اولین جشنواره رسانه ای ابوذر استان مركزی انجام شد

اولین جشنواره رسانه ای ابوذر استان مركزی انجام شد

اولین جشنواره رسانه ای ابوذر استان مرکزی با معرفی و تقدیر از 17 برگزیده این جشنواره در اراک پایان یافت.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، مسئول سازمان بسیچ رسانه استان مرکزی، شامگاه چهارشنبه در اختتامیه اولین جشنواره رسانه ای «ابوذر» استان مرکزی، اظهار داشت: فراخوان جشنواره از مهرماه سال جاری شروع شد و در آخر وقت تعیین شده، ۳۲۵ اثر در محورها و قالب های تعریف شده به دبیرخانه جشنواره رسید.
احسان ربیعی اظهار نمود: محورهای موضوعی جشنواره شامل ۱۰ محور «انقلاب اسلامی»، «اقتصاد مقاومتی، رونق و جهش تولید»، «امر به معروف و نهی از منکر»، «مسائل صنفی اصحاب رسانه»، «کرونا و کمک مومنانه»، «محرومیت زدایی»، «ایثار، شهادت و چهل سالگی دفاع مقدس»، «آسیب های اجتماعی»، «بصیرت، دشمن شناسی، مبارزه با تروریسم و خروج آمریکا از منطقه است.
وی اشاره کرد: این محورها در ۶ قالب، گزارش ۱۰۵ اثر، خبر ۴۸ اثر، مصاحبه ۶۳ اثر، یادداشت ۹ اثر و چند رسانه ای ۱۰۰ اثر از طرف داوران جشنواره مورد قضاوت و بررسی قرار گرفت.
ربیعی اشاره کرد: از میان ۳۲۵ اثر رسیده به جشنواره ۱۷ اثر توسط هیأت داوران جشنواره برگزیده شده اند که مورد تقدیر قرار می گیرند.
به گفته مسئول سازمان بسیج رسانه ای استان مرکزی، آثار برگزیده برای حضور در رقابت های جشنواره رسانه ای ابوذر کشور به دبیرخانه جشنواره ملی به تهران ارسال خواهند شد.
بیشترین آثار با موضوع اقتصاد مقاومتی و رونق و جهش تولید در جشنواره شرکت کردند
در ادامه این مراسم علی حبیبی به نمایندگی از هیئت داوران اظهار داشت: هیئت داوران مسئول رسیدگی به کل آثار تولیدی رسانه های استان نیست و فقط موظف است تا آثار دریافتی از طرف رسانه ها را داوری کنند. پس حتما آثار خوب دیگری هم در میان تولیدات رسانه ای استان طی یک سال اخیر هست اما به سبب اینکه این آثار به دستمان نرسیده در دایره برگزیدگان نیامده است و ممکنست یک رسانه تعداد آثار بیشتری را در زمان مقرر ارسال نموده و طبیعتاً ضریب انتخاب را برای خود بالاتر برده است.
وی افزود: از نظر موضوعی؛ اقتصاد مقاومتی، رونق و جهش تولید (و به خصوص زیرشاخه خصوصی سازی) بیشترین موضوع را به خود اختصاص داده که این نشان از موفقیت نسبی در گفتمان سازی این مقوله بسیار مهم در میان اصحاب رسانه استان مرکزی دارد. البته چون استان مرکزی، استانی اقتصادی و صنعتی است، حداقل انتظار همین است.
نمایندگی از هیئت داوران اضافه کرد: نباید از سایر حوزه ها و موضوعات غفلت کرد و به موازات تقویت حوزه موضوعی اقتصاد مقاومتی و خصوصی سازی باید به بحث هایی مثل حوزه هویت، اندیشه و فرهنگ استان، حوزه لطمه های اجتماعی و موضوعاتی مثل کاهش خطرناک جمعیت، مسئله ازدواج، طلاق و نیز حوزه های علم و فناوری و سایر حوزه ها نیز اهتمام بسیار بیشتری داشت.
حبیبی با اشاره به اینکه در حوزه تولیدات چند رسانه ای در حال رشد هستیم، بیان کرد: از نظر قالب در حوزه خبر و مصاحبه باید هم رشد کمی نماییم و هم از نظر کیفی از حالت یکنواختی بیرون بیاییم و از نظر قالب بیشترین آثار مربوط به قالب گزارش و کمترین آثار مربوط به قالب یادداشت است.
وی اشاره کرد: در انتخاب گزارش های برتر، رقابت تنگاتنگ بود و احتمالاً چند گزارش خوب با فاصله بسیار کمی از رده های برتر جا مانده اند. از آنجائیکه تعداد یادداشت ها خیلی کم و تعداد گزارش ها زیاد بود به انتخاب یک یادداشت برتر بسنده کرده و در عوض یک جایزه به بخش گزارش اضافه کردیم. هم چنین یک جایزه هم به رسانه ای که بیشترین تعداد آثار مؤثر و جریان ساز در حوزه مطالبات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را کار کرده بود اختصاص دادیم. و ان شاء الله این جایزه بعنوان "جایزه ویژه شهید علیرضا شاملو" هر سال به رسانه برتر اهدا خواهد شد.
بدنه کارشناسی رسانه در استان مرکزی لاغر و نحیف است
نمایندگی از هیئت داوران اشاره کرد: کم بودن تعداد یادداشت ها و نیز کیفیت پایین اغلب آنها نشان از لاغر بودن بدنه کارشناسی رسانه در استان مرکزی دارد که باید با تقویت ارتباط رسانه ها با حوزه های مختلف تخصصی و متخصصین و نیز برگزاری دوره های آموزشی این مشکل را هرچه سریع تر حل نماییم، چونکه قوت یک رسانه به یادداشت های تخصصی آنست.
حبیبی اشاره کرد: دایره قشری آثار برتر اغلب شامل حوزه زنان، کارگران و صنعتگران، کشاورزان، دانشجویان، طلاب و دانش آموزان شد و از نظر جغرافیایی هم در کنار اراک؛ خمین، ساوه، فراهان و خنداب هم در زمره آثار برتر قرار گرفتند که البته اینها تأثیری در انتخاب ما نداشت و پس از انتخاب آثار برتر و تحلیل آمارها به این مساله پی بردیم. امیدواریم برای دوره های بعد، از سایر اقشار و بقیه شهرستان ها یعنی محلات، دلیجان، تفرش، آشتیان، شازند، زرندیه و کمیجان هم آثار برگزیده داشته باشیم.
گفتنی است در این مراسم خانواده شهیدان نهرمیانی، گودرزی کیا و شاملو به نمایندگی از خانواده شهدای عرصه رسانه استان مرکزی حضور داشتند.
برگزیدگان اولین جشنواره رسانه ای «ابوذر» استان مرکزی
در بخش خبر این جشنواره محمد جواد بهلولبندی، سعیده مجتهدی، سودابه حیدری رتبه های اول تا سوم را کسب کردند و در بخش گزارش نیز سمیرا عیدی گل تپه بعنوان رتبه اول معرفی گردید و مهدیه فرمهینی و علیرضا کاظمی مشترکا رتبه دوم و یاسین یوسف پور رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.
ریحانه جلالی فراهانی، مبین جلیلی و حمید رضا جلالی فراهانی به ترتیب نفرات برتر بخش مصاحبه جشنواره را کسب کردند و میلاد ملکی در بخش یادداشت انتخاب گردید.
رتبه های برتر بخش چند رسانه ای را نیز به ترتیب محمد علی یزدان پرست، گروه حریم سایبری ساوه و علیرضا نجمی کسب کردند و جایزه فعال ترین خبرنگار در حوزه ایثار و شهادت به محسن رضایی تعلق گرفت.


1399/11/30
11:51:16
0.0 / 5
918
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی