توسط انتشارات مبصر؛

اسناد تاریخی طمع انگلستان به سرزمین سیستان چاپ شد

اسناد تاریخی طمع انگلستان به سرزمین سیستان چاپ شد

كتاب سیستان، شاه كلید هند (بریتانیا) با گردآوری و ترجمه اسحاق علی میر توسط انتشارات مبصر در منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «سیستان، شاه کلید هند (بریتانیا)» با گردآوری و ترجمه اسحاق علی میر توسط انتشارات مبصر در زاهدان منتشر و راهی بازار نشر شده است.
این کتاب، تاریخچه و اطلاعات کامل دوره صدساله (۱۸۵۰ لغایت ۱۹۵۰ میلادی) سیستان بزرگ است و دربرگیرنده مجموعه اسناد و مدارکی بر اساس گفتگوها و تصمیم گیری های پشت پرده کارگزاران و صاحب منصبان امپراطوری بریتانیا در رابطه با سیستان است که در آن دوره تاریخی، این منطقه دارای ارزش و اهمیت حیاتی و راهبردی برای هند بریتانیا بوده، همانطور که امروز خاکی باارزش و گرانبها برای ما است.
اصل مدارک و اسناد کتاب «سیستان، شاه کلید هند (بریتانیا)» تاریخی وپژوهشی، در چند سال اخیر از آرشیو محرمانه و سری دولت بریتانیا خارج شده و به سفارش سازمان میراث فرهنگی زاهدان توسط مترجم کتاب از زبان اصلی به فارسی برگردانده شده اند. اسحاق علی میر که از مهندسان بازنشسته کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است، بعد از سال ها تحقیق و پژوهش روی این اسناد توانسته خاطرات، گفتگوها، جلسات، گزارش ها و مکاتبات بعضی از سیاستمداران وقت انگلستان را که برای تصاحب خاک سیستان تلاش می کردند، در این کتاب گردآوری کند.
کتاب پیش رو، نمایانگر وقایع تاریخی یک قرن از جغرافیای سیستان و وقایع اتفاق افتاده در مرز سیستان و هندوستان است و همین طور کشمکش هایی که بین دولتمردان وقت ایران با سران بریتانیا و خان های بومی سیستان را در آن برهه تاریخی نمایان کرده است.
این کتاب با ۳۷۳ صفحه، شمارگان هزار و ۲۰۰ نسخه و قیمت ۶۰ هزار تومان انتشار یافته است.

1399/08/02
21:33:19
5.0 / 5
1482
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
جاویدانی