پیشنهادهای كتابخوانی غلامرضا اعوانی و حسن بلخاری

پیشنهادهای كتابخوانی غلامرضا اعوانی و حسن بلخاری

غلامرضا اعوانی و حسن بلخاری كتاب هایی را برای مطالعه پیشنهاد كردند.


به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، غلامرضا اعوانی، رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران و عضو پیوسته فرهنگستان علوم با مشارکت در چالش «کتابخوانی ملی» که توسط این سازمان برگزار شده است، اظهار داشت: برای نوشتن کتاب های خود از منابع بسیاری بهره برده ام، ولی از برخی منابع مانند «لغتنامه دهخدا» بهره بسیار برده ام و معتقدم هر ایرانی یک «لغتنامه» دهخدا باید داشته باشد چون این کتاب حاصل عمر زنده یاد دهخدا و شاگردان او است.
وی در ادامه بیان کرد: اهمیت کتاب و کتابخوانی بی گمان بر کسی پوشیده نیست. به خصوص در وضعیت فعلی که باتوجه به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا نباید از خانه بیرون رفت. من هم در این ایام از خانه بیرون نرفته ام و در حال نوشتن مجموعه کتاب تازه ای هستم. معتقدم انسان باید با کتاب مانوس شود برای اینکه دوستی با کتاب شرط دوستی با علم است. البته امروزه وسایل جایگزین برای مطالعه کتاب وجود دارد اما هیچ کدام جای کتاب را نمی گیرند.
این استاد فلسفه افزود: برای هموطنانی که در خارج از کشور زندگی می کنند هم خواندن کتاب پنج جلدی «گلچین فلسفه در ایران» را پیشنهاد می کنم. این کتاب به همت سیدحسین نصر با کمک جمع بزرگی از پژوهشگران تالیف شده و به اعتقاد من از بهترین کتاب هایی است که به زبان انگلیسی نوشته شده. البته هم اکنون تنها پنج جلد آن انتشار یافته و مقرر است به هشت جلد برسد.
غلامرضا اعوانی همین طور اشاره کرد: افراد انگلیسی زبان با مطالعه این کتاب با عمق فلسفه در ایران و متفکران ایرانی و در نهایت عمق غنای فرهنگی ایران آشنا خواهند شد.


حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران، و پژوهشگر هنر و زیبایی شناختی نیز با پیوستن به این پویش اظهار داشت: اساس زندگی من بر پایه کتاب و کتابخوانی بنا شده است و همیشه این دیدگاه را داشته ام که باید مطالعه کرد و اگر فرصتی باقی ماند به امور دیگر رسید. با این اوصاف کتاب برای من یک اصل است.
بلخاری افزود: بر طبق دیدگاه مولانا، عرفا و حکما انسان هایی هستند که نفس و جان خودرا پاک و تزکیه می کنند بنا بر این خوانش مثنوی را پیشنهاد می کنم، برای اینکه حکیمانه و اندیشه ورز است و از زبانی زیبا و عمیق برخوردارست.
این پژوهشگر سپس اظهار داشت: آثار دیگری که در این قلمرو می توان برای مطالعه پیشنهاد نمود، کتاب «احیاءالعلوم» و خصوصاً «کیمیای سعادت» است که محمد غزالی برای ما فارس زبان ها نوشته شده است.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران اضافه کرد: برای آشنایی با اندیشه های هنری این مشاهیر بزرگ دو اثر را به لطف و عنایت خداوند به تحریر درآوردم که یکی از آنها کتاب «عکس مه رویان، خیال عارفان» از انتشارات فرهنگستان هنر است که در این کتاب حکمت هنر مولانا به تفصیل شرح داده شده است.
او اشاره کرد: کتاب دیگر «خیال ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی» نام دارد که شرح و بیان آرای حکمت هنری یا فلسفه هنری امام غزالی در موسیقی، معماری و قوه خیال به تفصیل آمده است.
بلخاری همین طور بیان کرد: در چالش «کتابخوانی ملی» خوانش آثار مولانا، غزالی، ابن سینا، شیخ اشراق، حکما و عرفای بزرگی را که فرزانگی ایران اسلامی را به بهترین وجه در ایران و جهان آواز دادند برای مطالعه سفارش می کنم.

1399/08/28
14:08:34
5.0 / 5
1157
تگهای خبر: احیا , زندگی , زیبایی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی