ارزانی:

بسیج عظیم ترین ظرفیت مردمی جمهوری اسلامی ایران است

بسیج عظیم ترین ظرفیت مردمی جمهوری اسلامی ایران است

به گزارش جاویدانی مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی كانون های فرهنگی هنری با اشاره به نقش آفرینی ها و جایگاه بسیج در عرصه های مختلف از آغاز انقلاب اسلامی تا حالا اظهار داشت: بسیج عظیم ترین ظرفیت مردمی جمهوری اسلامی ایران است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی» در گفت و گو با ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، ضمن گرامیداشت فرارسیدن هفته بسیج، با اشاره به اهمیت و جایگاه این پایگاه عظیم مردمی در انقلاب اسلامی، به قسمتی از بیانات امام راحل اشاره نمود و اظهار داشت: نسبت به تشکیل بسیج و نقش آفرینی آن در سطح کشور فرازهای مختلفی در کلام امام خمینی(ره) وجود دارد؛ خصوصاً این جمله معروف که فرمودند: ««مملکت اسلامی همه اش باید نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد… همه جا باید این طور بشود که یک مملکتی پس از چند سالی که بیست میلیون جوان دارد، بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و بیست میلیون ارتش داشته باشد...»، آن زمان جمعیت کشور ۳۶ میلیون نفر بود و خواسته امام (ره) این بود که چنین ارتشی با این عِده و عُده با جمعیت قالب جوانان شکل بگیرد.
وی افزود: باتوجه به این مهم، سازمان بسیج با گستره کارهای گوناگون و عظیم در عرصه های مختلف نظامی، فرهنگی، امنیتی، دینی شکل گرفته و میان همه توده ها جایگاه خاصی یافت و امروز شاهد می باشیم که بسیج میان اقشار مختلف حضور دارد، برای مثال بسیج اساتید، بسیج دانشجویان، بسیج هنرمندان، بسیج مساجد و محلات و... ثمره ای از این درخت تنومند است.
وی با اعلان اینکه بسیج عظیم ترین ظرفیت مردمی جمهوری اسلامی ایران است، اشاره کرد: بسیج نهادی برخاسته از انقلاب و نگاه عقیدتی است. نگرش بسیج عجین با عقیده و ایمان است. همین رویکرد حالا در جای جای کارهای بسیج در گوشه و کنار نظام اسلامی دیده می شود؛ با توجه به این مهم امروز باید مدافع بسیج باشیم.
ارزانی اظهار داشت: وجه تمایز جمهوری اسلامی ایران با خیلی از انقلاب ها و نظام های جمهوری این بود که از نیرویی چنین مردمی برخوردار بود که در همه عرصه ها در میدان حضور داشته باشد و به دفاع و پشتیبانی از نظام و اقشار مختلف بپردازد؛ زمان جنگ، زمان بروز حوادث طبیعی، در عرصه کارهای گوناگون سیاسی، فرهنگی و اجتماعی همیشه بسیج پرچم دار بوده است.
ارزانی با اعلان اینکه ستاد فهما در امتداد تعامل مضاعف با سازمان بسیج، خیلی از برنامه ها و کارهای خودرا به صورت مشترک برگزار کرد، اضافه کرد: همچون این فعالیت ها می توان به طرح ملی راهکار، توزیع بسته های معیشتی میان نیازمندان در امتداد رزمایش مواسات و کمک مومنانه، برگزاری طرح ملی سه شنبه های تکریم و گرامیداشت خانواده شهدا، تکریم بسیجیان نمونه در سطح محلات اشاره داشت.
وی اظهار نمود: طرح ملی راهکار، رزمایش ایمان، همدلی، کار و ایثار رمضان بود که اخیرا مرحله دوم آن شروع شده است. این طرح ملی با هدف دستگیری از نیازمندان خصوصاً در روزهای شیوع ویروس کرونا وارد مرحله جدیدی شد و در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور اجرا شد و همچنان با حضور پرشور اعضای بسیج و اعضای کانون ها ادامه دارد.
ارزانی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به پیوند مسجد و کانون های مساجد اظهار داشت: ما خودرا جدا از بسیج نمی دانیم، هر مسجد یک پایگاه بسیج و کانون فرهنگی هنری دارد و ما چون یک روح در دو کالبد هستیم. همانطور که قبل تر اشاره شد، خیلی از کارهای ستاد فهما و بسیج با همکاری و مشارکت یکدیگر انجام می شود؛ چنانچه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در ۱۹ مهر سال ۱۳۹۱ در بیانات خود در خراسان شمالی فرمودند: « من سفارش می کنم که کانون های فرهنگی هنری مساجد را فراموش نکنید، البته با همکاری بسیج. بد است که بین روحانی مسجد و بسیج مسجد اختلاف به وجود بیاید. با همکاری بسیج این کانون های فرهنگی هنری مساجد را مؤثر کنید. برایش کار کنید. »، باتوجه به منویات معظم له، ستاد فهما ۲۰ بهمن سال قبل تفاهم نامه ای را با سازمان بسیج مستضعفین به امضا رساند.
مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اضافه کرد: هدف این تفاهم نامه، هم افزایی و همکاری هرچه بیشتر دو نهاد انقلابی بمنظور برنامه ریزی صحیح و هدفمند با هدف جاذبه آفرینی، تقویت و پرورش ایده های خلاقانه، رشد و تحول در امتداد جذب حداکثری قشر نوجوان و جوان به مساجد و همین طور پشتیبانی از مجموعه جهادی و خودجوش محله محور بود.
وی با اعلان اینکه تفاهم نامه مذکور میان مساجدی که همزمان دارای پایگاه مقاومت بسیج و کانون فرهنگی هنری هستند منعقد شد، اشاره کرد: همکاری مشترک دو طرف در اجرای طرح غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در روزهای تابستان، تشکیل هیات اندیشه ورز مشترک سازمان بسیج و کانون های مساجد به صورت ملی، استانی و شهرستانی، آموزش سواد رسانه به اعضا و مخاطبان کانون ها توسط سازمان بسیج رسانه همچون مواردی است که با امضای این تفاهم نامه محقق شد.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فهما افزود: جذب نوجوانان و جوانان به مساجد با بهره بردن از ابزارهای فرهنگی هنری، مشارکت در تدوین طرح ها و برنامه ها بمنظور پیشگیری و کاهش لطمه های اجتماعی، همکاری در طراحی و اجرای برنامه های در رابطه با ترویج مسجد طراز انقلاب اسلامی، بهره مند شدن دو طرف از ظرفیت ها، توانمندی ها و امکانات یکدیگر از قبیل توان فکری، تجربی، پژوهشی، آموزشی، کارگاهی، کتابخانه ای، رسانه ای و ارتباطاتی از دیگر اهداف این تفاهم است.
ارزانی ابراز امیدواری کرد به همت و همکاری بسیج بعنوان یکی از مهمترین نهادهای کشور و کانون های فهما، کارهای مسجدی وارد عرصه جدیدی شود.1399/09/02
21:04:13
5.0 / 5
1065
تگهای خبر: آموزش , طراحی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
جاویدانی