توسط نشر نظر؛

كتاب امواج پست مدرن منتشر گردید

كتاب امواج پست مدرن منتشر گردید

به گزارش جاویدانی كتاب امواج پست مدرن نوشته علیرضا سمیع آذر توسط نشر نظر منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «امواج پست مدرن» نوشته علیرضا سمیع آذر اخیرا توسط نشر نظر منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب سومین جلد از مجموعه «تاریخ هنر معاصر جهان» است که توسط این ناشر چاپ می شود.
پست مدرنیسم به تعبیری که در این کتاب آمده، دربرگیرنده جریان های پراکنده ای است که به منظور رهایی از محدودیت های هنر مدرنیستی پدیدار شدند. این جریان ها اغلب بر ظرفیت های معناشناختی اثر هنری متمرکز شده و تعامل روشنفکرانه تر با مخاطب و دوری از تاثیرگذاری های احساسی و روانی را درپیش گرفتند.
در سال های اولیه به چالش کشیدن پارادایم مدرنیسم در اشکال بسیار متنوعی ظاهر شد، اما بعدها با فراگیری رویکردهای مشابه در امریکا، اروپا و حتی آسیا مشخص شد که هنر پاپ بیشتر از هر جریان دیگری در قامت موج اصلی و محوری هنر پست مدرن ظاهر شده است. باآنکه ظهور هنر پاپ در آمریکا رقم خورد، ولی اکنون می توان جلوه های مختلفی از آنرا در دیگر نقاط جهان هم مشاهده کرد.
پست مدرنیسم فاقد بیانیه روشن و مبانی نظری قابل تحلیل است و به جای یک موج مشخص قابل شناسایی، امواجی متنوع با رویکردهای گوناگون را دربرمی گیرد. این امواج تاحدی نتیجه توسعه فرهنگ شهری و زیبایی شناسی همگانی هستند و درعین حال تحت تأثیر ترواشات عرصه های دیگری چون مد، رسانه، تبلیغات و تکنولوژی بر فرآیندهای هنری.
در جلد اول تاریخ هنر معاصر جهان، اولین چالش ها در مقابل هنر مدرنیستی و ظهور آوانگارد جدید تشریح شد. در جلد دوم دو جریان محوری هنر معاصر؛ هنر مفهومی و هنر مینیمالیستی، تبیین و الگوواره های نوین در آفرینش هنری معرفی گشتند.
کتاب حاضر، خط سوم هنر معاصر را مورد بحث قرار می دهد که بیشتر از دو جریان پیشین گستره جهانی پیدا کرده و مترادف با پست مدرنیسم شناخته می شود. فصول مختلف کتاب برآنند تا تصویری اجمالی از طوفان ایده ها و رویکردها ناشی از انفجار پست مدرنیستی در صحنه جهانی هنر را با تحلیل مشهورترین نمونه ها ارائه نمایند. از مهم ترین هنرمندانی که آثارشان در فصول مختلف این کتاب به تفصیل بررسی و نقد شده اند، می توان به روی لیکتن استاین، اندی وارهول، کلاس اولدنبرگ، دیوید هاکنی، گرهارد ریشتر، سیگمار پولکه، کریستو، دیمن هرست و آی وی وی اشاره نمود.
این کتاب با ۲۸۰ صفحه انتشار یافته است.

1399/07/01
19:50:49
5.0 / 5
1513
تگهای خبر: بازار , زیبایی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاویدانی