توسط انتشارات سروش؛

تحلیل پسااستعماری نگاه های شرق شناسانه به سینمای ایران چاپ شد

تحلیل پسااستعماری نگاه های شرق شناسانه به سینمای ایران چاپ شد

کتاب نگاه خیره؛ تحلیلی پسااستعماری بر نگرش های شرق شناسانه به سینمای ایران نوشته عباس طاهری بتازگی توسط انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، کتاب «نگاه خیره؛ تحلیلی پسااستعماری بر نگرش های شرق شناسانه به سینمای ایران» نوشته عباس طاهری بتازگی توسط انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شده است.
در قسمتی از مقدمه این کتاب آمده است:
حدود ۳۰ سال پیش، به مناسبت دهمین سال فعالیت مدیریت جدید سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی، همایشی با عنوان «سمینار بررسی سینمای بعد از انقلاب» اجرا شد. در این سمینار شهید سیدمرتضی آوینی مقاله ای با عنوان «سینما، مخاطب» ارائه کرد که واکنش های بسیاری برانگیخت. او خود ماجرا را اینگونه روایت می کند:
... عجیب برآشفته بودند و دیگر حتی رعایت پرستیژ هم که از اهمّ واجبات آداب روشنفکری است نمی کردند. توی سؤالات یکدیگر می دویدند و اجازه حرف زدن به من نمی دادند... [مجری جلسه] که برآشفتگی و پرخاشگری آنان را دید آهسته اظهار داشت: «عجب دیکتاتورهایی شده اند!»... تا هنگامی که این جماعت سخن بگویند و ما ساکتیم چیزی نیست، اما وای از آن هنگام که ما هم بخواهیم چیزی بگوییم!... در بین یادداشت هایی که برای من می رسید کار به فحاشی هم کشیده بود... گفتم «باور کنید من قصد توهین نداشتم! این شما هستید که به شنیدن حرف های خلاف مشهورات عرف روشنفکری و خلاف تصور غالبی که در باب سینما وجود دارد، عادت ندارید»... خلاصه کار تا آنجا بالا گرفت که یک نفر از ردیف جلو بلند شد و از سر مزاح اظهار داشت: «اصلا ً بریزیم و آقای آوینی را بزنیم!»...
این کتاب با ۲۷۳ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۷۰ هزار تومان انتشار یافته است.

0.0 / 5
1054
1400/02/08
11:56:53
تگهای خبر: بازار , سمینار , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی