مسجد، محور و پایگاه تحول اجتماعی و زمینه ساز تمدن اسلامی است

مسجد، محور و پایگاه تحول اجتماعی و زمینه ساز تمدن اسلامی است

جاویدانی: خداوند متعال برای دستیابی انسان به تحول اجتماعی، پایگاههایی را برای اجتماع مردم، معرفت افزایی و حركت به سمت تمدن اسلامی تعریف كرده است كه مهمترین آنها مسجد است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام ناصر میرمحمدیان- قائم مقام معاونت فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی- به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی مساجد اظهار نمود: خداوند در قرآن کریم در آیه ی ۱۱ سوره مبارکه رعد تاکید می کند که تغییر روح و اندیشه مردم، مقدمه ی هر تغییری برمبنای خواسته و اراده خداست و تا مردم اراده نکنند، خدا برای تغییر آنها امری را مقدر نمی کند.
ایشان سپس اضافه کرد: اگر پذیرفتیم که برمبنای اندیشه اسلام ناب، تحول اجتماعی بر اساس حرکت و قیام مردم صورت می گیرد، پس نباید مانند مدل غربی، برای تحول فقط به زیرساختها، سرمایه و امکانات دقت کنیم.
قائم مقام فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی مسجد را مهمترین پایگاه برای اجتماع مردم با رویکرد تحول اجتماعی ذکر کرد و بیان داشت: خداوند متعال برای دستیابی انسان به تحول اجتماعی، پایگاه هایی را برای اجتماع مردم، عبادت، معرفت افزایی و حرکت به سمت تمدن اسلامی تعریف کرده است که مهمترین آنها مسجد است.
حجت الاسلام میرمحمدیان بیان کرد: محور این پایگاه ها (مساجد) و تجمع مردم هم همان روحانیون و عالمانی هستند که ما به آنها امام محله می گوییم.
قائم مقام معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه: محور شدن یک نقطه جغرافیایی به نام مسجد برای اهالی یک محله، به شدت در انسجام اجتماعی آنها اثرگذارست.
وی توصیف کرد: اینکه خداوند متعال برای حضور در مسجد و قرائت قرآن، عبادت، استغفار و مباحثه علمی و نماز جماعت ثواب ویژه تعیین کرده، در واقع حکمتش افزایش انگیزه در طیف های مختلف مومنان بوده تا حضور در مساجد هرچه باشکوه تر باشد.
میرمحمدیان اظهار نمود: اهمیت مسجد به سبب طراحی و سازماندهی آن بعنوان مکان اصلی در یک محله و حتی شهر یا روستا و مرکز همه شئون اجتماعی است همین طور مساجد محل برنامه ریزی و اقدام برای تحول اجتماعی شمرده می شود و نماد نوع تفکر ما و تفکر توحیدی است.
وی با اشاره به سیره نبوی در تاسیس حکومت اسلامی اشاره کرد: پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد صلی الله مقابل و آله وقتی وارد مدینه شدند نخستین اقدامشان تعیین یک نقطه بعنوان مسجد بود و بعد از آن اقامه نماز کردند. چونکه خداوند متعال در آیه ۴۱ سوره مبارکه حج می فرماید: «الذین ان مکناهم فی الارض أقام الصلاه و... » یعنی نخستین گام برای حرکت یک جامعه اقامه نماز است.
حجت الاسلام میرمحمدیان توضیح داد: اقامه نماز هم لوازمی دارد، و مهمترین موضوعش این است که شخصی بعنوان امام جماعت تعیین شود و از طرف دیگر مردم نیز به سمت او بیایند و بعد از آن مکانی رای برای اقامه نماز مشخص کنند که این همان مقدمه ی تحول اجتماعی از منظر اسلام ناب است.
او در آخر این بخش از گفتگو بیان داشت: اینکه امام خمینی رحمه الله مقابل مساجد را سنگر برشمردند و تاکید داشتند این سنگرها را حفظ نماییم منظورشان چنین مساجدی بود. مساجدی که در راه تحول اجتماعی گام بردارند تا در رسیدن به تمدن اسلامی نقش آفرین باشند.
قائم مقام معاونت فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اظهار نمود: بنا بر این در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی می بینیم که مساجد را هسته مقاومت فرهنگی و پایگاه کارهای اجتماعی می دانند و تاکید دارند که مسجد در تقویت فکری و ترغیب مردم به کارهای مختلف اجتماعی نقش اساسی دارد.
منبع:

1399/05/31
21:36:14
5.0 / 5
1772
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاویدانی