آغاز مرحله نهایی همزمان با عید مبعث؛

برگزاری مرحله نیمه نهایی مسابقات بین المللی قرآن با رقابت ۱۲۰ نفر از ۷۰ كشور

برگزاری مرحله نیمه نهایی مسابقات بین المللی قرآن با رقابت ۱۲۰ نفر از ۷۰ كشور

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن اشاره به اجرای مرحله نیمه نهایی سی وهفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران از ۳۰ دیماه اظهار داشت: در این مرحله ۱۲۰ شرکت کننده از ۷۰ کشور حضور خواهند داشت و مرحله نهایی این مسابقات همزمان با عید مبعث آغاز خواهد شد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، مهدی قره شیخلو، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه- ضمن اشاره به اضافه شدن مرحله نیمه نهایی به سی وهفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: با عنایت به تجربه موفقی که از مسابقات کشوری به دست آوردیم و رقابت ها را به صورت تلویزیونی و ضبط آثار، اجرا کردیم، مقرر شد تا مرحله نیمه نهایی به رقابت های بین المللی اضافه شود.

وی به حضور ۶۰۰ شرکت کننده از ۷۰ کشور در مرحله مقدماتی اشاره نمود و اضافه کرد: بعد از گزینش شرکت کنندگان در مرحله مقدماتی، ۱۲۰ نفر به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کرده اند. این مرحله قرار بود به صورت حضوری و فروردین ماه ۹۹ برگزار گردد که کرونا مانع از آن شد. بعد از مرحله نیمه نهایی، تعداد شرکت کنندگان به حدود ۵۰ نفر خواهد رسید تا مرحله نهایی با این تعداد برپا شود.

وی ادامه داد: در مرحله نیمه نهایی، تلاوت شرکت کنندگان رشته قرائت تحقیق دریافت شده و در زمان برگزاری مسابقات برای هیئت داوران پخش می شود و شرکت کنندگان رشته حفظ کل قرآن هم به صورت آنلاین با هیئت داوران ارتباط خواهند گرفت.

قره شیخلو خاطرنشان کرد: در این مرحله و در بخش آقایان، ۱۱ داور حضور دارند که شش نفر ایرانی و پنج نفر خارجی هستند. داوران خارجی که به صورت آنلاین به داوری می پردازند از کشورهای ترکیه، لبنان، اندونزی، عراق و سودان هستند. محل استقرار داوران ایرانی هم ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه خواهد بود.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه همینطور اظهار نمود: مرحله نیمه نهایی از سه شنبه، ۳۰ دیماه شروع می شود و تا دوم بهمن ماه ادامه خواهد داشت در این مرحله، ۱۲۰ شرکت کننده از ۷۰ کشور به رقابت با هم می پردازند.

وی خاطرنشان کرد: مسابقات در هر روز طی دو نوبت از ساعت ۹ تا اذان ظهر و از ۱۵ تا اذان مغرب برپا می شود. مسابقات مرحله نیمه نهایی در دو گروه بزرگسالان و شرکت کنندگان بخش طلاب علوم دینی برگزار و مسابقات بخش بانوان با عنایت به این که تک مرحله ای است، تنها در فینال اجرا خواهد شد.

قره شیخلو در مورد شیوه اجرای مرحله نهایی این مسابقات هم بیان نمود: تلاوت راه یافتگان به مرحله نهایی در کشورهای خودشان ضبط خواهد شد و در روزهای برگزاری مسابقات که اسفندماه سالجاری و همزمان با مبعث پیامبر اکرم(ص) خواهد بود، همانند مدل مسابقات کشوری از راه رسانه پخش خواهد شد. با این کار سی وهفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن اجرا خواهد شد و دیگر وقفه ای برای این رویداد بزرگ قرآنی ایجاد نمی گردد.

وی ضمن اشاره به اینکه دوره سی وهفتم در رشته های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل و حفظ کل قرآن کریم آقایان و بانوان بزرگسال برگزار می گردد و بخش طلاب علوم دینی، علاوه بر این رشته ها، خطابه خوانی و تفسیر را هم خواهد داشت، اظهار داشت: برای مرحله نهایی که اسفندماه برگزار می گردد با عنایت به شرایط کرونا، تصمیم گرفته خواهد شد، اگر امکان حضور داوران بود از آنها برای حضور در کشور دعوت خواهیم کرد وگرنه این ارتباط به صورت آنلاین است.1399/11/01
12:13:23
0.0 / 5
827
تگهای خبر: شركت , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاویدانی