در یك نشست خبری مجازی:

جزئیات ششمین كنگره متخصصان علوم اطلاعات تشریح شد

جزئیات ششمین كنگره متخصصان علوم اطلاعات تشریح شد

به گزارش جاویدانی نشست خبری ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات به صورت مجازی برگزار گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، گپ و گفتگوی مسؤلان کنگره ششم متخصصان علوم اطلاعات (گفتگو زنده) در صفحه اینستاگرام انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی برگزار گردید.
در ابتدای این نشست فریبرز خسروی، رئیس انجمن علمی کتابداری و اطلاع­رسانی ایران درباره تاریخچه کنگره و رسیدن به ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات اظهار داشت: کنگره، کاری است که هر سال با همت و توان و مشارکت شما عزیزان پر تلاش برگزار می گردد و همگی در جریان برگزاری آن سهیم هستید. در اوایل شروع فعالیت انجمن احساس شد که همانند سایر ارگان‎ ها و نهادها و دانشگاه ها که به صورت رسمی جلسه سخنرانی گذاشته شود و مباحث علمی و نظری عرضه شود. اغلب فاصله این بحث ها تا عمل زیاد است. اما نگاه به تجربه ایفلا شیوه نوینی را به ارمغان آورد. برای کمیته های ایفلا اگر صد مقاله علمی و دقیق را بنویسید و بفرستید شاید یکی از آنها هم پذیرفته نشود. اما اگر شما تجربه ای که درست مستند شده باشد را بفرستید، پذیرفته می شود. بنابراین از نخستین کنگره احساس شد ما هم به همین سمت حرکت نماییم و از مباحث نظری فاصه بگیریم و به عمل نزدیک شویم. که خوشبختانه با همتی که جوانان و بزرگواران از دور اول تا به امروز داشتند تابحال شش دوره با این رویکرد برگزار شده است.
وی اضافه کرد: اینکه ما بتوانیم بهترین تجربیات حرفه مندان را در کشور به اشتراک بگذاریم، می تواند بسیار کاربردی و تاثیرگزار باشد. این هدف اولیه این کنگره ها بوده است. در انتخاب موضوعات کنگره هم تلاش شده است نیازهای روز مطرح شود. اگر سیر عناوین و موضوعات و موضوعات فرعی کنگره را ظرف این شش سال ملاحظه بفرمایید توجه خواهید کرد بگونه ای سعی شده که مباحث اصلی و کاربردی رشته مطرح شود. ساختار کنگره مثل بعضی از کنفرانس ها که اعلام یک مبحث می کنند و گفته می شود مقالات ارسال کنید و مقاله ها داوری می شوند، نیست. بلکه اعضای این کارگروه ها و پنل ها هستند که گاها از یک سال قبل کار می کنند و حاصل کار آنان در کنگره به سمع و نظر عزیزان خواهد رسید. رهاورد دیگر کنگره امکان تماس رو در رو با یکدیگر است که می تواند دستاوردهای مبارکی را داشته باشد. البته سال جاری با حضور جناب کرونا این مهم از راه دیگری عملی خواهد شد.
در ادامه، میترا صمیعی، دبیر علمی کنگره ششم متخصصان علوم اطلاعات درمورد شکل گیری پنل ها و موضوعات کنگره اظهار داشت: خوشبختانه شعار اصلی کنگره متخصصان علوم اطلاعات به سمت مباحث نوین فناوری اطلاعات پیش رفته است. شعار اصلی کنگره سال جاری یعنی ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات، ما و تحول دیجیتال انتخاب گردید. درواقع در کنگره سال جاری می خواهیم استراتژی های تحول دیجیتال در کتابخانه ها، آرشیو ها و موزه ها را بررسی نماییم. ما تعمدا سه تا عنوان کتابخانه، آرشیو و موزه رو انتخاب کردیم به جهت اینکه بتوانیم یک همگرایی بین این سه تا سازمان یا ارگان یا مرکز ایجاد نماییم و انتظار این را داریم که تمام کتابداران، آرشیویست ها و موزه دارن در ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات شرکت فعالانه داشته باشند. کنگره متخصصان علوم اطلاعات همه ساله به منظور برقراری پیوند علمی و حرفه­ ای بین پژوهشگران حوزه علم اطلاعات و کتابداران شاغل در کتابخانه­ ها و مراکز اطلاع­رسانی کشور، توسط انجمن علمی کتابداری و اطلاع ­رسانی ایران برگزار می شد. شعار اصلی کنگره امسال" ما و تحول دیجیتال: راهبردهای تحول دیجیتال در کتابخانه ها، آرشیوها و موزه ها" است. در این کنگره می خواهیم به بررسی این مورد بپردازیم که تا چه میزان کتابخانه ها، آرشیوها و موزه ها در راه تحول دیجیتال قرار گرفتند و در این مسیرچه تحولاتی را در راهبردهای خود لحاظ کردند. تحول دیجیتال در کتابخانه ها عبارت است از تحول عمیق فعالیت ها و فرآیندهای کتابخانه ای با تغییر عمیق در رهبری، تفکر، تشویق به نوآوری، افزایش استفاده از فناوری برای بهبود تجربه دیجیتالی کارکنان، کاربران و ذینفعان کتابخانه هاست. در انقلاب صنعتی چهارم و عصر دیجیتال دائما فناوری های جدیدی پابه عرصه ظهور می گذارند، در صورتیکه کتابخانه ها بخواهند موفق شوند، باید بدانند چگونه تکنولوژی های جدید را با استراتژی های کتابخانه های خود ترکیب کنند.
وی اضافه کرد: علاوه بر این مدیران کتابخانه ها و کتابداران درمورد تداوم حیات کتابخانه های خود و شغل خودشان نگرانند و ناگریزند تحول دیجیتال را در کتابخانه های خود شروع کنند. ازاین رو به منظور آشنایی تخصصی و حرفه ای متخصصان علوم اطلاعات، کتابداران، آرشیویست ها و موزه داران با مفاهیم و موضوعات تحول دیجیتال تصمیم گرفتیم یک دوره حرفه ای تحول دیجیتال توسط مدرسان و اساتید برجسته کشوری در این حوزه برگزار نمائیم. اولین نشست دوره حرفه ای تحول دیجیتال را روز دوشنبه مورخ ۲۳/۰۱ ساعت ۱۶ تا ۱۷: ۳۰ با استاد کارآفرین، دکتر مصطفی مرشدی (دکتری مدیریت کسب و کار با گرایش رهبری دانشگاه کالیفرنیا شروع کردیم. دوره های دیگری هم در زمینه تحول دیجیتال داریم که انشالله متعاقبا اعلام خواهد شد. در کارگاه اول، مبانی تحول دیجیتال و استراتژی های آن در کتابخانه ها بررسی گردید. انشالله در جلسات بعدی می خواهیم موضوع هایی چون مدلهای تحول دیجیتال، بازآفرینی دیجیتال، نوآوری دیجیتال، تجربه دیجیتالی (کارکنان وکاربران)، فناوری دیجیتال (معماری داده دیجیتال، معماری فناوری )، خدمات و محصولات دیجیتالی در تحول دیجیتال (اینترنت اشیاء، بلاک چین، هوش مصنوعی و غیره )، رهبری و مدیریت دیجیتال( Digital leadership)، ساختار و حکمرانی دیجیتال را بررسی نماییم. سفارش می شود همه متخصصان در این دوره ها شرکت نمایند تا بتوانند به درستی در راه تحول دیجیتال قرار گیرند.
صمیعی افزود: مهلت ارسال انواع دستاوردها( مقاله، تجربه و ایده کتابداران( تاک)) به کنگره تا ۱۵ اردیبهشت ماه تمدید شده است و انشالله کنگره ششم متخصصان علوم اطلاعات ۳ تا ۷ خرداد برگزار می گردد. از همه پژوهشگران دعوت می کنم دستاوردهای خویش را شامل مقاله، تجربه و ایده بخصوص در زمینه بحران کرونا را به دبیرخانه کنگره ارسال نمایند. در حوزه تجربه و ایده محدودیت موضوعی نداریم و ایده و تجربیات در مجموعه مقالات همایش چاپ و منتشر می شود. مقالات دریافتی هم در مجموعه مقالات کنگره مجوز ISC دارد و هم نشریات معتبر علمی منتشر خواهد شد.
وی در انتها اظهار داشت: رویداد دیگری با عنوان تجربه و ایده کتابداران ( تاک) همراه با کنگره برگزار می شود. هدف از برگزاری تاک این است تا بستری فراهم گردد که متخصصان علوم اطلاعات ایده ها و تجربیات شان را با دیگران به اشتراک گذارند و سفارش این است با عنایت به شرایط کرونا تلاش کنند بر این مورد که در این دوران چه خدماتی را به کاربران عرضه کردند و هم خدمات نوآورانه ای که در این دوران در کتابخانه هایشان داشتند، تمرکز کنند. در کنگره ششم متخصصان علوم اطلاعات ۱۸ پنل تخصصی شکل گرفته است که همه آنها پیش پنل های تخصصی، کارگاه ها، سخنرانی و برنامه های زنده بسیاری را برگزار نموده اند. تا به امروز ۲۴ پیش پنل در چارچوب گفت و گوی علمی، سخنرانی، ۲ کارگاه توسط کمیته اخلاق پژوهش و ۵ برنامه زنده اینستا گرامی توسط پنل کتابخانه های آموزشگاهی (که به عرضه تجربه کتابداران کتابخانه های آموزشگاهی پرداخته)، در صفحه اینستاگرام انجمن روزهای یکشنبه ساعت ۱۹ الی ۲۰، برگزار شده است. مسلما برای برگزاری یک کنگره ی عظیمی چون کنگره ششم متخصصان علوم اطلاعات، گروه عظیمی از متخصصان، اساتید، اعضای کمیته اجرایی، سایت، روابط عمومی و... فعالیت می نمایند، از زحمات دکتر فریبز خسروی رئیس کمیته راهبری، اعضای کمیته راهبری؛ دکتر خراسانچی دبیر اجرایی کنگره، دکتر محمد زره ساز دبیر جوایز کنگره، دبیران پنل های تخصصی، مدیر سامانه و سایت کنگره جناب آقای مهندس اکبری و اعضای تیم اجرایی تشکر و سپاس ویژه دارم. در آخر سخنانم را با دو بیت از حافظ تمام می کنم:
ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید
هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند
پس از سخنان صمیعی، محمد زره ساز دبیر جوایز ملی درباره جوایز ملی عرضه اظهار داشت: همکاران انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در دوران پرالتهاب کرونا فعالیت­های خویش را تعطیل نکرده، بلکه حتی در این شرایط بر فعالیتهای مجازی هم افزوده اند که این مساله می تواند برای سایر نهادهای حرفه ای الگو باشد. وی به جوایز ملی اشاره نمود و اظهار داشت: جوایز ملی از سال ۱۳۹۵ به صورت مستقل در انجمن کتابداری و اطلاع رسانی برنامه ریزی و در حاشیه کنگره دوم برگزار گردید. هدف از این جوایز تقدیر از تلاش محققان علم اطلاعات و آرشیو و همینطور یادبودی از بزرگان رشته است. جایزه دکتر پوری سلطانی در حوزه کاربردی و سازماندهی دانش، جایزه دکتر مرحوم عباس حری در حوزه نظری علوم اطلاعات و جایزه دکتر نوراله مرادی در حوزه آرشیو است. تا کنون چهار دوره این جوایز برگزار شده و اسامی برگزیدگان هم در سایت انجمن در قسمت کمیته پژوهش قرار دارد. سال جاری هم مراسم تقدیر از برگزیدگان پنجمین دوره جوایز ملی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در اختتامیه کنگره ششم برگزار می شود. کمیته علمی پنجمین دوره جوایز تا کنون دو جلسه تشکیل داده است. اعضای این کمیته عبارتند از: دکتر فریبرز خسروی، دکتر مرتضی کوکبی، دکتر چشمه سهرابی، دکتر ابراهیم افشار، دکتر میترا صمیعی، دکتر مهرناز خراسانچی و فرامرز مسعودی. هم اکنون امکان عرضه آثار از راه سایت کنگره فراهم است و افراد مهلت دارند تا ۳۱ فروردین ماه نسبت به ثبت آثار خود اقدام نمایند.
سپس دبیر اجرایی ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات به فعالیت­های کمیته اجرایی پرداخت و توضیح داد: جهت تکمیل و تشکیل تیم اجرایی یک فراخوان دادیم و فرصتی ایجاد کردیم که تمام افراد علاقه­مند به همکاری، داوطلب شرکت در این کار تیمی شوند. خوشبختانه ۶۰ نفر داوطلب داشتیم که با عنایت به نیازهایی که برای کمیته اجرایی داشتیم در دو دور مصاحبه­ای که صورت گرفت ۳۰ نفر از آنها بعنوان اعضای کمیته اجرایی انتخاب شدند. این ۳۰ نفر در گروه­های مختلف جهت انجام امور اجرایی دسته­بندی شدند. فرآیند دقیق کارها تدوین شد. ما در هر پنل ۱۵ نفر از دوستان را گذاشتیم به جهت اینکه فرآیند اجرایی را پیش ببرند. دو نفر از دوستان برای هر پنل هماهنگ­کننده و ناظر هستند، یک نفر تهیه­کننده خبر و ویراستار، سه نفر در امور سایت همکاری دارند، ۲ نفر در اینستاگرام، ۲ نفر در تلگرام، ۲ نفر برای ایمیل، ۲ نفر برای خبرگزاری­ها و یک نفر برای طراحی پوستر برای هر پنل و هر پیش پنلی که برگزار می­شود، فرایندها را انجام می­دهند. کار کنترل سیاهه وارسی و انجام دقیق امور سر زمان­های مناسب توسط خانم دکتر جعفری به انجام می­رسد. و روزآمدسازی سایت کنگره مبحث مهم دیگری است که آقای اکبری با همراهی سه نفر از کمیته اجرایی، زیرنظر آقای دکتر زره­ساز زحمت این کار را می­کشند. تمام آرشیو کنگره­های پیشین هم در حال اضافه شدن به سایت است. ما در کنگره پنجم، کانال آپارات انجمن را راه­اندازی کردیم که اطلاعات آن هم به سایت اضافه خواهد شد و انشاءالله در روزهای برگزاری کنگره از سایت رونایی می شود. ۵ نفر از دوستان در واحد دبیرخانه مشغول فعالیت هستند و مکاتبات در رابطه با کنگره را انجام می­دهند. تابحال ۵۰ پست در اینستا، تلگرام، کانال واتساپی که سال جاری شکل گرفته به اشتراک گذاشته شده و همچنین اخبار به ایمیل­های گروهی هم ارسال شده است. تلاش کردیم اطلاع­رسانی­مان به شکل گسترده باشد، با ۲۰ خبرگزاری­ مختلف ارتباط گرفتیم و اخبار برایشان ارسال می­شود. تمام تلاش خودمان را داریم که افراد علاقه مند از فعالیت­های کنگره آگاه باشند و بسیار خوشحال خواهیم شد به ما بازخورد بدهند. این یک گزارش فشرده از فعالیت­های کمیته اجرایی بود. همکارانم در تیم اجرایی شبانه­روزی در حال فعالیت هستند و من هم به نوبه خودم از ایشان سپاسگزارم. از دبیران محترم پنل ها و دبیر محترم علمی، خانم دکتر صمیعی برای همراهی بی­نظیری که با تیم اجرایی دارند بسیار سپاسگزاری می­کنم.
خسروی در ادامه این نشست آنلاین درمورد وظایف کمیته راهبری و اساسا لزوم وجود کمیته راهبری بیان نمود: اگر اجازه دهید ابتدا نکته دیگری را خلاصه عرض کنم. باور دارم آنچه که ظرف شش دوره گذشته اتفاق افتاده بلوغ گران سنگی را برای نحوه برگزاری و اداره چنین گنگره هایی پدید آورده است. شیوه روشمند برگزاری این کنگره ها مجریان را برای برگزاری کنگره های ملی و بین المللی متخصص کرده است. این بزرگوارانی که در کمیته اجرایی، علمی و جوایز که من اصطلاح سه تفنگدار را برای آنان به کار می برم و همراهان زیادی که با آنان همکار دارند نقش اصلی برگزاری را به عهده دارند. بعنوان مسئول انجمن سپاسگزار تلاشهای صادقانه این همکاران بزرگوار و آن عزیزانی که حضور ندارند و در پشت صحنه هستند و بگونه ای هم زحمت اصلی را هم متحمل هستند باید تشکر کنم. همین تشکیلات و نحوه ی اداره و اجرا ی کنگره که خوشبختانه مستند هم شده است رهاورد ارزشمندی است برای کتابداری کشور و جوانانی که ادامه دهنده این مسیر خواهند بود. در انجمن برای دوری از اعمال سلایق فردی و اتکا به عقل جمعی تلاش شده است برای کارها شیوه نامه و نظام نامه ای تدوین و به اجرا گذاشته شود. نظام نامه کنگره هم اعضای کمیته راهبردی را معین کرده است. دبیران علمی و اجرایی که در این دوره دکتر میترا صمیعی بعنوان دبیر علمی و دکتر مهرناز خراسانچی بعنوان دبیر اجرایی هستند و از اعضای هیات مدیره سال جاری آقایان دکتر علیپور، دکتر افشار، دکتر محمد زره ساز و خانم مهسا پور حقانی حضور دارند و آقای دکتر محمد رضا قانع و دکتر مصطفی امینی هم بعنوان متخصصین حوزه دیجیتال و دکتر فاطمه پازوکی هم از کمیته روابط بین الملل مجموعا کمیته راهبری کنگره ششم را می سازند من هم بعنوان مسئول انجمن در خدمتشان هستم. البته اگر ضرورتی پیش آید ما از دیگران هم خواهش می نماییم که بیایند و به ما بپیوندند ر هنمودهایی را عرضه کنند. ساختار تعریف شده بگونه ای است که یک عضو یا مسئول انجمن نمی تواند اراده فردی خویش را تحمیل کند. بحث هایی انجام می گیرد و به وفاق جمعی می رسد بنابراین آنچه که تا کنون پیش آمده خیر بوده و خیر خواهد بود.
صمیعی هم در انتها بخش اول نشست درمورد پنل ها و جایزه خواندن، دانستن اظهار داشت: همانطور که اشاره کردم ما ۱۹پنل اصلی به همراه رویداد تجربه و ایده کتابداران ( تاک) داریم که هر کدام از این پنل ها، ۲ الی ۴ پیش پنل برگزار کردند. دبیران پنل های تخصصی کنگره ششم متخصصان علوم اطلاعات عبارتند از: پنل علم سنجی، جناب آقای دکتر نوروزی چاکلی، عضو هیات علمی دانشگاه شاهد و مدیر گروه علم سنجی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور؛پنل کتابخانه های ملی، سرکار خانم دکتر اعظم نجفقلی نژاد، عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ پنل کتابخانه های پزشکی، سرکار خانم دکترفرزانه فضلی، دکتری کتابداری و اطلاع رسانی ومعاون مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی؛ پنل کتابخانه های کودکان، سرکار خانم دکتر ذاکر، ؛پنل کتابخانه های تخصصی با همکاری ارزیابی و بهبود مستمر، دبیران سرکار خانم گیتی حیدری، مسئول کمیته کتابخانه های تخصصی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران؛ جناب آقای فرامرز مسعودی، مسئول کمیته ارزیابی و بهبود مستمر انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران؛ پنل کتابخانه های دانشگاهی، جناب آقای دکتر محمدکریم صابری، عضو هیات علمی و مدیر اطلاع رسانی پزشکی و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی همدان؛ پنل کتابخانه های عمومی، سرکار خانم دکتر فاطمه پازوکی، رئیس اداره استاندارد نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ پنل کتابخانه های آموزشگاهی، سرکار خانم دکتر نسترن پور صالحی، دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی و مدرس دانشگاه؛ پنل مدیریت اطلاعات پژوهشی، آقای ابراهیم عمرانی؛ پنل مطالعات صنفی، دکتر محمد زره ساز، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی و عضو هیات مدیره انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران؛ پنل سازماندهی دانش، دکتر ملیحه درخوش، رئیس اداره فراهم آوری و سازماندهی منابع کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران؛ پنل نوآوری و فناوری اطلاعات، دکتر مصطفی امینی، پژوهشگر پسا دکتری دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس؛ پنل آموزش علم اطلاعات و دانش شناسی، دکتر رحمان معرفت، عضو هیات علمی و مدیر فناوری اطلاعات دانشگاه سمنان؛ پنل آرشیوهای دیداری و شنیداری، خانم سپیده سیروس کبیری، کارشناس ارشد مدیریت اطلاعات آرشیوهای دیداری و شنیداری در معاونت فضای مجازی سازمان صدا وسیما؛ پنل دانش آموختگان، خانم فهیمه علی عسکری، دانشجوی کارشناسی ارشد گرایش مدیریت کتابخانه های دیجیتال دانشگاه علامه طباطبائی؛ پنل اخلاق اطلاعات، آقای عباس رجبی، دبیر گروه تخصصی سلامت و اخلاق پژوهش دانشگاه امام صادق (ع)؛ پنل آرشیودیجیتال، دکتر غلامرضا عزیزی، عضو هیات علمی و رئیس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ پنل شاخه های استانی، دکتر مقدس زاده، مدیر آموزش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مسئول کمیته شاخه های انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران؛ رویداد تاک، دکتر امیراصنافی، مدیر گروه و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و دکتر مریم پاکدامن دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی و مدرس دانشگاه.
وی اضافه کرد: تا به امروز ۲۴ پیش پنل برگزار شده است و مبحث برخی نشست ها ادامه موضوعات کنگره های سالهای پیشین بوده است و بقیه پیش پنل ها در راه شعار اصلی کنگره یعنی تحول دیجیتال، نشست های خویش را برگزار کردند. درکنار ۱۸ پنل اصلی کنگره که در ایام افتتاحیه، روزهای ۴ الی ۶ خرداد برگزار می شود، رویداد تجربه و ایده کتابداران (تاک) مقرر است در روز اختتامیه برگزار می گردد. درباره جایزه خواندن و دانستن و تغییر دادن باید به عرض برسانم، از سه سال قبل این جایزه به پشنهاد آقای ابراهیم عمرانی به کنگره اضافه شده است به این صورت که در ابتدا فراخوان منتشر می شد و دانشجویانی که علاقه مند بودند درباره کتاب هایی که تا آن زمان مطالعه داشتند مصاحبه می شدند. سال جاری هم فراخوان این جایزه به سرپرستی ابراهیم عمرانی به صورت مجازی انتشار یافته است.
زره ساز در انتها نشست به جایزه نوش آفرین انصاری با عنوان کتابدار اجتماعی سال اشاره نمود و اظهار داشت: انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران سال جاری برای نخستین باری جایزه ای را با نام استاد نوش آفرین انصاری و با عنوان کتابدار اجتماعی سال رونمائی کرده است. ایشان از همه کتابداران و افراد فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی که خویش را با عنایت به شاخصهای عنوان شده برای این جایزه حائز شرایط می دانند دعوت کرد تا فرم در ارتباط با این جایزه را تکمیل و ارسال نمایند. دکتر زره ساز شاخصهای جایزه نوش آفرین انصاری را به شکل زیر معرفی کرد:
*راه اندازی و مشارکت در فعالیتهای داوطلبانه در حوزه کتاب، کتابخانه و کتاب خوانی (شامل فعالیتهای انجمنی و مردم محور)،
*راه اندازی و مشارکت در فعالیتهای آموزشگری و یاددهی در حوزه کتاب، کتابخانه و کتاب خوانی (شامل برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی و ترویجی برای مردم)،
*راه اندازی و مشارکت در فعالیتهای نوآورانه، اثربخش و ارزش آفرین در حوزه کتاب، کتابخانه و کتاب خوانی
*راه اندازی و مشارکت در فعالیتهای در رابطه با جذب سرمایه های فرهنگی در حوزه کتاب، کتابخانه و کتاب خوانی (شامل گزارش های مستند در رابطه با جذب مخاطبان، جلب همکاری مدیران و بهره گیری از سرمایه های مادی و معنوی برای ترویج کتاب خوانی و توسعه کتابخانه ها)
در بخش دوم این نشست خراسانچی در مورد ثبت نام در کنگره اظهار داشت: در کنگره پنجم رویه ما به این شکل بود که افرادی که در کنگره ثبت نام کنند، یکسال عضویت شان در انجمن مجانی باشد. سال جاری در کنگره ششم مبحث را برگردانیم و این را بعنوان مزیت عضویت در انجمن قرار دادیم؛ یعنی کسانی که عضویت و کارت عضویت شان در انجمن فعال است، باید در کنگره ثبت نام کنند ولی هزینه ای برای ثبت نام در کنگره پرداخت نخواهند کرد. اعضای انجمن ثبت نام شان در کنگره مجانی خواهد بود. فرم ثبت نام در سایت وجود دارد. افرادی که تمایل به حضور در کنگره و دریافت گواهی دارند، می توانند وارد سایت کنگره(congress.ilisa.ir) شده و ثبت نام کنند. الزامی برای عضویت در انجمن قرار نداده ایم. هر یک از علاقه­مندان به حوزه علوم اطلاعات می­توانند در کنگره شرکت نمایند. هیچ ممنوعیتی وجود ندارد. ولی از کسانی که عضو انجمن نیستند، برای ثبت نام در کنگره هزینه دریافت خواهد شد.
وی همینطور در مورد برگزاری پیش نشست ها تصریح کرد: تمام پیش نشست­هایی که برگزار می­شود بدون استثناء، ضبط می­شود. وی افزود: گزارشی از پیش­نشست­ها توسط دبیران محترم هر پنل­ تنظیم می­شود، ویراستاری می­شود و گزارش­ها هم در سایت کنگره منعکس می­شود. هر پنل، یک آیکون اختصاصی خودش را دارد، با ورود به صفحه هر پنل، تمام برنامه های در ارتباط با آن پنل شامل فیلم، عکس و گزارش آن، در آنجا مستندسازی شده و وجود دارد، لایوها هم همین­طور است. لینک لایو، لینک گزارشش و چند تصویر از لایو در سایت درج شده است. یعنی ما سال جاری تمام تلاش خودمان را کردیم که مستندسازی ها به صورت دقیق و هم زمان اتفاق بیفتد. وقتی یک پیش نشست برگزار می شود، با فاصله کمی فیلمش در سایت بارگذاری می شود. گزارش پیش نشست ها توسط دبیران مربوطه، تدوین و به همراه یک یا دو عکس در سایت منعکس می­شود.
خراسانچی افزود: باید ببینیم در زمان کنگره که سوم تا هفتم خرداد است، اگر اوضاع به صورت هم اکنون باشدکه مجازی خواهد بود ولی اگر انشاءالله اوضاع کمی بهتر باشد، افتتاحیه و اختتامیه به صورت نیمه حضوری برگزار می شود. یعنی تعداد محدودی به صورت حضوری دعوت می شوند ولی برنامه به شکل آنلاین هم پخش می گردد. اما پنل ها به صورت مجازی برگزار می گردند. در سال­های گذشته که کنگره حضوری بود، بسیاری از پنل­ها به شکل موازی برگزار می­­شد اما سال جاری خانم دکتر صمیعی در تنظیم کنداکتور برنامه زحمت بسیار زیادی کشیدند که ما هیچ پیش نشست موازی نداشته باشیم و همه­ی عزیزان بتوانند از همه­ی پنل­های موضوعی استفاده کنند. دکتر خراسانچی در ضمن از کمیته روابط بین­الملل برای زحمت­هایی که می­کشند، تشکر ویژه کردند و گفتند: ما انعکاس خوبی در آی بولتن داشتیم نشریه­ی انگلیسی زبان انجمن که با کمک کتابخانه ملی منتشر می شود، انعکاسی از برگزاری کنگره داشتیم و این صحبت را داریم که انشاءالله آی بولتن یک ویژه نامه برای کنگره داشته باشد. خانم دکتر پازوکی، مسئول محترم کمیته روابط بین­الملل، این قول را دادند و خیلی خوشحالیم که می­توانیم بازتاب بین­المللی از کنگره داشته باشیم.
