در دیدار مشترك اعلام شد؛

پورتال ایران در نشریات تاریخی صربستان راه اندازی می شود

پورتال ایران در نشریات تاریخی صربستان راه اندازی می شود

راه اندازی پروژه مشترك پورتال ایران در نشریات تاریخی و قدیمی صربستان در دیدار رایزن فرهنگی ایران و معاون مركز دیجیتال كتابخانه بلگراد مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، در دیدار مهدی شیرازی رایزن فرهنگی کشورمان و آدام سوفرونیویچ معاون مرکز دیجیتال کتابخانه بلگراد و معاون موزه کتاب آدلیگات و آقای ویکتور لازیچ رئیس موزه، کتاب آدلیگات راه اندازی پروژه مشترک پورتال «ایران در نشریات تاریخی و قدیمی صربستان» مورد بررسی قرار گرفت.
رایزنی فرهنگی در دو سال قبل همکاری خوبی با موزه کتاب آدلیگات داشته است و بدین جهت رئیس این موسسه که علاقه زیادی به فرهنگ و تاریخ ایران دارد و به ایران هم سفر داشته و چندین سفرنامه و یادداشت در نشریات مختلف درباره ایران نوشته است، این جلسه را هماهنگ و برای هرگونه همکاری در حوزه جمع آوری اسناد ایران در نشریات قدیمی صربستان با همکاری مرکز دیجیتال دانشگاه بلگراد اعلام آمادگی کرد.
در این جلسه ابتدا آدام سوفرونیویچ بیان کرد: تا کنون بیش از ۶۰۰۰۰۰ روزنامه، ماهنامه، نشریه و بولتن های قدیمی که مجوز آنها ستاندن شده است از منابع مختلف در این مرکز بصورت دیجیتال ذخیره شده است و با بهره گیری از نرم افزارهای تخصصی قابلیت جستجو، نمایش، ذخیره سازی به صورت متن و سایر امکانات مختلف را داراست. نخستین روزنامه مربوط به سال ۱۸۶۸ میلادی است و تا سال ۲۰۰۰ میلادی تلاش شده تا تمامی نشریات جمع آوری، مجوزهای لازم ستاندن و مبادرت به دیجیتالیزه کردن شده است.
در ادامه این جلسه ویکتور لازیچ اظهار داشت: هدف از پیشنهاد این پروژه و کارهای مشترک دیگر توسعه پل های ارتباطی محکم بین دو ملت ایران و صربستان است. موسسه ما از دوستی و همکاری که در طول این مدت به وجود آورده ایم و همین طور از همبستگی، فرهنگ و هنر ملت شما بسیار قدردانی می کند. ما مخصوصاً مفتخریم که مجموعه گسترده ای از کتاب ها و مصنوعات مربوط به ایران را که رایزنی فرهنگی به ما اهداء کرده است، در اختیار داریم و کشور و فرهنگ شما را به بهترین شکل ممکن به صربستان، بلکه همین طور جامعه گسترده تری ارائه می دهیم، برای اینکه بازدید کنندگان ما از سراسر جهان و خصوصاً از کشورهای همسایه هستند.
مهدی شیرازی رایزن فرهنگی کشورمان ضمن تشکر از همکاری هایی خوبی که با این موسسه داشته است علاقمندی و همکاری خودرا به راه اندازی پورتال ایران در نشریات قدیمی و تاریخی صربستان، برگزاری نشست ها و نمایشگاه های مختلف در این خصوص را اعلام و بیان کرد: انجام این پروژه نشان از ارتباطات و همکاریهای فرهنگی خوب بین رایزنی فرهنگی و موزه کتاب آدلیگات و کتابخانه بلگراد دانست و از راه اندازی این پروژه مشترک استقبال کرد.
شیرازی پیشنهاد کرد در فاز اول این پروژه پورتال دو زبانه و با کلیدواژه «ایران» راه اندازی شود. استخراج اطلاعات با کلیدواژه ایران، طراحی پورتال و اتصال به نرم افزار مرکز دیجیتال کتابخانه بلگراد توسط طرف مقابل صورت گیرد و رایزنی فرهنگی ترجمه مطالب را به زبان فارسی عهده دار خواهد بود.
راه اندازی آزمایشی پورتال و استخراج اطلاعات
در راستای توافقات صورت گرفته ابتدا توسط تیم مرکز دیجیتال کتابخانه بلگراد پورتال ایران در نشریات تاریخی صربستان به آدرس http: //iran.unilib.rs که زیر مجموعه سایت کتابخانه دانشگاه بلگراد می باشد، راه اندازی گردید. اطلاعاتی با کلید واژه ایران استخراج و در این سایت بارگذاری شد. مواردی از این اطلاعات نیز توسط رایزنی فرهنگی ترجمه و در سایت بارگزاری شد. تا کنون حدود ۱۵۰ مورد در این سایت بارگزاری شده است و در حال ترجمه به زبان فارسی است.
همچنین در صورت پشتیبانی از سوی ستاد و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران امکان استخراج و ترجمه اطلاعات بیشتری وجود دارد. با تعریف کلیدواژه های دیگر بغیر از کلمه ایران مانند: شیراز، تهران، حافظ، سعدی، فردوسی، زبان فارسی و… امکان استخراج بیشتر اطلاعات وجود دارد. در این نرم افزار با وجود دسترسی به منابع سایر کتابخانه های دنیا امکان استخراج اطلاعات به زبان های دیگر نیز وجود دارد.

5.0 / 5
1103
1399/09/12
14:51:27
تگهای خبر: دانشگاه , سفر , طراحی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاویدانی