دهقانكار مطرح كرد؛

سعدی متعلق به همه بشریت است و پیامی جز صلح ندارد

سعدی متعلق به همه بشریت است و پیامی جز صلح ندارد

به گزارش جاویدانی مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران می گوید سعدی شاعری متعلّق به همه بشریت است و وظیفه ما حفظ و رساندن پیام او و جهان بینی اش به جهان است که پیامی جز صلح و عشق ورزیدن به بشر نیست.به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران به مناسبت فرارسیدن اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی یادداشتی نوشته و در آن، به سعدی و شعرش پرداخته است.
مشروح متن یادداشت دهقانکار بدین سان است:
در روزهای سخت و تلخ هجوم مغولان، یکی از شاعران بزرگ ایران از عشق و عدالت گفت. این شاعر توانا مشرف الدین مصلح بن عبدالله سعدی شیرازی است. سعدی را باید یکی از ارکان شعر فارسی و فرهنگ ایرانی دانست. در بحبوحه هجوم مغولان، سعدی حاکمان روزگار خویش را به انصاف در حق مردمان و هم عشق ورزی میان ایشان ترغیب می کرد.
سعدی در نظامیه بغداد که از پایگاه های مهم فرهنگی آن روز بود تحصیل کرد. شوق به دانستن و شناخت دنیاهای دیگر او را به سفری دور و دراز کشاند و سالیانی را در غربت سر کرد. از این سفر پرماجرا تجربه هایی اندوخت که حاصل این تجربه ها در دو اثر درخشان او بازنمایانده شده: بوستان یا سعدی نامه و گلستان. خوشبختانه این دو اثر در بین اهل فضل و جامعه دانشگاهی ما به نیکی شناخته شده است و در خارج از مرزهای ایران هم به زبان های مهم اروپایی و هم عربی و ترکی برگردانده شده و تأثیری درخور بر شاعران و نویسندگان نامور آن سرزمین ها گذاشته است.
باید از غزلیات و قصائد هم نام ببریم که سعدی لطافت طبع و جزالت در بیان را با هم درآمیخته و نمونه ای از زیبایی های دل نشین شعر فارسی را پدید آورده است.
سخن سعدی بر استواری لفظ و روانی معنا مبتنی است و این دو خصیصه دست یابی به شیوه سعدی را سهل و ممتنع کرده است. دقت در رفتار اجتماعی مردم عصر و هم تأمل در ناراستی اعمال حاکمان سبب شده سخن سعدی همواره تازه و مثال زدنی باشد.
بهره مندی او از انواع صناعات ادبی و هم پرهیز از دشوارگویی سخن او را خیلی زود میان مردم عصر خود و ادوار بعد رواج داد. دیری نپایید که شعر سعدی در سرحد چین بر زبان ها آمد و در قلمرو عثمانی دوستدارانی یافت. شعر سعدی پیروان و مقلدانی هم داشت که هیچ یک کامیابی سعدی را ندارند و انصافاً سخن سعدی از لونی دیگر است. سخن سعدی مرزها را درنوردید و به هند و عثمانی و دنیای عرب و حتی اروپا و امریکا و روسیه رسید؛ گویی این شعر سعدی به حقیقت پیوست:
بدین صفت که در آفاق صیت شعر تو رفت نرفت دجله که آبش بدین روانـی نیست
درباره سعدی به زبان فارسی و دیگر زبان ها پژوهش های مطلوبی صورت گرفته؛ با این وجود همچنان باید درباره زندگی و زمانه سعدی تحقیق کرد و ابعاد مختلف آثار سعدی را طرح نمود. اول اردیبهشت ماه جلالی برای هر دوستدار زبان فارسی روز خجسته ای است؛ چونکه به نام یکی از شاعران توانا و نویسندگان چیره دست این زبان نام گذاری شده است.
شایسته است ما بعنوان میراث دار سعدی و گویشور زبان فارسی هم زمینه را برای شکوفایی و کاربردی کردن هر چه بیشتر این زبان هموار سازیم و هم از آثار درخور درباره سعدی و زبان فارسی حمایت نماییم. کوشش برای اشاعه زبان شیرین فارسی و پشتیبانی از آثار شایسته درباره سعدی، در واقع ارج گذاری به یکی از تأثیرگذارترین وجوه تمدن ایرانی ـ اسلامی است. سعدی شاعری متعلّق به همه بشریت است و امروز وظیفه ما حفظ و رساندن پیام او و جهان بینی او به جهانیان است. پیامی که جز صلح و عشق ورزیدن به نوع بشر نیست.


منبع:

1400/02/01
21:40:09
0.0 / 5
624
تگهای خبر: دانشگاه , زندگی , زیبایی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاویدانی