یك هفته با كتاب؛

هفته ازدیاد اخبار جوایز خارجی و معرفی برندگان نوبل و نویشتات

هفته ازدیاد اخبار جوایز خارجی و معرفی برندگان نوبل و نویشتات

جاویدانی: هفته ای كه گذشت از حیث اخبار جوایز ادبی خارجی خصوصاً جایزه نوبل اهمیت دارد. این هفته نتایج نهایی یا نامزدهای 6 جایزه بین المللی، آمریكایی و فرانسوی مشخص شدند.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب و نشر در این هفته هم مثل هفته گذشته دربرگیرنده ۱۸ خبر است. هفته گذشته مساله دوبرابر شدن اخبار حوزه کتاب و نشر در هفته دفاع مقدس در پیشانی گزارش قرار گرفته و تیتر شده بود. خاصیت بارز گزارش این هفته، تعداد قابل توجه اخبار مربوط به جوایز ادبی خارجی است که در صدرشان جایزه نوبل قرار دارد.
گزارش را با اخبار انتصاب دبیران علمی و اجرائی جایزه جلال آل احمد و جشنواره کتاب و رسانه شروع می نماییم. خبری از هفتمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، اعلام اسامی داوران جایزه داستان تهران و اعلام اسامی برندگان یک مسابقه کتابخوانی همچون اخبار ابتدایی گزارش هستند. دستاورد ایران در نمایشگاه کتاب پکن و درگذشت یکی از نویسندگان کشور دو خبری بعدی گزارش هستند. در ادامه ۲ خبر تمدید مهلت از رویدادهای حوزه کتاب کشور مرور می شوند و سپس خبر امضای یک تفاهمنامه بین کتابخانه ملی و مجمع جهانی دوده می آید.
افتتاح یک کتابخانه جهادی در مناطق محروم و در نهایت معرفی برگزیدگان جشنواره ادبی آفتابگردان هم دو خبر انتهایی بخش اخبار داخلی گزارش این هفته هستند که بعد از آنها بناست خبرهای خارجی و بین المللی آغاز شود.
همه اخبار بخش خارجی و بین المللی این گزارش مربوط به جوایز ادبی هستند. بدین سان بعد از خبر معرفی برگزیده امسال جایزه نوبل، اخبار معرفی نامزدهای جوایز نویشتات، گنکور، رنودو، فمینا و مدیسی مرور می شوند.
در ادامه مشروح گزارش این گزارش را از نظر می گذرانیم؛انتصاب دبیران علمی و اجرائی جایزه جلالروز دوشنبه این هفته ابراهیم محمد حسن بیگی و مصطفی راضی جلالی در احکام جداگانه ای توسط سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ترتیب بعنوان دبیر علمی و دبیر اجرائی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد منصوب شدند.
انتصاب دبیر جشنواره کتاب و رسانه
ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر بیست وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه این هفته با صدور حکمی، امیدعلی مسعودی را بعنوان دبیر نوزدهمین جشنواره کتاب و رسانه منصوب نمود.
اعلام شرایط هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب
ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از انتشار فراخوان هفتمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب آگاهی داد و جزئیات شرایط شرکت در این رویداد را اعلام نمود.
اعلام اسامی داوران نهایی جایزه داستان تهران
محمد طلوعی دبیر چهارمین دوره جایزه داستان تهران روز سه شنبه ۱۵ مهر، اسامی داوران نهایی این دوره از جایزه مذکور را اعلام نمود. علی خدایی، ناهید طباطبایی، بهناز علی پور گسکری، مهدی یزدانی خرم و آرش صادق بیگی دوران مرحله نهایی جایزه داستان تهران هستند که طلوعی اسامی آنها را در خبر مذکور اعلام نمود.
اعلام اسامی برندگان مسابقه کتابخوانی «یادت باشد»
نفرات برگزیده مسابقه کتاب خوانی کتاب صوتی «یادت باشد» این هفته توسط روابط عمومی نشر صاد معرفی گشتند. این مسابقه به مناسبت هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریور تا ۶ مهرماه به همت نشر صاد و با همکاری گروه محتوای صوتی قناری و سازمان بسیج هنرمندان تهران بزرگ برگزار و با استقبال مخاطبان تا ۱۰ مهر تمدید گردید.
پایان حضور ایران در نمایشگاه مجازی کتاب پکن
با اختتام کار نخستین نمایشگاه مجازی بین المللی کتاب پکن که به علت شیوع کرونا، به این شکل برگزار شد، ایران جایگاه هشتم را به لحاظ تعداد عناوین کتاب، بین ۹۵ کشور شرکت کننده کسب نمود.
درگذشت یک نویسنده حوزه ادیان و عرفان
یوسف فضایی، مدرس و پژوهشگر حوزه ادیان و عرفان سه شنبه ۱۵ مهر در سن ۸۶ سالگی از دنیا رفت. یوسف فضایی سال ۱۳۱۳ شمسی در همدان به دنیا آمد. تحصیلات دانشگاهی خودرا در مقطع دکتری ادیان و عرفان دانشگاه تهران به پایان رساند و بعد از آن سال ها در دانشگاه های مختلف به تدریس دروس تخصصی ادیان و عرفان اقدام نمود.
تمدید مهلت ارائه پیشنهاد شعار برای هفته کتاب
روز چهارشنبه خبری منتشر گردید که طبق آن، با بیان موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، مهلت ارائه پیشنهاد شعار برای بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران تا ۲۰مهر تمدید گردید.
تمدید مهلت ارسال پیشنهاد طرح های پژوهشی نهاد کتابخانه ها
طبق خبری که یکشنبه این هفته منتشر گردید و برمبنای اعلام دفتر پژوهش و آموزش نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به علت استمرار شرایط دشوار ارتباطات علمی ناشی از همه گیری کووید ۱۹، درخواست های مکرر پژوهشگران و تسهیل شورای عالی عتف در بررسی و اعطای مجوز طرح های پژوهشی، مهلت ارسال پیشنهاده های پژوهشی تا اختتام ۱۰ آبان تمدید گردید.امضای تفاهمنامه کتابخانه ملی و مجمع جهانی اهل بیتتفاهمنامه همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مجمع جهانی اهل بیت(ع) این هفته با حضور فریبرز خسروی معاون کتابخانه ملی ایران و حجت الاسلام احمد احمدی تبار قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به امضا رسید.افتتاح پنجمین کتابخانه گروه جهادی شهداپنجمین کتابخانه گروه جهادی شهدا در حومه تهران هم روز پنجشنبه این هفته با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نام «شهید حاج احمد متوسلیان» راه اندازی شد و شروع به کار کرد.
معرفی برگزیدگان جشنواره ادبی آفتابگردان
آئین اختتامیه اولین دوره جشنواره ادبی آفتابگردان عصر یکشنبه ۱۳ مهر در مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران سالن آشوری انجام شد و برگزیدگان این رویداد که با محوریت موضوع سالمندی برگزار شده بود، عرضه شدند.
معرفی برگزیده امسال جایزه نوبل ادبیات
دیروز پنجشنبه بود که جایزه نوبل ادبیات، لوییز گلوک شاعر و مقاله نویس آمریکایی را بعنوان صد و هفدهمین برنده خود انتخاب و معرفی نمود. این جایزه برای «صدای شاعرانه او که نمی توان آنرا اشتباه گرفت و زیبایی ریاضت کشیده که موجب می شود موجودیت فردی، جهانی شود» به گلوک تعلق گرفته است.
معرفی برگزیده جایزه نوبل آمریکا
سفارت آمریکا در تیرانا دوشنبه این هفته اعلام نمود اسماعیل کاداره رمان نویس آلبانیایی بعنوان برنده جایزه بین المللی نویشتات برای ادبیات انتخاب شده است. جایزه و جشنواره نویشتات که از طرف دانشگاه اوکاهما برگزار و بعنوان نوبل آمریکا شناخته می شود، امسال پنجاهمین دوره برگزاری خودرا جشن می گیرد و این جایزه ۵۰ هزار دلاری را در مراسمی آنلاین اواخر همین ماه به برنده اهدا می کند.
معرفی نامزدهای لیست دوم جایزه گنکور
آکادمی گنکور هم این هفته اسامی ۸ نویسنده ای را که از لیست اولیه به لیست دوم این رقابت راه یافتند منتشر نمود.
معرفی راه یافتگان به دور دوم جایزه رنودو
این هفته همین طور جایزه رنودو ۲۰۲۰ اسامی نامزدهایی را که به دور دوم رقابت امسالش راه یافتند اعلام نمود. بدین سان از میان نامزدهایی که به لیست اولیه جایزه رنودو راه یافته بودند ۹ رمان از لیست اولیه دربرگیرنده ۱۴ اثر داستانی به دور دوم رسیدند.
معرفی نامزدهای دور دوم جایزه فمینا
جایزه فمینا ۲۰۲۰ این هفته با انتشار نامزدهایی که به دور دوم راه یافتند یک گام دیگر جلو رفت. در این مرحله هیات داوران در بخش رمان خارجی ۱۲ اثر را در لیست نگه داشت و ۱۰ نامزد کتاب داستانی فرانسوی را نیز از میان ۱۸ رمان فرانسوی که در لیست اولیه حضور داشتند به مرحله بعد فرستاد.
داوران این جایزه همین طور ۱۲ کتاب غیرداستانی را نیز برای رقابت در بخش بهترین آثار غیرداستانی معرفی کردند.
معرفی راه یافتگان به دور دوم جایزه مدیسی
اعضای هیات داوران جایزه ادبیات مدیسی جمعه ۱۱ مهر بار دیگر گرد هم آمدند تا از میان لیست اولیه رقبای سال ۲۰۲۰، گروهی را که به دور دوم این رقابت راه یافتند معرفی کنند. این خبر روز شنبه ۱۲ مهر منتشر گردید و به سبب آن، از میان ۱۵ رمان فرانسوی لیست اول این دفعه ۱۰ رمان و از میان ۱۳ رمان خارجی در لیست اول این دفعه ۷ رمان برای دور دوم این رقابت انتخاب شدند.
همچنین لیست اول نامزدهای جایزه کتاب های غیرداستانی مدیسی نیز روز گذشته دربرگیرنده نام ۱۴ اثر مستند اعلام گردید.


منبع:

1399/07/19
11:28:55
5.0 / 5
1427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
جاویدانی