دلیل هم نامی حضرت فاطمه معصومه(س) با حضرت فاطمه زهرا(س)

دلیل هم نامی حضرت فاطمه معصومه(س) با حضرت فاطمه زهرا(س)

جاویدانی: حضرت فاطمه معصومه(س) هم نام حضرت فاطمه زهرا(س) است و در این نام رازها نهفته است. یكی از رازها این است كه در علم و عمل از رقبای خود پیشی گرفته و دیگر اینكه از ورود شیعیان به آتش دوزخ جلوگیری می كند.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، شخصیت حضرت معصومه(س) بسیار ممتاز است و در زیارت نامه ایشان می خوانیم "سلام بر شما بانویی که امین و حجت امام بودید."
دهم ربیع الثانی مصادف با سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه (س) است، بانویی که به دنبال خورشید توس، راه حجاز تا ایران را طی کرد و در هجرتی عاشقانه به ساوه رسید.
حضرت معصومه(س) همچون جده اش حضرت زهرا(س) در معیارهای ارزشی اسلام یکه تاز عرصه ها بود و در علم و کمالات و قداست گوی سبقت را از دیگران ربوده بود. همان گونه که پیامبر اکرم(ص) در شان حضرت زهرا(س) فرمودند: «فداها ابوها»؛ پدرش به فدایش باد، حضرت موسی بن جعفر(ع) نیز در شان حضرت معصومه(س) فرمودند: «فداها ابوها».
در روایات وارد شده است که روزی عده ای از شیعیان وارد مدینه شدند و پرسش هایی داشتند که می خواستند از محضر امام کاظم(ع) بپرسند و ایشان در مسافرت بود. بدین جهت حضرت فاطمه معصومه (س) پاسخ آن پرسش ها را نوشت و به آنها داد، آنان از مدینه خارج شده و در بیرون شهر امام موسی کاظم(ع) را دیدند. هنگامی که امام (ع) پرسش های آنان و پاسخ های حضرت معصومه (س) را مشاهده کرد، سه بار فرمود: «فِداها اَبوها»؛ پدرش به فدایش.
حضرت معصومه(س) هم نام حضرت فاطمه زهرا(س) است و در این نام رازها نهفته است.
یکی از رازها این است که در علم و عمل از رقبای خود پیشی گرفته و دیگر اینکه از ورود شیعیان به آتش دوزخ جلوگیری می کند.
پس از هجرت الزامی امام رضا(ع) به مرو و طوس و دوری از موطن اصلی و سفر به ایران، رابطه بین امام و رابطین امین حضرت قطع شد، در واقع به سبب شرایط خفقان حکومتی رابطه میان رابطینی که کارهای فرهنگی و پاسخ به شبهات و ارتباط بین امام(ع) و مردم را برقرار می کردند قطع شد.
یکی از اهداف مامون برای آوردن حضرت امام رضا(ع) به ایران قطع کردن ارتباط ها بود و مامون منطقه اتصال بین امام و امت را که در مدینه و شهر پیامبر(ص) قرار داشت قطع کرد تا مدینه را خالی از سریر امامت قرار دهد. پس از مدتی، امام رضا (ع) نامه ای به خواهر بزرگوارشان فرستادند و خواهان دیدار شدند، البته تنها یک دیدار میان خواهر و برادر مد نظر نبود، بلکه ماموریتی را به کاروان حضرت سپردند که در راه این اهداف محقق می شد و ارتباطی که قطع شده بود، کاروان با رابطین برقرار می کرد.
بر پایه برخی روایات، حضرت معصومه(س) از مقام شفاعت نزد خداوند برخوردارست و شیعیان با شفاعت حضرت وارد بهشت می شوند.
از امام صادق(ع) روایت شده است که: «در قم، بانویی از نسل من دفن می شود که فاطمه نامیده می شود، با شفاعت او همه شیعیانِ ما وارد بهشت می شوند.»
حضرت رضا(ع) در فرازی از زیارت نامه معروفشان به ما آموخته اند که در کنار مرقد آن بانوی مکرم خطاب به ایشان بگوییم: ای فاطمه! در بهشت از من شفاعت کن، چونکه تو در پیشگاه خداوند دارای مقامی بس ارجمند و والا هستی.
از امام صادق(ع)، امام کاظم(ع) و امام جواد(ع) نقل شده است که «بهشت، پاداش کسی است که او را زیارت کند.» البته در بعضی روایات، پاداش بهشت، برای کسی دانسته شده که او را با معرفت و شناخت(عارفا بحقها) زیارت کند.
در ریاحین الشریعه از امام رضا (ع) نقل شده که «هر کس خواهرم معصومه(س) را زیارت کند؛ مرا زیارت کرده است.»
همین طور امام جواد(ع) فرموده است: «هرکس قبر عمّه ام حضرت معصومه (س) را در قم زیارت کند، اهل بهشت خواهد بود.»
منبع:

1399/09/08
13:27:24
5.0 / 5
1033
تگهای خبر: سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاویدانی