به مناسبت پنجم شعبان انجام شد؛

انتشار مقاله ای درباره صحیفه سجادیه در رسانه های خبری اوگاندا

انتشار مقاله ای درباره صحیفه سجادیه در رسانه های خبری اوگاندا

مقاله کتاب صحیفه سجادیه در یک نگاه نوشته محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در کامپالا، در 29 اسفند 1399 مطابق با پنجم شعبان 1442 در رسانه های اوگاندا منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، به مناسبت پنجم شعبان میلاد با سعادت حضرت امام زین العابدین(ع) و بمنظور معرفی جایگاه حیاتی و سرنوشت ساز امام سجاد(ع) در حفظ میراث، سنن، تعالیم عالیه، فرهنگ و معارف اسلام ناب در قالب دعا و مناجات مقاله ای به قلم محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا، با عنوان «کتاب صحیفه سجادیه در یک نگاه» در رسانه های خبری، شبکه های اجتماعی، فضای مجازی اوگاندا همچون انجمن جورنالیست های خبری آفریقا، اخبار آفریقا، نشریه آنلاین هُملند، مطالعات فرهنگی ایران – آفریقا، آفریکن نیوز، گولدِن اَدورتس، سازمان اسلامی صبر، فیس بوک، اینستاگرام، توئیتر، واتس آپ، ایران اوگاندا، تلگرام و… منتشر گردید. ضمن اینکه دست اندرکاران رایزنی مقاله را به آدرس الکترونیکی بیش از چهارصد شخصیت علمی، دینی و فرهنگی اوگاندا نیز ارسال کردند.
در این مقاله ضمن عرض تبریک پنج شعبان و تولد امام سجاد(ع) به مردم اوگاندا آمده است که کتاب صحیفه سجادیه که یکی از جامع ترین و بهادار ترین منابع فرهنگی اسلام ناب است دومین کتاب مهمی است که در صدر اسلام تدوین شده و مقام و منزلت آن بعد از قرآن مجید و نهج البلاغه قرار گرفته است.
در مقاله تبیین شده است که صحیفه سجادیه آنقدر اهمیت دارد که از آن بعنوان «اخت القرآن»، «زبور آل محمد(ص)» و «انجیل اهل البیت(ع)» یاد شده است. علمای مذاهب اسلامی انتساب صحیفه سجادیه به حضرت امام زین العابدین(ع) را تائید کرده و این کتاب باارزش را همچون متواترات دانسته و در این خصوص تفسیرهای مختلفی توسط بزرگان سنتی و شیعه نوشته شده است.
همچنین در ادامه مقاله توضیح داده شده است که کتاب صحیفه سجادیه حاوی پنجاه و چهار دعا و مناجات امام زین العابدین(ع) است و عظمت آن در میان منابع اولیه اسلام آنچنان زیاد است که بعد از قرآن مجید و نهج البلاغه قرار می گیرد.
بر اساس مطالب مندرج در مقاله رایزنی فرهنگی در رسانه های فوق الذکر کل محتوای صحیفه سجادیه را می توان به سه بخش «نیایش های عبادی و عرفانی»، «دعاهای تظلم و تقاضا» و «نیایش های تعلیم و تعهد» تقسیم کرد.
در بخش هایی دیگر از این مقاله به این نکته اشاره شده که در حقیقت ادعیه و مناجات های امام علی بن الحسین(ع) حقایق علوم آلی، نظری، قوانین انسانی، حقوق بشر، احکام شرعی، مسائل بسیار حساس سیاسی، اجتماعی، تربیتی و اخلاقی در قالب دعا و نیایش به تصویر کشیده شده است.
قزلسفلی بخش دیگری از مقاله را به تاریخ زندگی حضرت سیدالساجدین اختصاص داده و نوشته است که دوره امامت و زندگی امام امام سجاد(ع) در نیمه دوم قرن اول هجری تاریک ترین دوران ظلم و استبداد حکومت آل ابوسفیان و اولاد مروان پس از شهادت امام حسین (ع) خیلی مشکل و اختناق آمیز بود. پس امام زین العابدین(ع) که دائما زیر نظر جاسوسان حکومت قرار داشته و از هرگونه ارتباط مستقیم با مردم محروم شده بود معارف دقیق و اصیل اسلامی، تعلیم و تربیت مسلمین و پیروان اهل البیت(ع) را در قالب دعا و مناجات بیان می فرمودند
در ادامه مقاله آمده است که محتوای کتاب صحیفه سجادیه که در وضعیت و اوضاع اختناق حاکم بر آن زمان بیان شده است در حقیقت راجع به مباحثی مانند خداشناسی، انسان شناسی، علمی، اعتقادی، اجتماعی، تربیتی، سیاسی، فلسفی، عرفانی، کلامی و جهان شناسی برای حفظ تعالیم عالیه، فرهنگ و معارف اسلام ناب محمدی (ص) و نشر مکتب پیروان اهل البیت(ع) در قالب دعا و مناجات است.

1400/01/01
13:11:22
5.0 / 5
1026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
جاویدانی