در شورای توسعه فرهنگ قرآنی مطرح شد؛

ضرورت استانداردسازی عناوین فعالیتهای قرآنی دستگاه ها

ضرورت استانداردسازی عناوین فعالیتهای قرآنی دستگاه ها

پنجاهمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به ریاست دكتر سعیدرضا عاملی، رئیس این شورا و دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی به صورت حضوری و آنلاین در محل دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار گردید.


به گزارش جاویدانی به نقل از مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی در این نشست با اشاره به اهانتی که اخیراً به ساحت قرآن کریم و پیامبر اعظم (ص) شده است، اظهار داشت: دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی با صدور اطلاعیه ای اقدام نشریه هتاک فرانسوی در بازنشر کاریکاتورهای موهن به پیامبر اکرم(ص) و قرآن کریم را محکوم نمود و از وزارت امور خارجه درخواست داریم که با پیگیری حقوقی و بین المللی مانع از تکرار این اهانت ها شوند.
وی با اشاره به جمعیت دو میلیارد مسلمانان در جهان و ضرورت حفظ حقوق مسلمانان، تاکید کرد: بی احترامی به قرآن کریم مسیری است که ناشی از فقدان توان استدلال و بیان منطقی اسلام ستیزان است که با خشونت این اقدامات را انجام می دهند و بعضاً هم علل جانبی دارد.

رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تاکید بر اینکه بودجه و پول قرآن باید اثرگذار هزینه شود، اضافه کرد: با عنایت به این که اعتبارات قرآنی هم اکنون مبلغ کمی است اما نباید دلیلی باشد تا این بودجه به درستی هزینه نشود و اگر بخواهیم پول کم را بد خرج نماییم، ضرر کرده ایم.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه بودجه قرآنی نباید برای اموری مانند ودیعه و اجاره بها تخصیص یابد، پیشنهاد داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی با همکاری یکدیگر مشکل مکان اتحادیه کشوری را حل کنند.
در ابتدای جلسه رضا سلامت پناه معاون دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی طبق روال جلسات گذشته در قبل از دستور جلسه به عرضه گزارش اجرایی سازی مصوبات و تصمیمات جلسه قبل (جلسه ۴۹ شورای توسعه فرهنگ قرآنی) پرداخت و اظهار داشت: با عنایت به این که در جلسه ۴۹ شورا مصوب شد که سند استراتژیک توسعه پژوهش و آموزش قرآنی در نظام سلامت مشروط به اعمال اصلاحات مطرح شده در جلسه به تصویب رسد، مکاتباتی در این خصوص با دستگاه های مربوطه انجام شده و پیش نویس ابلاغیه آماده و برای نظر نهایی به دبیرخانه کمیسیون ارسال شده است.

وی در تشریح اقدام انجام شده در مورد تشکیل کمیته منتخب جهت بررسی آیین نامه شوراهای هماهنگی و گسترش فعالیتهای قرآنی استان ها، اظهار نمود: مدلهای اجرایی سازی و پشتیبانی حقوقی شوراهای قرآنی استانی در جلسه ای با حضور دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی بررسی شده و جمع بندی در کمیته منتخب و هماهنگی با ذینفعان دنبال می شود.

سلامت پناه اضافه کرد: همینطور پیش نویس ماده واحده ضوابط عضویت دستگاه ها در جلسات شورای توسعه فرهنگ قرآنی و کمیسیون ها بعد از رفع اشکال وارده از جانب رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی، ابلاغ خواهد گردید.
دستور اول جلسه به عرضه گزارش یک ساله روند اجرای سند استراتژیک توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور اختصاص داشت که دکتر سید حمیدرضا میرعظیمی، دبیر کمیسیون و رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور به عرضه گزارش عملکرد این کمیسیون از آغاز سال ۹۸ تابحال پرداخت.

دکتر میرعظیمی در این خصوص اظهار نمود: پیش نویس شناسنامه اقدامات ملی ۳۲گانه تهیه و تدوین شده است تا متناسب با آن اعتبارات سالیانه و اولویت ها در دستور کار جلسات کارگروه های مربوطه قرار گرفته و بعد از تعیین دستگاه های مجری به تدریج تکمیل شود. همینطور شرح خدمات و مراحل اجرای هر اقدام هم تدوین شده است.
در ادامه محمدعلی خواجه پیری، صاحبنظر امور قرآنی عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی، بر عدم هزینه کرد اعتبارات قرآنی و بیت المال در حساب هایی که سود به آن تعلق گیرد، تاکید کرد.

همینطور دکتر عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وجود پروژه های ضروری اجتناب ناپذیر در حوزه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور اشاره و تاکید کرد: برای آموزش و توسعه فرهنگ قرآنی کشور اعتبارات پولی منع نشود و همینطور مؤسسات معین این اعتبارات را حبس نکنند.

همینطور دکتر لاله افتخاری عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی، بر هماهنگی میان سازمانی تاکید کرد و اظهار داشت: فعالیتهای قرآنی در سازمان ها و وزارتخانه ها به منظور پیشگیری از موازی کاری ساماندهی گردد و در واقع یک تقسیم کار در این خصوص صورت گیرد.
در ادامه دکتر عاملی با اشاره به گزارش یک ساله روند اجرای ستاد راهبری توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور، اظهار داشت: چه خوب است که گزارش بر مبنای بندهای سند به صورت مورد به مورد و تفصیلی عرضه می شد بنابراین گزارش قطعی و همراه با جزئیات از هزینه ها و بودجه ها تهیه شود که برای عرضه به سازمان برنامه وبودجه در زمینه تخصیص اعتبارات مشکلی نباشد.

وی بر عدم حبس اعتبار قرآنی در سازمان های مربوطه تاکید کرد و تصریح کرد: نگه نداشتن اعتبار و پول در حسابی خاص نیازمند مصوبه نیست، چونکه این خود یک قانون است.

رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی اظهار داشت: یکی از دلایلی که سازمان برنامه وبودجه برای عدم تخصیص مبالغ قابل توجه به فعالیت قرآنی بیان می کند، عدم عرضه گزارش و مستندات هزینه ای است و امید است که گزارش توزیع اعتبارات صندوق های قرآنی هر چه زودتر تهیه شود.
حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی دستور بعدی جلسه را بررسی و تصویب پیش نویس فاز نخست اجرایی سازی مصوبه ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور؛ «یکسان سازی عناوین و محتوای برنامه ها و فعالیتهای قرآنی دستگاه ها در لوایح بودجه سنواتی با مفاد اسناد راهبردی منشور توسعه فرهنگ قرآنی» بیان کرد.
وی ادامه داد: در این خصوص پیشنهاد شده است که ماده واحده «اجرای مصوبه در خصوص یکسان سازی عناوین و محتوای برنامه ها و فعالیتهای قرآنی دستگاه های اجرایی در لوایح بودجه سالانه با مفاد اسناد راهبردی منشور توسعه فرهنگ قرآنی و مصوبه جلسه چهل و چهارم مورخ ۳۰ بهمن ماه ۹۷ شورای توسعه فرهنگ قرآنی، عناوین برنامه های قرآنی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در عناوینی چون برنامه اجرای سند استراتژیک توسعه آموزش عمومی قرآن کشور، برنامه اجرای سند استراتژیک توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور، برنامه اجرای سند استراتژیک توسعه فعالیتهای تبلیغاتی و ترویجی قرآنی کشور، برنامه اجرای سند طرح ملی حفظ قرآن، برنامه راهبری اجرای اسناد منشور توسعه فرهنگ قرآنی تنظیم می شود» تصویب شود.

حجت الاسلام محمدی در تشریح ۲ تبصره این ماده واحده اظهار داشت: تبصره یک بر سازمان دهی و تنظیم کلیه ردیف های فعالیتهای قرآنی دستگاه ها ذیل عناوین برنامه های فوق سازمان دهی و تنظیم تاکید دارد و همینطور بر مبنای تبصره ۲ دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی موظف است با تشکیل جلسات مشترک با سازمان برنامه وبودجه و دستگاه ها نسبت به هماهنگی و پیگیری لازم برای اجرای این مصوبه و گزارش آن به شورا اقدام نماید.
در ادامه دکتر جمشید انصاری رئیس سازمان امور استخدامی کشور ضمن تاکید محتوای این ماده واحده، تاکید کرد: نباید برای دستگاه هایی که اختیارات قانونی دارند تعیین تکلیف شود.

وی پیشنهاد داد: عرضه پیشنهادات شورای توسعه فرهنگ قرآنی در زمینه یکسان سازی محتواهای برنامه های قرآنی در محورهای مختلف از مجرای انعقاد تفاهم نامه ای بین شورای توسعه و سازمان برنامه وبودجه صورت گیرد.
در ادامه دکتر هادی جعفرنژاد رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه وبودجه کشور بر عرضه گزارش عملکرد از تخصیص اعتبار سال ۹۸ فعالیتهای قرآنی تاکید کرد و اظهار داشت: در صورت عرضه گزارش عملکرد سال قبل امکان تصمیم گیری برای اعتبارات سالجاری فراهم می شود و البته منظور از گزارش عملکرد، گزارش برنامه ای است.

وی با اشاره به اینکه هر سال همراه با قانون بودجه، برنامه ها و فعالیتهای دستگاه ها اهمیت پیدا می کند، بیان نمود: دو کلان برنامه "ساماندهی، هدایت و ارتقای فعالیتهای قرآنی" و "حمایت و راهبری فعالیتهای تبلیغی، ترویجی و آموزشی قرآن" در قانون بودجه ۹۹ برای دستگاه های قرآنی در نظر گرفته شده است.

دکتر جعفرنژاد تاکید کرد: همه دستگاه های موجود و عضو ستاد به منظور اختصاص اعتبار مصوب باید فعالیتهای قرآنی خویش را ذیل این دو کلان برنامه تعریف کنند.
رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه وبودجه کشور اظهار نمود: هم راستا حرکت کردن فعالیتهای قرآنی دستگاه ها یک حُسن است، اما این ایراد هم مطرح می شود که آیا ستاد و صندوق فعالیت جدید و خلاقیتی بابت این برنامه ها و فعالیت ها که دولت اعتبار می دهد دارند؟
دکتر عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان هم به عضویت وزارت ورزش در شورای توسعه فرهنگ قرآنی و کمیسیون تبلیغ و ترویج اشاره نمود و اظهار داشت: متأسفانه موفق به گنجاندن عنوان برنامه قرآنی ذیل فعالیتهای وزارت ورزش و جوانان گنجانده نشده است و امید است سازمان برنامه وبودجه در این خصوص همکاری لازم را داشته باشد.
دکتر عاملی در ادامه پیشنهاد داد: کارگروهی با عضویت نماینده سازمان برنامه وبودجه کشور در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به منظور تعامل منطقی و سازنده با این سازمان و همینطور استاندارد کردن عناوین بودجه های در رابطه با توسعه فرهنگ قرآنی تشکیل گردد.

رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی اظهار داشت: بنده معتقدم اسناد ملی قرآنی مبنای تدوین نظام بودجه ای کشور در حوزه قرآنی است و لزوم دارد عناوین فعالیتهای قرآنی دستگاه ها و درواقع همان اقدامات سند توسعه فرهنگ قرآنی استانداردسازی شود.
دستور پایانی جلسه به انتخاب ۴ نفر صاحب نظر امور قرآنی برای عضویت در شورا از میان ۸ نفر پیشنهادی اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل های قرآن و عترت کشور اختصاص داشت.

به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، بر مبنای رأی گیری انجام شده و با دریافت ۱۴ برگه رأی اعضای حاضر در جلسه، به ترتیب استاد سید محسن موسوی بلده، با کسب ۱۲ رأی، حجت الاسلام علیرضا شاهسونی با کسب ۱۱ رأی، حسین خاکساری هرندی و حجت الاسلام والمسلمین مهدی مقامی هرکدام با کسب ۱۰ رأی انتخاب شدند.
منبع:

1399/06/21
18:27:23
5.0 / 5
1621
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
جاویدانی