افتتاح مركز اسلامی با حضور نمایندگان آمریكا و اروپا در صربستان

افتتاح مركز اسلامی با حضور نمایندگان آمریكا و اروپا در صربستان

به گزارش جاویدانی مرکز اسلامی «گازیلار»(Gazilar) با حضور مسؤلان مشیخت اسلامی صربستان و نمایندگان جوامع اسلامی از کشورهای آمریکا و اروپا در شهر «نووی پازار» این کشور راه اندازی شد.


به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مرکز روز دوشنبه، ۲۳ فروردین ماه طی مراسم باشکوهی در شهر نووی پازار در منطقه سنجاک صربستان با حضور هیئت مشیخت اسلامی(اداره امور مسلمانان) این کشور به ریاست مفتی «مولود دودیچ» و همینطور «معمر زوکورلیچ» معاون رئیس مجلس صربستان و تعدادی از امامان و نمایندگان جوامع اسلامی از کشورهای آمریکا و اروپا راه اندازی شد.
این مجموعه باشکوه بیشتر از ۵۰ هکتار وسعت دارد و یکی از مدرن ترین ساختمان ها در منطقه بالکان برای مسلمانان به حساب می آید.
«معمر زوکورلیچ» در این مراسم مخاطبان را با این پیام خطاب کرد که چنین ساختمانی تجلی دهنده نور اسلام و فعالیتهای مسلمانان و جامعه اسلامی است.
نماینده مجلس صربستان اظهار داشت که جامعه اسلامی با همه پیروان اسلام در نووی پازار و منطقه سنجاک امروز (دوشنبه) صفحه فرهنگی و تمدنی جدیدی را افتتاح کردند.
وی ادامه داد: این یک ساختمان مذهبی و یک مرکز اسلامی معمولی نیست، بلکه انعکاس دهنده تصویر اسلام و مسلمانان است. امروز به لطف خدا همه اعضای جامعه اسلامی، همه مسلمانان و همه افراد خوب برنده هستند.
بنا به اعلام رایزنی فرهنگی کشورمان در صربستان، «مولود دودیچ»، رئیس مشیخت اسلامی صربستان هم در مراسم افتتاحیه مرکز اسلامی در شهر نووی پازار ضمن تقدیر و تشکر از همه کسانی که به هر طریقی در این پروژه سهیم بودند، اظهار داشت: این مرکز بهترین هدیه به همه مؤمنان در آستانه ماه رمضان است.
وی اظهار نمود: ما از موفقیتی به موفقیت دیگر و از یک پیروزی به پیروزی دیگری می رویم و امروز اعضای جوامع اسلامی از نیویورک، پاریس، برلین و دیگر شهرهای اروپا پیش ما آمدند تا این شادی را با ما به اشتراک گذارند.
او همینطور اظهار داشت: از همه کسانی که در سال ۲۰۰۰ سنگ بنای مرکز اسلامی در نووی پازار را گذاشتند و همینطور در سال ۲۰۱۷ که کار را ادامه دادیم، با ما همکاری کردند، متشکرم. صرف نظر از اینکه به کدام دین و ملت تعلق داریم، ما همه برادر هستیم.
در انتها این مراسم نماز جماعت به امامت «رشاد پلویویچ» رئیس خدمات مذهبی - تربیتی جامعه اسلامی صربستان برگزار شد.
بنابر این گزارش؛ هزینه ساخت این مرکز اسلامی در شهر نووی پازار صربستان از جانب خیرین و مؤمنان با مبلغی در حدود ۱، ۴ میلیون یورو تأمین شده است.
منطقه سنجاک که مرکز آن شهر نووی پازار است در جنوب صربستان قرار دارد و بیشتر ساکنان این منطقه را مسلمانان می سازند. در منطقه سنجاک هم اکنون بیشتر از ۲۰۰ مسجد وجود که از این تعداد بیشتر از ۶۰ مسجد در شهر نووی پازار مرکز این منطقه قرار دارد.
شهر نووی پازار یک مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی در منطقه سنجاک در ۲۹۰ کیلومتری جنوب شهر بلگراد، پایتخت صربستان واقع شده است. مساحت کل شهرداری نووی پازار با بیشتر از یکصد منطقه مسکونی بالغ بر ۷۴۲ کیلومتر مربع است.
برآورد می شود که در تمامی منطقه وسیع شهر نووی پازار با حومه های آن، بیشتر از ۱۲۰ هزار نفر زندگی می کنند که از این تعداد بیشتر از ۷۸ درصد آنرا بوشنیاک ها (مسلمانان) می سازند.
برپایه آخرین سرشماری های غیررسمی بیشتر از ۳۰۰ هزار مسلمان در صربستان زندگی می کنند که حدود ۱۰۰ هزار نفر از آنان در بلگراد و حومه این شهر سکونت دارند.
دولت صربستان اهمیت بسیاری برای شهر نووی پازار و تمامی ساکنان آن قائل است و در این راستا میتوان به تلاشهای «آلکساندر ووچیچ»(Aleksander Vuchich)، رئیس جمهور صربستان در جذب سرمایه گذاری های خارجی و راه اندازی کارهای زیر ساختاری در این منطقه اشاره نمود.
منبع:

0.0 / 5
842
1400/01/26
23:04:48
تگهای خبر: خدمات , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاویدانی