در رونمایی خاطرات امیر عبداللهیان مطرح شد؛

بامداد شام با دستور سردارسلیمانی تدوین شد

بامداد شام با دستور سردارسلیمانی تدوین شد

به گزارش جاویدانی حسین امیرعبداللهیان در آیین رونمایی از كتاب بامداد شام اظهار داشت: سردار سلیمانی در یكی از دیدارهایمان فرمود كه برای روشن شدن ابعاد حماسه حضور در سوریه و ثبت خاطراتم تلاش كنم.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، آیین رونمایی از کتاب «صبح شام، روایتی از بحران سوریه خاطرات دکتر حسین امیرعبداللهیان» قبل از ظهر امروز دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ با حضور حسین امیرعبداللهیان، محمدمهدی دادمان، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، بانو زینب سلیمانی، فرزند سردار رشید اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی، محسن مومنی شریف، رئیس پیشین حوزه هنری، حجت الاسلام والمسلمین سعید فخرزاده، مشاور در حوزه فرهنگ و مطالعات پایداری مراکز استانی حوزه هنری، در بنیاد شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار گردید.
«صبح شام» به دستور سردار سلیمانی شکل گرفت
حسین امیرعبداللهیان سخنان خود در این آیین را با گرامیداشت یاد و خاطره سالار شهدای مقاومت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و یاران و اصحابش شروع کرد. وی اظهار داشت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در اوج بحران ها و فشارهای کاری هیچ وقت از جزئیات هم غافل نمی شدند و این برداشت من از شخصیت ایشان بعد از دو دهه آشنایی است.
وی اضافه کرد: کمتر از یکسال پیش از آسمانی شدن سردار سلیمانی، ایشان در یکی از دیدارهایمان فرمودند که: من به علت ملاحظات و همینطور مشغله هایم فرصتی برای بیان خاطراتم ندارم، هرچند که در ده ها دفتر هرآنچه را که در سال های مسئولیتم رخ داده، نوشته و مکتوب کرده ام. شما هرچقدر که در توان دارید خاطرات و دریافت هایتان از سوریه را بنویسید و برای نسل های بعدی به یادگار بگذارید.
امیرعبداللهیان افزود: در کلام سردار سلیمانی بود که شهادت ها، شهامت ها، شجاعت ها و حتی خیانت ها را هر مقدار که می توانی به تصویر بکش تا نسل های جدید بدانند که چه اتفاقاتی افتاد و چه ایثارگری هایی در منطقه شکل گرفت. بنابراین هم از بانو زینب سلیمانی خواهش کردم که چون «صبح شام» با دستور و نظر سردار به سرانجام رسیده است ما آیین رونمایی از این کتاب را در بنیاد در رابطه با سردار برگزار نماییم. این رونمایی همزمان شده است با تدفین پیکر هفت شهید از شهدای خان طومان که تا چندی قبل گمنام بودند و این خود گواه دیگری است بر رشادت های صورت گرفته در سوریه.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از انتشارات سوره مهر برای انتشار کتاب «صبح شام» اظهار داشت: نیت اولیه من بر انتشار این کتاب در انتشارات وزارت امور خارجه بود. اما آقای محسن مومنی شریف سفارش کرد که چون این کتاب باید مخاطب عام و مخاطب خاص را باهم جذب نماید، بهتر است که در حوزه هنری منتشر شود، چون که انتشارات وزارت امورخارجه معمولاً مخاطب خاص دارد. از آقای محمد مهدی دادمان هم که بعد از شروع مسئولیت شان در حوزه هنری تمام تلاش خویش را به کار بردند تا کار به نتیجه برسد، کمال تشکر را دارم.
امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که بخش مهمی از ناگفته های بحران سوریه در «صبح شام» روایت شده است، اظهار داشت: شاید خیلی از مطالبی را که نمی شد مطرح نمود، در این کتاب درج شده است. با در بحران سوریه این اوصاف البته ملاحظاتی در حوزه سیاست خارجی بود که سبب شد بخشی از مطالب مصاحبه ها در آرشیو حوزه هنری حفظ شوند، چون که فعلاً قابل انتشار نبودند. از فرصت حضور در این بنیاد بهره برده و یک نسخه از کتاب را به زینب سلیمانی به نمایندگی از خانواده سردار شهید تقدیم می کنم.
بحران های منطقه با مجاهدت سردار سلیمانی حل و فصل شد
محمد مهدی دادمان هم در این آیین اظهار داشت: قبل از هرچیز تشکر می کنم از دکتر امیرعبداللهیان، آقای مومنی شریف و حجت الاسلام فخرزاده برای به سرانجام رساندن کتاب «صبح شام». ما امروز بحمدالله از یک روایت معتبر حول یکی از اصلی ترین مسائلی که در دهه اخیر در منطقه ما رخ داد، رونمایی می نماییم.
وی اضافه کرد: بحران هایی که در منطقه شکل گرفت به مجاهدت شهدای مقاومت در ایران، عراق، سوریه و لبنان حل و فصل شد و به سرمنزل مقصود رسید. دیدن ابعاد این روایت اهمیت راهبردی برای ما دارد. به همت دکتر امیرعبداللهیان و دیگر کسانی که در میدان حاضر بودند، این روایت محقق شده و ان شاالله نقطه شروعی باشد برای روایت بحران سوریه توسط دیگر عزیزانی که در متن بحران حاضر بودند.
دادمان افزود: انشالله به برکت بنیاد شهید سلیمانی و با روایت ابعاد گوناگون حضور سردار در میدان مقاومت چه سیاسی و چه نظامی، همینطور با شرح وجوه شخصیتی ایشان و همراهانش، ابعاد مکتب حاج قاسم سلیمانی که آن گونه که حضرت آقا فرمودند مورد نیاز ما و منطقه است، روشن شود و برای مخاطبان رقم بخورد. ان شاالله حوزه هنری هم تمام همت خویش را برای روایت دقیق از مکتب حاج قاسم سلیمانی و ابعاد بین المللی مجاهدت ایشاو همراهان و همرزمان شان، به کار گیرد.
هنوز هم حجم رشادت های ایرانی ها در سوریه مشخص نشده است
محسن مومنی شریف، رئیس پیشین حوزه هنری یکی دیگر از سخنرانان این آیین رونمایی بود. وی در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: گرامی می دارم یاد و خاطره سردار پرافتخار اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش را. گرامی می دارم افتخارات بزرگی که این بزرگواران آفریدند و متاسفانه هنوز هم حجم این افتخارات برای من روشن نشده است. باید در هر فرصتی برای روایت فتح ها و پیروزی ها استفاده نمود. اگر حضور سردار و یارانش در سوریه رخ نمی داد، وضعیت امروز ما معلوم نبود.
وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در یکی از دیدارهای خود نکته مهمی را به حاضران فرمودند که اگر ما امروز در سوریه و عراق دفاع نمی کردیم و برابر تکفیری ها ایستادگی نمی کردیم، باید در شهرهای خودمان با آنها می جنگیدیم. هنوز اتفاقات حضور در سوریه برای مردم ایران و جهان اسلام روشن نشده است. به هر حال بخشی از این اتفاقات در حوزه دیپلماسی است.
مومنی شریف افزود: خاطرات دیپلمات های کشورها بعد از آخر مأموریت شان معمولاً منتشر می شوند، اما در ایران این کار کمتر معمول است. ما برای دفاع از حقیقت باید به سراغ انتشار خاطرات دیپلمات ها برویم. کاری که امیرعبداللهیان با همت حجت الاسلام فخرزاده انجام داد از این جهت بی بدیل است. متاسفانه ما در حوزه کشورهای منطقه و جهان اسلام نتوانستیم از خودمان دفاع نماییم، بنابراین شاهد می باشیم که دیگران و غربی ها روایت خود از این کشورها را در جهان سوار کردند. ما شاهد می باشیم که در کشورهای منطقه، دیگرانی که کمتر از ما موثر بوده اند، حالا حوزه های فرهنگی را در دست گرفته اند.
روایتی دیپلماتیک از بحران سوریه
حجت الاسلام فخرزاده هم در این آیین اظهار داشت: «صبح شام» روایتی دیپلماتیک از بحران سوریه است. ما تابحال با روایت های گوناگونی از حوادث سوریه مواجه بوده ایم، اما نیاز داریم تا یک روایت و یک نگاه کلی از حوادث و همینطور نقش جمهوری اسلامی ایران در بهبود این بحران را داشته باشیم. ما باید به این سوالات پاسخ دهیم که چرا جمهوری اسلامی ایران در مسئله سوریه شرکت کرد؟ فضای کلی بحران سوریه چه بوده است و آخر این بحران چگونه رقم خورد؟
وی اضافه کرد: پاسخ سوالاتی را که مطرح کردم همگی در کتاب «صبح شام» وجود دارد. در بحران سوریه امیرعبداللهیان بعنوان مدیر ارشد سیاسی منطقه سمت داشته است. او کاملاً به حوادث سوریه اشراف داشته و تمام مذاکرات سیاسی هم با نظارت او انجام شده است. ازاین رو امیرعبداللهیان بهترین شخصیتی بود که می توانست روایتی دسته اول از بحران سوریه را به دست دهد.
حجت الاسلام فخرزاده افزود: بیشتر از یکسال و نیم پیش بود که با راهنمایی محسن مومنی شریف برای ثبت روایت امیرعبداللهیان به سراغش رفتیم. حدود ۱۳ جلسه هم مصاحبه ها طول کشید و متنی فراهم آمد و در اختیار نویسنده اثر محمدحسین مصحفی قرار گرفت. او متن را با مستندات دیگر تطبیق داد و جلسات تکمیلی مصاحبه را پیشنهاد کرد که انجام شد. در نهایت بعد از رفت و برگشت های بسیار متن نهایی به سرانجام رسید. «صبح شام» روایت جامعی است از بحران سوریه. روایتی که پیش از این کتاب از منظر ایرانی ها در اختیار مخاطبان قرار نگرفته بود.
در آخر این مراسم نسخه ای از کتاب توسط دکتر حسین امیرعبداللهیان تقدیم بانو زینب سلیمانی شد و تمامی سخنرانان لوح یادبود این آیین رونمایی را امضا کردند.


منبع:

5.0 / 5
1081
1399/07/21
15:12:10
تگهای خبر: شركت , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
جاویدانی