افتتاحیه سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن،

عاملی: امروز ضرورت طراحی شهر مجازی قرآن احساس می شود

عاملی: امروز ضرورت طراحی شهر مجازی قرآن احساس می شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه ما قرآن را برای جامعه می خواهیم اما چقدر جامعه را می شناسیم، اظهار داشت: ما در جهان امروز با نسل های متفاوتی روبه رو هستیم و هنر جامعه قرآنی این است که برای تمام نسل ها مفاهیم قرآن را احیا کند. در جامعه امروز نیازمند بهره بردن از فضای مجازی در عرصه قرآن هستیم. به همین دلیل باید شهر مجازی قرآن را که تمام پلتفرم های قرآنی در آن قرار گیرد، طراحی نماییم.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا عاملی – دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی – عصر امروز شنبه (16 اسفندماه) در آیین افتتاحیه سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم که با حضور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و تعدادی از فعالان، قاریان و اساتید حوزه قرآن برگزار شد، با ارائه مطلبی تحت عنوان «پیام و ارتباط جهانی قرآن کریم» اظهار نمود: قرآن یک پیام جهانی برای تمام بشریت است. قرآن فقط در انحصار جامعه مسلمانان نیست بلکه برای تمام بشریت و انسانیت نازل شده است.
وی اظهار داشت: این نشان از آن دارد که قرآن ذکری برای تمام بشریت است و قرآن می تواند هدایتگر انسان در طول تاریخ باشد. در دنیای سکولار، بازگشت به دین و قرآن وجود دارد. نکته ای که در این مساله باید به آن پرداخته شود این است که نباید جامعه را لایه لایه نماییم. قرآن سیطره و دایره ای برای تمام جامعه بشریت است. در دنیای فیزیکی و مجازی امروز ما می توانیم از قرآن بهره ببریم. قرآن برای جامعه ذی شعور است. ما زبان تسبیح را درک نمی نماییم و این در حالیست که تمام دنیا صاحب شعور است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: انسان را باید از پیوست ها جدا نماییم. از پیوست های سرزمینی، نژادی و مالی و.... چونکه انسان هر آنچه که دارد در فهم اوست. در این رابطه نباید جامعه را به جریانات سیاسی پیوند بزنیم. گاهی مناسبات انسانی، انسان را از آنچه که هست جدا می کند. رحمت و رأفت الهی باید همگان را در بربگیرد. ما نمی دانیم انسان ها چه جایگاهی در نزد خداوند دارند و به همین دلیل باید از پیوست ها و لایه لایه کردن جامعه دور شویم.
عاملی در ادامه با طرح این سوال که ما قرآن را برای جامعه می خواهیم اما چقدر جامعه را می شناسیم، اظهار داشت: پیام قرآن باید در دل فضای اجتماعی بنشیند و تمام افراد اجتماع با معنا و فهم قرآن آشنا گردند. در جامعه امروز ما با چند نسل روبه رو هستیم که بنده آنها را به دسته های مختلف تقسیم کرده ام تا بتوانم معرفی کنم. با یک نسل تحت عنوان «نسل Z » روبه رو هستیم یعنی نسلی که در فضای مجازی و هوش مصنوعی و اینترنت زندگی می کند و به صورتی متفاوت از جامعه قبل است. همین طور با نسل گرم و با نسل مستقل روبه رو هستیم که این دو نسل با نسل امروز متفاوت بودند. نسل گرم تعاملی و با انگیزه بوده و دائما در تلاش است. اما نسل سرد نسلی است که گاهی در بین آنها اختلافاتی رخ می دهد و این بستگی به هنر جامعه قرآنی دارد که چگونه مفاهیم قرآنی را برای هر نسلی احیا کند.
وی افزود: ما باید در ابتدا جامعه را بشناسیم و پیام آن جامعه را درک نماییم و سپس برای نسل ها و الگوها تفسیرها را ارائه بدهیم. برای توسعه فرهنگ قرآنی خصوصاً در این شرایط باید از تمام امکانات و ظرفیت ها بهره ببریم که یکی از این ظرفیت ها که بسیار هم باارزش است بحث فضای مجازی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: ضرورت طراحی شهر مجازی قرآن در دنیای امروز بسیار مهمست و باید یک پلتفرم شهر مجازی قرآن را داشته باشیم تا در این فضا تمام لایحه های در رابطه با قرآن در آنجا قرار گیرد. همچون هنر قرآن، خطاطی، قرائت، تفسیر و.... استفاده از ظرفیت بازی های دیجیتال نیز یکی دیگر از مواردی است که باید بیشتر از گذشته از آن بهره ببریم. اگر شهر مجازی شکل بگیرد انعکاس کارهای قرآنی آسان تر می شود.
عاملی اضافه کرد: اروپایی ها 2000 سال خودرا بر خط زمان طراحی نموده اند، ما نمی توانیم این کار را انجام بدهیم؟ ما هم باید اندیشمندان قرآنی را در شهر مجازی قرآن قرار بدهیم. مورد دیگری که باید به آن پرداخته شود لزوم تدوین چشم انداز میان مدت و بلندمدت و انطباق آن با اسناد بالادستی در عرصه کارهای قرآنی است. وقتی گام دوم با نگرش 40 ساله در راه قرآن است باید جامعه قرآنی این مسیر 40 ساله را تدوین کند. برگزار کردن سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم یک شاهکار و نشان از ثبات دارد. برگزاری مسابقات را باید با رویکرد تعامل با سایر کشورهای اسلامی و برنامه ریزی قوی تر برای برگزاری مسابقات قرآنی بانوان پی بگیریم.1399/12/18
10:38:07
0.0 / 5
903
تگهای خبر: احیا , اینترنت , زندگی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی