اهمیت بازگشت به مردم و مطالبه گری؛

ضرورت حضور مردم در عرصه های حاكمیتی دموكراسی كه فقط رای گیری نیست

ضرورت حضور مردم در عرصه های حاكمیتی دموكراسی كه فقط رای گیری نیست

به گزارش جاویدانی حجت الاسلام آقامیری می گوید: صرف اینکه مردم در پروسه رای گیری حضور پیدا کنند، آرمان انقلاب اسلامی محقق نمی گردد. لازمه تحقق این آرمان حضور مردم در تمام عرصه های مؤثر حاکمیتی است.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: بیش از ۴۲ سال از عمر نظام جمهوری اسلامی ایران می گذرد. نقطه قوت جمهوری اسلامی ایران عدول نکردن از ارزش های آنست، به این معنا که آن چه بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) بعنوان آرمان های این انقلاب مطرح نمودند تا امروز تغییر نکرده است و رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) نیز در حال هدایت قطار این نهضت در راه اصلی خود هستند. برخی انقلاب ها پس از مدتی گرفتار انحراف می شوند تا جایی که عاملان آن از آرمان های خود عدول می کنند، حتی گاهی پا را فراتر از این می گذارند و قسمتی از خلق و خوی رژیم قبل از خودرا در حکومت داری دنبال می کنند اما انقلاب اسلامی در آرمان ها و مشی امامین خود از این معضل در امان بوده است. البته منکر مشکلات نباید شد، نواقصی که قسمتی از آن ناشی از سوء مدیریت ها و قسمت دیگر مربوط به دشمن است.
پایه این کشور مردم هستند، همانگونه که حضرت رسول (ص) پایه دعوت خودرا دعوت از مردم قرار دادند، امام راحل نیز شروع نهضت خودرا بر پایه هدایت مردم به سمت تعالی شروع کردند. گاهی حاکمان نیز مخاطب امام قرار می گرفتند اما روش مواجهه با آنها، مطالبه گری از طرف مردم بود. نظام اسلامی با مردم سالاری هم گرایی دارد، چونکه هدف اجتماعی دین اسلام از ابتدا تظلم خواهی مردم از کفار قریش بود، نهضت اسلامی ایران نیز با تاکید بر همین اصل شکل گرفت.
خوب است به این نکته اشاره شود که رفاه، آسایش، اقتصاد و ثروت در اسلام مذمت نشده است، می توان ادعا کرد که اسلام با فقر مخالف است، آنچه در اسلام پسندیده نیست «تجمل» است. دین اسلام قائل به این است که کشورهای اسلامی باید ثروتمند باشند.
یکی از ارکان اصلی نظام اسلامی که مد نظر امام (ره) بود، مردم سالاری دینی است. رکنی که امروز توسط مقام معظم رهبری و مسئولان انقلابی کشور دنبال می شود. انقلاب اسلامی دارایی دولت جمهوری اسلامی نیست. این دولت یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی مردمی ایران است. همین مسئله موجب می شود که مردم اگر به این نتیجه برسند که مسئولان در حال عدول از آرمان های انقلاب هستند، در پروسه انتخابات آنان را کنار بگذارند.
کسی که در ایران مسئولیت می گیرد از بدنه مردمی انقلاب اسلامی است؛ البته گروهی که با بهره گیری از رانت جایگاهی را تصاحب می کنند در این تعریف جایی ندارند. کسانی که مسئولیتی دارند باید به مردم پاسخگو باشند، نقطه شروع مبحث مطالبه گری بطور دقیق از همین قاعده نشأت می گیرد. مردم وظیفه خودرا که برگزاری حکومت اسلامی بود به درستی انجام دادند، امروز نوبت مسئولان است که اعتماد آنها را پاسخ دهند، جای پرسشگر و پرسش شونده نباید عوض شود.
مسئولان باید پاسخگوی مردمی باشند که فرصت خدمت را به آنها اعطا کردند با این مقدمه در حاشیه دویست و نود ششمین نشست تخصصی کارشناسی اندیشکده فضای مجازی مرکز مطالعات ژرفا و جبهه انقلاب اسلامی با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد آقامیری در محل مرکز مطالعات ژرفا اجرا شد. بحث با این پرسش شروع شد که منظور از رجوع به مردم چیست؟ مگر قائل به این نیستید که انقلاب اسلامی از آرمان های خود عدول نکرده است؟ صحبت های آقامیری را در ادامه خواهید خواند:
آیا تلقی از مردم سالاری دینی فقط حضور مردم در انتخابات است؟
بازگشت به مردم یک مفهوم کلی هست. باید قبل از هر چیز باید جایگاه مردم را در نظام اسلامی مشخص نماییم، آیا تلقی نظام اسلامی از مردم سالاری دینی فقط حضور مردم در صحنه انتخابات است؟! یقین دارم که منظومه فکری امامین انقلاب اینطور نیست. صرف اینکه مردم در پروسه رای گیری حضور پیدا کنند، آرمان انقلاب اسلامی محقق نمی گردد. لازمه تحقق این آرمان حضور مردم در تمام عرصه های مؤثر حاکمیتی است، آنها باید اداره کشور را به دست بگیرند، اقتصاد کشور نباید در تصرف عده ای ویژه خوار باشد، همه ارکان این انقلاب باید توسط مردم اداره شود، تاکید قانون اساسی بر بحث تعاونی ها نیز بر پایه اصل مشارکت مردم در تمام زمینه های حکمرانی است، چونکه تعاونی ها جلوه عینی تحقق اقتصاد مردمی هستند بدین سبب دخیل کردن مردم در اداره کشور و مدیریت اقتصاد ملی با همکاری آنها از مصادیق عینی بازگشت به مردم در انقلاب اسلامی است.
بر همین اساس شایسته سالاری یکی از وعده های اصلی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در طول تاریخ انقلاب اسلامی بوده است، هرچند برخی در درک معنای این واژه گرفتار اشتباه شده اند، شایسته سالاری تقسیم مناصب مدیریتی کشور بین نزدیکان حزبی، جناح پیروز در انتخابات نیست، حقیقت تلخ این است که اغلب مناصب بعد از پیروزی نامزدها بدون در نظر گرفتن این اصل تقسیم می شود. اینکه شخصی در نظام اداری مراحل ترقی را تدریجاً طی کند، معنای حقیقی شایسته سالاری است. وارد کردن یک عنصر مدیریتی از خارج سازمان و سپردن سکان هدایت یک سیستم اداری به او کار اشتباهی است، این پروسه موجب آسیپ پذیر شدن نظام اداری کشور می شود.
شایسته سالاری بوسیله اعتماد به جوانان نخبه کشور محقق می شود، سپردن امور به آنها موجب رشد کشور خواهد شد، جوانگرایی بحث داغ این روزهای محافل سیاسی و اجتماعی است اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، محدود نکردن این دایره است، هر جوانی که ایران اسلامی را دوست داشته باشد، شامل این تعریف می شود و بر ماست که فرصت ترقی او را فراهم نماییم. مدیر جوان را نباید به فرزندان مسئولان محدود نماییم، توانمند، تخصص و تعهد باید رکن اصلی انتخاب ما برای تحقق گذاره بازگشت به مردم است.
رجوع اقتصاد به مردم مطالبه دیگر ما دراین زمینه است. پرسش اساسی این است که امروز در جمهوری اسلامی چه حجمی از اقتصاد کشور مردم پایه اداره می شود؟ ریشه اغلب مشکلات اقتصادی کشور انحصار امتیازات بزرگ اقتصادی در اختیار گروهی از دلالان است، ریشه هر مشکل اقتصادی که در این کشور دنبال می نماییم به این دسته می رسیم. اقتصاد باید به اتاق های تجاری بازگردد که جلوه مردمی این علم در جامعه هستند، تجّار ما مصداق واژه‌ی مردم در اقتصاد هستند به همین جهت معتقدم اداره اقتصاد باید در اختیار آنها قرار گیرد اگر رفع نیازهای اساسی اقتصاد کشور در اختیار مردم قرار داشته باشد، خیلی از مشکلات امروز رفع خواهد شد. انحصار و قبیله گرایی در اقتصاد، سیاست، فرهنگ و… بسیار لطمه زا است، چرا از ظرفیت جوانان کشور بهره نمی گیریم.
بخشی از ایده کلی طرح موضوع بازگشت به مردم در هم شکسته شدن قدرت حلقه های قدرت و ثروت در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… است، توانمندی های مردم باید رکن اصلی اداره نظام اسلامی باشد اگر مردم در صحنه حاضر شوند اقتصاد مقاومتی محقق خواهد. سالهای زیادی از طرح این کلیدواژه در جمهوری اسلامی می گذارد اما در عمل کشورهای دیگری هستند که اقتصاد خودرا مردمی اداره می کنند، در بعضی کشورها فعالان اقتصادی خانگی، محصولات خودرا صادر می کنند اما در ایران مشاغل خانگی هم چنان درگیر چالش های مختلفی هستند. تحقق این مهم مستلزم آموزش و مدیریت مردم توسط مردم است، بدون هدایت حاکمیت مردم توانمند نخواهند شد اما تحقق این مهم در غالب شعار ما می توانیم بطور قطع سبب شکوفایی اقتصاد ایران می شود. مجموع آنچه گفته شد معنای گذاره بازگشت به مردم در نظام اسلامی است.
مخاطب این بایدها کیست؟
تحقق هر آرمانی مستلزم فراهم شدن بسترهای مورد نیاز آنست. مخاطب اصلی این بایدها را قوه مجریه می دانیم که حدود ۸۰ درصد قدرت اجرائی کشور را در اختیار دارد، حوزه مسئولیتی نهادهای دیگر در قیاس با قوه مجریه بسیار محدود است. متاسفانه برخی باور ندارند که رأی مردم آنها را بر مسند مسئولیت قرار داده است، در موسم انتخابات وعده های غیرواقعی زیادی می دهند اما پس از دریافت رای اعتماد از مردم خودرا قیم آنها می پندارند!
تصور می کنم نهادی باید در این کشور فعال باشد که بعد از دوره مسئولیت میزان تحقق وعده های آنها ارزیابی کند اگر قصور داشتند با قاطعیت تحت پیگرد قرار بگیرند. این صحیح نیست که در روزهای انتخابات و مناظرات سیاسی وعده های مختلفی به مردم بدهیم مانند اینکه اقتصاد را در مدتی کوتاه درست سامان می دهیم، مشکل بیکاری را حل می نماییم، مسکن مناسب در اختیار مردم قرار می دهیم اما بعد از جلب رای اعتماد آنها در تریبون های رسمی به مشکلاتی که ناشی از سوء مدیریت هاست، لبخندی مشمئز کننده بزنیم!
علت آنست که اطمینان دارند با عملیات روانی رسانه ها امکان تبرئه خودرا دارند و جریان مطالبه گر در مقابل آنها قرار ندارد بدین سبب بی دغدغه وعده های اشتباه می دهند، بهانه هایی مانند تحریم، اقتصاد ضعیف و عدم امکان فروش نفت از آنها پذیرفته نیست؛ چونکه قبل از پذیریش مسئولیت از وضعیت کشور آگاه بودند، به همین جهت امروز نباید با مغالطه از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند، انصاف نیست که ظرفیت فضای مجازی و رسانه را برای فرار از بار مسئولیت به کار بگیرند.
فقدان چنین ساختاری برای مطالبه حقوق مردم از مسئولان موجب می شود تا آنها ناامیدانه برای احقاق حقوق خود به خیابان ها بیایند همانطور که در فتنه بنزینی سال ۹۸ شاهد آن بودیم، تغییر مولفه های اثر گذار در اقتصاد بدون زمینه سازی مناسب برای آن چالش های جدی برای حاکمیت به دنبال خواهد داشت، نمی توان بر کرسی ریاست تکیه زد و ادعا کرد از تحولات کشور ناآگاه بودم این توهین به مردمی است که منتخب آنها شده ایم بدین سبب اتفاقاتی که شاهد آن بودیم به سبب فقدان نهاد مطالبه گر مردمی، امر دور از انتطاری نبود.
البته باید مراقب کرد که مردم از صندوق رای ناامید نشوند، آنها باید اقناع شوند که مصائب کشور ناشی از انتخاب اشتباه است و فرد اصلح باتوجه به گستره اختیاراتی که دارد، امکان بهبود اوضاع را خواهد داشت، مردم باید بپذیرند مشکلات آنها برگرفته از صندوق های رای نیست، بلکه برنامه های غیر عملیاتی فرد برگزیده دلیل چالش هایی است که جامعه درگیر آنها است اگر این مهم محقق شد، مشارکت پویای مردم ملموس تر از گذشته اتفاق خواهد افتاد.
باید به این نکته تاکید کرد که فقط قسمتی از مشکلات کشور ناشی از تحریم های غیرقانونی اقتصادی می باشد، بطور جد معتقدم که اغلب مشکلات ایران اسلامی ریشه داخلی دارد و چاره آنرا نیز باید در داخل کشور جستجو کرد، البته متاسفانه برخی مسئولان به شکلی رفتار می کنند که مردم تصور کنند در هماهنگی با کشورهای بیگانه، ایران را تحت فشار می گذارند تا به مقصد سیاسی خود دست پیدا کنند!
موارد فوق نافی این حقیقت نیست که مردم ایران از نجیبت ترین اقوام تاریخ هستند، امام خمینی (ره) می فرمایند: «ملت ایران بر ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) برتری دارند» (نقل به مضمون) عبارتی که مدتی بعد رهبر معظم انقلاب نیز به صورتی آنرا تصدیق کردند به گواه تاریخ ملت حجاز بارها از همراهی پیامبر اکرم (ص) سرباز زدند، قضایای بعد از رحلت ایشان و قیام عاشورا نقطه‌ی اوج خیانت آنها به ائمه اطهار (ع) است، اما ملت ایران بارها در چالش های سخت با نظام اسلامی همراهی کردند. جالب است که مردم ایران معجزه، پیامبر الهی یا ائمه را ندیدند اما به آنها ایمان قلبی دارند، آنها فقط تعدادی انسان وارسته مانند حضرت امام را دیدند و تا پای جان از شریعت الهی دفاع کردند بدین سبب ما نسبت به این مردم، شهدا و کشور دِین داریم که باید آنرا ادا نماییم.
نکته قابل توجه نقش رسانه ها در انگاره سازی غلط رسانه ها درباب پدیده های مختلف، همچون ادراک غلط از شخصیت های سیاسی است، مردم ایران باید بدانند که امروزه فردی که قصد ورود به عرصه‌ی سیاست را دارد، امکان همراه کردن رسانه های مختلف با خودرا خواهد داشت، خیلی از این رسانه ها حاضر به فروش خدمات خود هستند بدین سبب مخاطب باید در برخورد با آنها هوشمندانه رفتار کند.
نقش گروه های مرجع (روحانیون، رجال سیاسی، دانشگاهی، هنرمندان و…) نیز اثر به سزایی در معرفی نامزد پیروز دارد، هرچند همه این رسانه ها و گروه های مرجع فقط قبل از قرار گرفتن فرد پشت صندوق رأی اثر گذار هستند، هنگامی که کسی پشت صندوق می ایستد، در نهایت سرنوشت خودرا رقم خواهد زد به همین جهت باید با دقت بالا اطلاعات را تجزیه و تحلیل کند تا مانع انحراف جریان آگاهی خود شود. تصور می کنم ارکان نظام باید نهادی را برای مطالبه گری وعده ها از مسئولان طراحی کند، متولی آن می تواند دستگاه قضایی یا نهاد دیگری باشد که نظام تشخیص می دهد اما این اراده باید در بین توده های مردم وجود داشته باشد.
خداوند امر هدایت را بر علما واجب کرده است
رسالت انبیاء الهی هدایت مردم بود. نمونه آن پیامبر (ص) هستند که رسالت دعوت چهره به چهره‌ی مردم را برای گرویدن به اسلام را بر عهده داشتند، وظیفه ای که ۲۳ سال به طول انجامید و ایشان مصائب زیادی را تحمل کنند، آن زمان هم افرادی در جامعه این شبهه را مطرح می کردند که چرا می خواهید مردم را به اجبار ساکن بهشت کنید! در پاسخ باید اظهار داشت که هدایت مطالبه الهی بعنوان خالق جهان هستی از رسول خود بود که بعد از رحلت ایشان و ائمه اطهار (ع) بر عهده علماء قرار گرفت، خداوند تبارک و تعالی خود امر هدایت را بر اولیاء الهی و علما واجب کرده است.
معتقدم یکی از دلیلهای مخالف جدی لیبرال سرمایه داری با دین اسلام این است که اگر شریعت الهی در جهان گسترش پیدا کند، خیلی از منافذ درآمدی نامشروع آنها مانند قاچاق مواد مخدر، دایر کردن مراکز فساد، تولید و فروش مسکرات و… بسته خواهد شد، برخی کارخانه های سلاح حیات آنها را تضمین می نماید و به دنبال شعله ور کردن آتش جنگ در جهان هستند، چونکه می دانند گسترش اسلام آنان را زمین گیر خواهدنمود. مسئولیت اصلی آگاه کردن مردم در مسائل فرهنگی بر عهده حاکمیت الهی است.
مناصب نظام عاریه مردم به مسئولان است
هنگامی که جریانی اراده می کند تا حکومت اسلامی عاری از مردم سالاری دینی باشد، در ابتدا منش و تفکر امام (ره) و مقام معظم رهبری تحریف می کنند. تلاش خواهند کرد تا نقاط قوت او را نابود کنند. نقطه قوت نظام اسلامی؛ مردم هستند بدین سبب دشمنان تلاش می کنند تا مردم از همراهی نظام اسلامی دلسرد شوند، در صورتیکه این انقلاب و مناصب عاریه مردم به مسئولین است.
دولت جمهوری اسلامی یکی از دست آوردهای انقلاب اسلامی هست و مردم نقطه قوت نظام این مردم هستند برای همین دشمن تلاش می کند تا به وسیله کنترل جریان آگاهی ادراک مردم را عوض کنند و اهداف سیاه خودرا محقق کنند، به همین جهت رکن اصلی مواجهه فعال با آنها بصیرت افزایی در میان مردم است تا مغلوب این جریان نشوند.


منبع:

0.0 / 5
846
1400/01/27
21:49:07
تگهای خبر: آموزش , حقوق , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
جاویدانی