رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی:

محبت اهل بیت(ع) نزدیك كننده قلوب مسلمین است

محبت اهل بیت(ع) نزدیك كننده قلوب مسلمین است

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی محبت اهل بیت(ع) را در كنار گرایش به كتاب الله، نزدیك كننده قلوب مسلمین از شیعه و اهل سنت دانست.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین مختاری در برنامه "سوفیا" که از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود، با اعلان اینکه کتاب و سنت، محور اصلی تقریب مذاهب اسلامی است، اضافه کرد: آنچه مسلمانان را گرد هم می آورد و نقطه نظرات عالمانِ مسلمان را به هم نزدیک می کند، کتاب و سنت بوده و محبت به اهل بیت(ع) در کنار آیات شریف قرآن، آگاهی عمومی در جامعه اسلامی به وجود می آورد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی که تحصیلات دانشگاهی خودرا در انگلستان گذرانده است، افزود: وحدت و انسجام و روابط همدلانه ای که قرآن بر آن تاکید دارد و سنت پیامبر (ص) بر آن استوار است، (با محبت اهل بیت(ع)) میسر خواهد بود.

مختاری معتقد می باشد تقریب بین مذاهب با محبت دوده (ع) نقطه اشتراک داشته و هر مذهب و گرایش و تفکری محبت به دوده (ع) را سر لوحه برنامه های اعتقادی قرار داده است.

وی اضافه کرد: وقتی به تفاسیر مفسران اهل سنت همچون امام فخر رازی مراجعه می نماییم، روایاتی ذکر می کنند که مسئله مودت و محبت به دوده (ع) را موکدا یاد شده قرار می دهد.

مختاری افزود: این ها –اهل تسنن- بر اساس روایات، مزد و پاداش را برمبنای همین محبت می دانند و طبیعی است که در جهان اسلام، این تقریب و نزدیکی افکار و خَلق گفتمان وحدت بخش، برآمده از آیات آگاهی بخش و وحدت آفرین است که بر اساسِ محبت به دوده (ع) اتفاق می افتد.

وی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اشاره کرد: مسئله دوده (ع) موضوعی مشترک میان مسلمانان است و تفسیر و تبیین و نیز در توضیح آیات کریمه قرآن، نقش اصلی را دارند و همه مسلمانان این مهم را قبول کرده اند.

حجت الاسلام مختاری افزود: ما در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و در پژوهشگاه مطالعات تقریبی دوره هایی ۲۰ جلدی را به چاپ رسانده ایم که تحت عنوان سنت شریفه می باشد و برمبنای مصادیق اسلامی چاپ شده است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار داشت: همه احادیث و روایاتی که از طرف پیامبر (ص) صادر شده و راویان متعدد، چه از طرف اهل سنت و تشیع آنرا نقل کرده اند، در این کتاب ۲۰ جلدی جمع آوری و در لبنان به چاپ رسیده است.

حجت الاسلام مختاری در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار نمود: این کتاب ۶۰ جلد بود ولی در ۲۰ جلد به چاپ رسیده است و قسمی از روایاتِ درج شده در آن، به محبت دوده (ع) مربوط است که از پیامبر بزرگ اسلام (ص) روایات مختلفی وارد شده است که جز منابعِ دسته اول اهل سنت می باشد و حاکی از این معناست که گرایش به دوده (ع) در ایجاد وحدت و روابط همدلانه مسلمانان نقش آفرین خواهد بود.1399/06/19
23:38:49
5.0 / 5
1267
تگهای خبر: دانشگاه , قرآن , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاویدانی