپلمات، متفکر، مترجم و منتقد ادبی متولد لبنان در شهر ایولین واقع در مرکز فرانسه در ۹۰ سالگی دار فانی را وداع گفت. او یکی از مهم ترین چهره ها در ادبیات فرانسوی زبان بود و سال ۱۹۹۵ موفق به کسب جایزه بزرگ ادبی آکادمی فرانسه شده بود.
ستیتیه بیست وهشتم سپتامبر ۱۹۲۹ در لبنان در منطقه تحت الحمایه فرانسه به دنیا آمد. این مسئله تأثیر بسیاری در راه زندگی وی در آینده بعنوان یک دیپلمات و چهره ادبی داشت. به خاطر پدرش محمود ستیتیه بود که او شهروندی دوگانه دریافت کرد و با هر دو فرهنگ آشنا شد. پدرش که شاعر و معلم زبان عربی بود، دوست داشت پسرش فرهنگ عرب و مسلمان را بشناسد اما تحصیلات خویش را به زبان فرانسوی دنبال کند.
به این ترتیب وی در کالج پروتستان فرانسه در بیروت ثبت نام شد و در ادامه تحصیلات خویش را در دانشگاه سن جوزف ادامه داد. خود ستیتیه در آینده اذعان داشت که در همین دانشگاه اولین بار به نویسندگی علاقه مند شد و ریشه های آن در او شکل گرفت. وی همینطور در دانشگاه بسیار به کتاب خواندن، شعر و عرفان علاقه داشت. او با مزایای شکل دادن مجموعه ای از روابط انسانی و دوستی آشناتر شد که در ادامه منجر به ورود به عرصه دیپلماسی شد.
وی که مترجم آثار آدونیس و جبران خلیل جبران به زبان فرانسوی بود، بیشتر از ۱۰۰ کتاب در کارنامه ادبی اش دارد و یکی از مجموعه های شعر وی توسط آدونیس به عربی ترجمه شده است.
او نویسنده بی شمار مقاله های ادبی در زمینه شعر و استعاره، هنر، زبان، هنر و خوشنویسی است و ترجمه بی شمار شعرهای عربی را برای فرانسوی زبانان انجام داده است.
وی که مسلمان بود، از سال ۱۹۶۱ بعنوان دیپلمات فرهنگی شروع به کار کرد و ابتدا بعنوان مشاور فرهنگی لبنان در اروپای غربی انتخاب شد و سپس سفیر لبنان در یونسکو و بعد سفیر در هلند و مراکش شد. وی سال ۱۹۹۲ از این حرفه بازنشسته شد و از آن زمان تمام وقت خویش را صرف نویسندگی کرد.
این نویسنده جوایز گوناگونی در کارنامه ادبی اش داشت که جایزه دوستی فرانکو-عرب در سال ۱۹۷۲، جایزه ماکس ژاکوب در سال ۱۹۸۲، جایزه بزرگ آکادمی فرانسه در سال ۱۹۹۵، جایزه بزرگ شعر از بلژیک و جایزه لژیون دونور فرانسه در سال ۲۰۱۵ همچون آنهاست.منبع:

1399/03/06
14:12:04
5.0 / 5
2515
تگهای خبر: دانشگاه , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی