توسط انتشارات سیب سرخ

هشت و یك چیزها منتشر گردید

هشت و یك چیزها منتشر گردید

جاویدانی: هشت و یک چیزها شامل مباحث تئوریک درباره شعر و قسمتی از اشعار سعید صراف معیری توسط انتشارات سیب سرخ روانه بازار کتاب شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، انتشارات سیب سرخ در قالب مجموعه شعر فارسی معاصر خود، اثری تازه با عنوان «هشت و یک چیزها» اثر سعید صراف معیری را در ۱۰۵ صفحه و بهای ۲۴، ۵۰۰ تومان روانه بازار کتاب کرد. این اثر تئوریک دربردارنده نگاه مولف درباره نظریه های مدرن هنر و نیز دومین دفتر شعر اوست.
صراف معیری به بهانه انتشار این کتاب، با اعلان اینکه این اثر دومین مجموعه شعر وی از مجموعه ۱۵ جلدی است که بزودی متوالی هم منتشر می شوند، عنوان داشت: نخستین مجموعه ی شعرم که به نام «از نگاه من و آینه» سال ها پیش پخش شده، مجموعه ای است که اشعار سنین ۱۶ تا ۲۵ سالگی را شامل می شد و طبیعی است که از دیدگاه های شعری امروز کمی فاصله دارد، می گویم کمی چون شعرهای من همیشه در شمای کلی تفکرم که همان «چیز بینی» است جای دارند. با این وجود ترجیح می دهم کتاب اولم را از این ۱۵ جلد متمایز کنم.
وی اضافه کرد: دفتر اخیر که مربوط به سالهای ۷۰ تا ۹۹ است دارای یک من کنار گذاشته شده است. در راه تدوین این دفتر هیچ کسی نبود تا راهنمایی لازم را از او کسب کنم تا آنکه آقای بابک احمدی درهای زیادی از افق اندیشه مرا گشود و توانستم به اندیشه پیشین خود اعتماد کنم تا آنکه بطور کلی موفق به طرح اندازی و یک حرکت انقلابی در دیدگاهم شدم.
صراف معیری افزود: در کار شاعر چیز بین کج فهمی نشانه ها درمان می شود برای اینکه ابژه در آن می اندیشد، اندیشه ابژه منزل اوست و به مقولات کانتی متعلق است مثلاً باران در کار شاعر چیز بین متعلق است به خودش، تصویری نیست که شاعر دریافت می کند بلکه عینیتی است که خودرا وامی گشاید این عینیت تمام است این تجربه است، تجربه ای فارغ از فرهنگ و تاریخ و… بلکه انزوایی است که حاصل همنشینی شاعر و باران است.


منبع:

1399/11/27
21:30:09
0.0 / 5
918
تگهای خبر: بازار , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاویدانی