یك هفته با كتاب؛

درگذشت دو چهره حوزه كتاب ونشر و معرفی برگزیدگان دو جایزه ادبی

درگذشت دو چهره حوزه كتاب ونشر و معرفی برگزیدگان دو جایزه ادبی

جاویدانی: گزارش اخبار برگزیده حوزه كتاب در این هفته، دو خبر درگذشت چهره ها و دو خبر از معرفی برگزیدگان جوایز و همین طور انتشار فراخوان دو جایزه را در خود جای داده است.گروه فرهنگ: گزارش هفتگی اخبار برگزیده کتاب در سومین هفته تابستان، نسبت به هفته گذشته که گزارش تنها ۹ خبر داشت، وضعیت بهتری دارد و با ۱۶ خبر داخلی و خارجی، پرخبر شمرده می شود.
«یک هفته با کتاب» این هفته از نظر موضوعی، سه جفت خبر مشابه دارد؛ دو خبر درگذشت، دو خبر معرفی برگزیدگان جوایز و دو خبر انتشار فراخوان جوایز ادبی.
گزارش با دو خبر از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه تابعه جدیدش که حاصل ادغام ۳ زیرمجموعه این معاونت است، شروع می نماییم و در ادامه به ۲ خبر درگذشت چهره ها می رسیم. سپس ۲ خبر درباره خدمات نهاد کتابخانه های عمومی و کتابخانه ملی در روزهای شیوع باردیگر و بیشتر کرونا خواهیم خواند. اهدای اسناد و کتاب های یکی از شهدای هسته به کتابخانه ملی و خبری از دفتر مطالعات و برنامه ریزی های فرهنگی وزارت ارشاد هم از دیگر اخباری هستند که در ادامه گزارش به آنها می رسیم.
ادامه گزارش مربوط به ۲ جفت خبر مشابه در زمینه معرفی برگزیدگان جوایز و انتشار فراخوان ۲ جایزه ادبی است و سپس ۲ خبر دیگر از رویدادهای داخلی حوزه کتاب و نشر باقی می ماند که مربوط به محفل ادبی ارغوان و باشگاه ملی جوانان پژوهشگر هستند. بعد از این خبرها هم بخش بین المللی و خارجی گزارش قرار دارد که ۲ خبر را درباره بخش کتاب سایت آمازون و مهم ترین جایزه ادبی ایتالیا شامل می شود.
در ادامه گزارش «یک هفته با کتاب» سومین هفته تابستان ۹۹ را می خوانیم؛
انتخاب مدیرعامل و هیئت مدیره موسسه جدید معاونت فرهنگی ارشاد
جلسه هیأت امنای مؤسسه جدید معاونت امور فرهنگی (مؤسسات ادغام شده نمایشگاه های فرهنگی ایران، خانه کتاب و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان) بامداد یکشنبه ۱۵ تیر به صورت غیرحضوری انجام شد و در آن، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره موسسه مذکور انتخاب شدند.
انتصاب معاونان موسسه فراگیر معاونت امور فرهنگی
طبق خبری هم که چهارشنبه انتشار یافت، ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه فراگیر معاونت امور فرهنگی بامداد چهارشنبه در احکام جداگانه ای معاونان و مدیران بخش های مختلف موسسه جدید را منصوب نمود.
درگذشت تاجماه آصفی
تاجماه آصفی، همسر احمد مهدوی دامغانی، استاد زبان و ادبیات فارسی و مولف کتاب «آسمان و خاک» (الهیات شعر فارسی از رودکی تا عطار) روز دوشنبه این هفته ۱۶ تیر، به سبب مبتلاشدن به سرطان در آمریکا درگذشت.
درگذشت غلامرضا سحاب
غلامرضا سحاب فرزند عباس سحاب بنیان گذار مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب، قبل از ظهر سه شنبه ۱۷ تیر از دنیا رفت. وی که متولد ۱۳۲۷ بود، بعنوان یک کارتوگراف و پژوهشگر، آثار مهمی در حوزه جغرافیا و مطالعات جغرافیایی در کارنامه دارد.
تعطیلی ارائه خدمات کتابخانه ای به تهرانی ها
با توجه به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، ارائه خدمات کتابخانه ای به اعضاء کتابخانه های عمومی شهر تهران از دوشنبه ۱۶ تیر لغایت پنجشنبه ۱۹ تیر تعطیل اعلام گردید.
رایگان شدن دسترسی به منابع مرجع انتشارات کتابخانه ملی
اول خبر از کتابخانه ملی آن که باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه ها و نبود امکان مناسب به منابع فیزیکی، دسترسی رایگان به منابع اصلی و مرجع انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حوزه آرشیو، اسناد، کتابداری و نسخه پژوهی به همت اداره کل پژوهش و آموزش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برقرار شد.
اهدای کتابخانه و دستنوشته های شهید هسته ای به کتابخانه ملی
خبر دیگر از کتابخانه ملی هم از این قرار بود که کارشناسان گروه مبادله و اهدا اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با حضور در منزل شهید دکتر مسعود علی محمدی از دانشمندان هسته ای کشور، کتابخانه اهدایی و مجموع اسناد، دست نوشته مقالات و جزوه های درسی شهید هسته ای را به کتابخانه ملی منتقل کردند تا در آرشیو ملی ایران نگهداری شود. بدین سان کتابخانه و مجموعه اسناد شهید علی محمدی شامل ۱۰۴۴ عنوان کتاب، ۵۳ نسخه نشریه، ۹ منبع غیر کتابی (عکس، گذرنامه زیارتی و…)، سه کارتن دستنوشته، مقالات و جزوه های درسی به کتابخانه ملی رسید.
توزیع بیش از ۶۰ هزار نسخه کتاب در مناطق روستایی
ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این هفته از توزیع بیش از ۶۰ هزار عنوان کتاب در مناطق روستایی کشور آگاهی داد و اظهار داشت: اهدای کتاب به مناطق روستایی کشور با شعار «با کتاب می شه» و با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در میان اقشار کمتر برخوردار جامعه به اجرا درآمد.
معرفی برگزیدگان جایزه قلم زرین
مراسم پایانی هجدهمین اختتامیه جایزه قلم عصر شنبه این هفته انجام شد و برگزیدگان این دوره از جایزه مذکور عرضه شدند.
معرفی برگزیدگان جایزه جمالزاده
دومین دوره جایزه جمالزاده هم شامگاه شنبه ۱۴ تیر با معرفی برگزیدگان خود در چهار بخش، به ایستگاه پایانی رسید.
انتشار فراخوان چهارمین جایزه ابوالحسن نجفی
فراخوان چهارمین دوره جایزه ابوالحسن نجفی روز شنبه این هفته توسط مرکز فرهنگی شهر کتاب منتشر گردید.
انتشار فراخوان سومین جایزه بهاران
فراخوان سومین دوره جشنواره داستان کوتاه بهاران هم با هدف ترویج هنر داستان نویسی، کشف و معرفی استعدادها این هفته منتشر گردید.
آغاز به کار محفل ادبی ارغوان
اولین جلسه از نشست های نقد کتاب شعر محفل ادبی ارغوان با محوریت نقد و بررسی کتاب «تفسیر آه» اثر محمدحسین ملکیان شنبه ۱۴ تیر همزمان با روز قلم، با حضور سعید بیابانکی و با اجرای فریبا یوسفی، برگزار و در فضای مجازی پخش گردید.
برگزاری نشست خبری مدیرمسئول باشگاه ملی جوانان پژوهشگر
نشست خبری محمدرضا حقدوست مدیرمسئول باشگاه ملی جوانان پژوهشگر و سخنگوی مرکز پژوهشی اسراء و راهب عارفی رئیس مرکز پژوهشی ادبیات تحلیلی و تطبیقی اسراء پیرامون طرح جامع توانمندسازی و دانش افزایی دانش آموزان دانشجویان و معلمان فرهیخته کشور با هدف سرانه مطالعه و کاهش لطمه های اجتماعی، شنبه ۱۵ تیر در محل باشگاه ملی جوانان پژوهشگر انجام شد.
انتشار لیست بهترین کتاب های ۲۰۲۰ آمازون
سایت فروش آنلاین کتاب آمازون، این هفته با انتشار لیستی از ۶ ماه نخست سال ۲۰۲۰، کتاب هایی را که مخاطبان در خانه مانده، بیشترین استقبال را از آنها به عمل آورده بودند، معرفی نمود.
معرفی برنده جایزه ادبی استرگا
طبق خبری که دوشنبه این هفته انتشار یافت، در مراسمی که به سبب شیوع ویروس کرونا در ایتالیا روی بالکن یک مکان تاریخی برگزار شد، ساندرو ورونسی بعنوان برنده جایزه استرگا ۲۰۲۰ معرفی گردید. این، هفتاد و چهارمین دوره اهدای جایزه استراگا یا جادوگر ایتالیا بود. این جایزه مهم ترین جایزه ادبی این کشور است که از سال ۱۹۴۷ پایه گذاری شد و امسال باتوجه به بیماری کرونا و شیوع گسترده آن در ایتالیا، اهمیت خاص تری هم داشت.


منبع:

1399/04/19
22:41:46
5.0 / 5
2279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
جاویدانی