صمیعی هم درباره برنامه ها و زمان بندی های کنگره اظهار داشت: پنل های تخصصی در ایام چهارم تا ششم برگزار می شود و تاک در اختتامیه( یعنی بامداد جمعه) برگزار می شود، دو تا پنل تخصصی هم در روز افتتاحیه خواهیم داشت. من تمام تلاشم را کردم که پنل ها به صورت موازی باهم برگزار نشود و این امکان برای همه فراهم گردد که افراد متناسب با علاقه و تخصص خود در پنل ها شرکت نمایند. کمیته روابط بین الملل انجمن مقرر است در دعوت از مهمانان خارجی در سطح بین المللی با ما همکاری داشته باشد. همینطور این کمیته انعکاس خوبی از اخبار انجمن را در نشریه خبری آی بولتن هم داشته است که از زحمات سرکار خانم دکتر پازوکی و تیم آی بولتن سپاسگزاری می کنم. مقرر است یک سخنران کلیدی هم از خارج از کشور در افتتاحیه، اختتامیه و سخنرانان بین المللی دیگری هم در پنل های تخصصی کنگره از خارج از کشور داشته باشیم. در مورد ساعت برگزاری هم، با عنایت به ماه مبارک رمضان ساعات برگزاری پنل ها تغییر خواهد نمود.
در آخر این نشست خسروی اظهار داشت: از اولین مجمع عمومی در نیاوران تا کنون شاهد فعالیتهای انجمن بوده ام. باید خدا رو شاکر باشیم که انجمن به این بلوغ رسیده که می تواند اموراتش را با استفاده از عقل جمعی و جلب مشارکت حرفه مندان و جوانان دانشجو که بگونه ای دارند در این حوزه کارورزی می کنند بتواند کارها را به پیش ببرد. کار این عزیزان کار عشق است، فرد با عشق و تعهد حرفه ای به میدان می آید. اصولا کارهای نهادهای مدنی به این صورت است نه مزدی در کار است و نه حتی تشکری. حتی امکان دارد دوستان مورد عتاب هم قرار گیرند که مثلا چرا دیر کارتم صادر شد، دیر خبر گذاشته شد و یا عکسم دیر گذاشته شد ولی در مجموع گستردگی که من در کارها و همه حوزه ها می بینم شخصا خدا را شاکر هستم که آن بذری که توسط بزرگواران نیک سیرتی که در ابتدا کاشته شد تبدیل به درختی تنومند شده که سایه سار آن گسترده شده است.. همین جا از همه درخواست کمک می کنیم؛ درهای انجمن باز است برای حضور همه ی آنهایی که دلشان برای علم اطلاعات و دانش شناسی برای کتابداری و اطلاع رسانی، برای علوم آرشیوی می تپد، جلو بیایند و کمک کنند. درهای انجمن باز است. حتی جلسات انجمن که هم اکنون که درمحیط وب برگزار می گردد و چه زمانی که جلسات انجمن که حضوری برگزار می شد برای همگان باز است و میتوان شرکت کرد. کنگره هم مناسبت مغتنمی است برای کمک به انجمن. شما می توانید با شرکت پویا ی خود انجمن را یاری کنید.

0.0 / 5
1047
1400/01/30
20:32:21
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاویدانی