همكاری سازمان اوقاف و دستگاه قضا در دستگیری قبرفروش خاطی

همكاری سازمان اوقاف و دستگاه قضا در دستگیری قبرفروش خاطی

به گزارش جاویدانی مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه با تاكید بر اینكه برای پیشگیری از هرگونه تخلفی مردم برای دفن امواتشان در جوار بقاع متبركه حتما باید به دفاتر بقاع یا اداره اوقاف رجوع و مراحل قانونی را طی كنند، اظهار داشت: قبرفروش خاطی با همكاری سازمان و دستگاه قضا دستگیر شده است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان اوقاف حجت الاسلام محمد نوروزپور- مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه- درباره جزئیات دستگیری شخصی که به صورت غیرقانونی مبادرت به فروش قبور می کرد، اظهار داشت: بیشتر از دو دهه است که این شخص روبروی بقعه شیخ صدوق (ابن بابویه) مغازه ای برای اجاره دادن صندلی، چادر، صوت و... دارد و این تجهیزات را برای مراسم ختم و دفن اموات در بقعه متبرکه اجاره می دهد.
وی ادامه داد: بعد از پیدا شدن شاکی خصوصی ضد این شخص و قرائن و شواهدی که ثابت می کند بر خلاف قوانین سازمان واگذاری هایی صورت پذیرفته با هماهنگی دستگاه های امنیتی، دادستانی و اداره اوقاف شهرری و همکاری مسؤلان بقعه شیخ صدوق این فرد خاطی دستگیر شده و برای طی مراحل قضایی در اختیار دادستانی شهرری قرار گرفته است.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف تصریح کرد: دلیل رسانه ای شدن دستگیری فرد خاطی توسط دادستانی شهرری، این است که اگر شاکیان دیگری از جانب این شخص متضرر شده اند و قصد شکایت دارند، بتوانند شکایت خویش را در دستگاه قضایی مطرح کنند.
نوروزپور درمورد شیوه مجرمانه این فرد قبرفروش هم تصریح کرد: نحوه پرداخت هزینه ها در بقاع متبرکه و امامزادگان به این صورت است که مردم هزینه های مختلف همچون فروش قبر، اجاره صندلی، چادر، صوت، سخنران، مداح و... را به حساب بقعه متبرکه یا امامزاده واریز می کنند و بعد از آن بقعه متبرکه با اجاره دهنده این تجهیزات طرف حساب خواهد بود؛ این فرایند به این علت است که ورودی و خروجی پرداخت ها مشخص باشد و در سامانه سازمان اوقاف هم بابت هزینه کرد ثبت شود؛ در این میان روش فرد خاطی به این صورت بود که حساب شخصی اش را به صاحبان اموات معرفی می کرد و این افراد، مبالغ را به حساب شخصی وی واریز می کردند و او هم مبالغ واقعی همچون مبلغ واقعی قبر را به امامزاده پرداخت و مابقی را برای خود برمی داشته است.
وی با اشاره به اینکه قبرفروش خاطی بدون اطلاع سازمان اوقاف واسطه گری می کرده خاطرنشان کرد: هنوز معلوم نیست چه تعداد قبر فروخته شده است؛ بر همین مبنا گروه کارشناسی از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه تشکیل شده تا با هماهنگی دستگاه های امنیتی و قضایی، تمام ابعاد مبحث مشخص و پرونده برای دادگاه ارسال شود.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف خاطرنشان کرد: در مورد دستگیری قبرفروش مذکور اولین پیگیری توسط مدیریت بقعه شیخ صدوق و مسؤلان اوقاف منطقه انجام شده و این شخص به دادستان معرفی شده و دادستان هم برپایه قرائن و شکایت شاکیان اقدامات لازم را انجام داده است.
نوروزپور با اشاره به اینکه الان خلاف رویه سازمانی در این پرونده برای ما ثابت شده است، تصریح کرد: بنابراین هم دادستان حکم جلب فرد خاطی را صادر کرده. این فرد هیچ سمتی در بقاع متبرکه نداشته است و همین برای اثبات فعالیت مجرمانه این شخص کفایت میکند.
وی در مورد خریداری قبور در امامزادگان و بقاع متبرکه تصریح کرد: مردم برای دفن اموات خود در جوار بقاع متبرکه، حتما باید به دفاتر بقاع یا اداره اوقاف رجوع کنند و مراحل قانونی را طی کنند و نباید خارج از رویه پولی را پرداخت کنند. در همین زمینه شماره حساب و شماره کارت هایی برای خرید قبور هر بقعه متبرکه بوجود آمده است.
منبع:

1399/06/19
13:47:28
5.0 / 5
1256
تگهای خبر: خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاویدانی