تاریخ فلسفه معاصر غرب نقد می شود

تاریخ فلسفه معاصر غرب نقد می شود

نشست نقد کتاب «تاریخ فلسفه معاصر غرب» نوشته بهمن پازوکی برگزار می گردد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، این جلسه در روز سه شنبه (هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) ساعت ۱۱ بامداد با حضور امیراحسان کرباسی زاده، احمد رجبی و بهمن پازوکی توسط موسسه فرهنگی شهر کتاب و با همکاری موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران بصورت مجازی برگزار می گردد.
علاقه مندان می توانند این جلسه را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به آدرس ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.
در خبر برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب «تاریخ فلسفه معاصر غرب» آمده است: تاریخ فلسفه معاصر، تاریخ جریان های فلسفی گوناگون است. کثرت جریان ها و موضوعات فلسفی یکی از اوصاف بارز فلسفه در دوران معاصر است. در گذشته، سالیان دراز طول می کشید تا جریان ها و مکاتب فلسفی شکل گیرند. این شکل گیری، چنان چه پذیرش آراء افلاطون و ارسطو را در نظر گیریم، گاهی حتی به بالای هزار سال نیز رسیده است. اندیشه افلاطون بواسطه نوافلاطونیان ادامه پیدا کرد و در قرن ۱۱ میلادی با کشف آثار اصلی افلاطون باردیگر احیا شد و در قرن های ۱۴ و ۱۵ میلادی با قول به اصالت اسم (Nominalismus) از نو زاده شد. به همین ترتیب، مسلمانان و مسیحیان در قرن سیزده میلادی با کشف آثار اصلی ارسطو و تفاسیر خود بر آنها موجب تجدید حیات و شکوفایی آن شدند. اما وضعیت در مورد فلسفه های قرن بیستم به شکلی دیگر است؛ بطوریکه جریان های فلسفی زودبه زود و به فاصله ۱۰ تا ۲۰ سال جای خودرا به دیگر جریان ها می دهند. بتازگی کتاب «تاریخ فلسفه معاصر غرب» توسط انتشارات موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران انتشار یافته است.
منظور از «فلسفه معاصر» در عنوان این کتاب فلسفه قرن بیستم است، با یک استثناء و آن هم کیرکگور است که به قرن نوزدهم تعلق دارد؛ اما شرح اندیشه اش به لحاظ تاثیر به سزایی که در فلسفه معاصر بطور کل در اندیشه هیدگر و یاسپرس بطور خاص داشته در این جا آمده است.
منبع:

1400/02/01
21:49:20
0.0 / 5
872
تگهای خبر: احیا , فرهنگ , كتاب , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاویدانی