گزرش تفصیلی جاویدانی از كنگره قدس شریف

آنچه زنان برجسته جهان اسلام درباره قدس گفتند

آنچه زنان برجسته جهان اسلام درباره قدس گفتند

قم نشست کنگره بین المللی قدس شریف با حضور تعدادی از فعالان بین المللی و صاحب نظران این عرصه بصورت مجازی اجرا شد.


در ابتدای این برنامه که شب گذشته به شکل مجازی برگزار ش، دکتر آدام سریالا از اوگاندا بیان کرد: امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس نامگذاری کردند تا همه جهان اسلام را برای پشتیبانی از مردم فلسطین بسیج کند برای اینکه مسئله فلسطین و قدس محدود به یک منطقه یا دین و نژاد نیست.
وی ادامه داد: مقصر آوارگی و رنج های مردم فلسطین تنها رژیم صهیونیست نیست بلکه همه مردمی هستند که در مقابل این جنایت سکوت می کنند. عمده دلیل ادامه پیدا کردن این جنگ خیانت توسط جاسوسان به قهرمان هایی است که برای نجات فلسطین از جان خود گذشته بودند که شهید قاسم سلیمانی نیز یکی از این انسان ها است.
در ادامه سید جواد صالحی مدیر حوزه علمیه پیامبر اعظم در افغانستان اظهار نمود: مسئله قدس با نزدیک شدن به جمعه آخر ماه رمضان قدس جایگاه ویژه ای پیدا می کند. هفتاد سال است که قلب مسلمانان از اشغال نخستین قبله مسلمانان در رنج بوده و ساخت شهرک های صهیونیست هنوز در آن ادامه دارد.
وی افزود: مردم افغانستان از شروع اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیست مشکلات ملت شریف فلسطین را در صدر مشکلات جهان اسلام می دانند؛ در همین راستا کمیته ای برای پشتیبانی از این مردم، پیش بینی اهداف صهیونیست که قطع به یقین منتهی به فلسطین نیست و حتی اهدای خون به آنها در افغانستان تشکیل شد.
احمد راسم نفیس فعال اجتماعی از مصر نیز دلیل اصرار یهود برای تسلط بر قدس را جایگاه ویژه آن برای مسلمانان دانست و اظهار داشت: کامل شدن دین فقط به انجام عبادات معنوی نیست وگرنه خداوند به حضرت ابراهیم (ع) دستور ساخت کعبه را نمی داد تا مسلمانان را به زیارت آن فرا بخواند.
ایشان سپس عنوان کرد: ایمان و اسلام از چهار رکن اصلی تشکیل شده است که یکی از آنها همین قبله مسلمانان است و خداوند در سوره توبه بیان کرده است افرادی را که مانع زیارت دیگران می شوند عذاب می کند.
وی افزود: حمله و تسلط بر مکان هایی که مسلمانان آنها را برای پرستش خدا بنا کرده اند مانند حمله به اعتقادات آنها است و وقتی یکی از آن‎ها از دست برود انگار که عضوی از بدن انسان رفته باشد و باید برای برگرداندن آن کوشش کرد. امام خمینی (ره) نیز با اشرافی که به آینده داشت آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز قدس نامگذاری کرد تا مسلمانان با هرچه که در دست دارند به جهاد در بازپس گیری آن بپردازند.
در ادامه این جلسه تلال ادریس، رئیس مرکز مطالعات سیاسی کشور لبنان، بیان کرد: دلیل اینکه امام خمینی (ره) این روز را آخرین جمعه ماه رمضان نامگذاری کردند این است که اهمیت ماه رمضان برای همه مسلمانان آنقدر زیاد است که امکان ندارد این روز در آن پنهان بماند یا از بین برود.
وی افزود: رژیم اشغالگر صهیونیست قبلا خودش را شکست ناپذیرمی دانست اما هم اکنون به سبب مشکلات داخلی دیگر توانایی جنگیدن ندارد و این نشان دهنده این است که آزادی قدس و نابودی صهیونیست نزدیک است.
ظفر بنگاش از کانادا نیز بیان کرد: روز قدس روز بسیار بزرگی در جهان است و برخلاف تمام مشکلاتی که ویروس کرونا ایجاد کرد مسلمانان همه تلاش خودرا می کنند که آنرا هر چه باشکوه تر برگزار کنند. شیوع ویروس کرونا شرایط فلسطین را سخت تر کرده برای اینکه خیلی از کشورها ورود واکسن به آنرا ممنوع کرده اند.
وی افزود: امام خمینی (ره) این روز را یوم الله نامیدند برای اینکه خداوند این شهر، افرادش و پیامبرانی که در این شهر قدم نهاده بودند را پاک دانسته است. خیلی از حکم فرمایان شهامت مخالفت با ورود غیر قانونی صهیونیست با رژیم اشغالگر را داشتند و گفت وگوهای بسیاری در این رابطه انجام شده اما باید دید که در عمل چه کمکی به این مردم شده است.
در ادامه این جلسه دبیر کنگره زنان و قدس شریف، دکترافتخاری، اظهار نمود: راه قدس از کربلا می گذردو آزاد کنندگان قدس تنها فلسطینیان نیستند بلکه همه جهانیان هستند. در آستانه روز قدس ما به همراه برادران و خواهران خود از هر زبان نژاد می خواهیم اعلام نماییم قدس پاره تن اسلام است و ما از هیچ اقدامی برای نجات آن دریغ نمی نماییم.
وی درباب محورهای برگزاری نشست بین المللی زنان و قدس شریف اظهار داشت: این همایش با محوریت هایی همچون قدس شریف، مسئله مشترک امت اسلامی، قدس در اندیشه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، نقش مختلف زنان مسلمان در دفاع از قدس، نقش سازمان ها و تشکل های دولتی و مردمی بین المللی در دفاع از قدس، نغض حقوق کودکان و زنان در این اقدام تروریستی تشکیل شده است.
سپس فاطمه عبدالله فعال فرهنگی و رسانه ای امارات بیان کرد: اصلی که به صهیونیست بدون توجه به تبعات آن حق موجودیت داده در اصل نغض حقوق بشر است این امر هر گروه های بسیاری را تحت فشار قرار می دهد تا موجودیت خودرا حفظ کند و ادعا می کند دارای حقوقی است که صدها سال مورد تضعیف قرار گرفته است.
وی در بیان چند نمونه از کشورهایی که از اصلی که اسرائیل از آن بنیان نهاد شده، به وجود آمده اند ابراز کرد: یکی از آنها ایالت بلوچ است که در زمان ایجاد موجب هرج و مرج در بسیاری مناطق همچون اروپا شد؛ از این قبیل ایالت ها همیشه در طول تاریخ وجود داشته و با این وجود جنگ ها پایانی ندارند.
در ادامه قدیر جمال، عضو هیئت مدیره اتحادیه زنان مسلمان اشاره کرد: با وجود تمام چالش هایی که تا حالا برای فلسطین پیش آمده است ملت شریف این کشور همچنان به مقاومت ادامه داده برای به دست آوردن حقوق خود تلاش می کنند.
وی افزود: هدف رژیم صهیونیست از بین بردن دولت فلسطین است و بتازگی در تلاش است که آنرا به طریقی در ذهن جوانان عرب و مسلمان گسترش دهد. رژیم صهیونیست استراتژی تحت عنوان صلح بیان کرده که در اصل به مفهوم قبول شکست و تسلیم است.
عضو هیئت مدیره اتحادیه زنان مسلمان افزود: ملت های عرب زبان و اسلامی زیادی وجود دارند که این صلح را رد کرده و با آن به مقابله می پردازند که همه این ها برای رضای خداوند و پرورش فلسطین به دست خود ملت این کشور است. در مقابل برخی دیگر به پشتیبانی از این افراد در لباس دین می پردازند.
خانم عفاف الحکیم، مسئول امور بانوان حزب الله در لبنان، نیز درباب روز قدس اظهار نمود: نامگذاری یک روز تحت عنوان روز قدس ایده ای جدید بود که به همه جهانیان نشان داد اسرائیل یک غده سرطانی است و باید از بین برود.
وی ادامه داد: این حرکت امام خمینی (ره) برمبنای آموزه های اسلامی بوده و ترسی در دل دشمن گذاشت تا جایی که با تمام فشارهایی که مقابل کشورهای حامی همچون ایران وارد کردند باز هم تلاششان بیهوده است.
مبارکه ابراهیمی نماینده جبهه مردمی پارلمان تونس قدس را از مقدس ترین اماکن دانست و اظهار داشت: خداوند خیلی از پیامبران و دومین مسجد مقدس مسلمانان یعنی مسجد الاقصی را در آن قرار داده است. این روز که از جانب جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است یک حرکت مهم و شاید تنها راه اثر گذار بر درآوردن قدس از چنگ صهیونیست است.
ایشان سپس اظهار داشت: جمهوری اسلامی یک پناهگاه برای حرکات جهادی و اسلامی و کمک کننده خوب و موفقی است؛ همین طور پیشرفت هایی در این راستا توسط شهید قاسم سلیمانی انجام گرفت. حمایت هایی که از صهیونیست می شود بسیار قوی است بدین سبب حرکت در مقابل این افراد بسیار مقدس است اما برخی جوامع مسلمان هم هستند که ازترس استکبار بجای پشتیبانی از فلسطین به آن خیانت می کنند.
نماینده جبهه مردمی پارلمان تونس افزود: گرامیداشت روز قدس، در جوانان بسیار تأثیرگذار بوده و وجدان ها رو بیدار می کند بدین سبب مسلمانان نیز در مقابل این ظلم بزرگ ایستادگی می کنند تا زمانی که شاهد بازگشت ملت فلسطین به حقوقشان باشیم.
صابرین نجار مادر شهید رزان نجار زن فلسطینی در این جلسه بیان کرد: اشغالگران در حال بیرون کردن فلسطینیان از محل زندگی شان هستند که این خود نشان دهنده اوج بی فرهنگی و وحشی بودن این رژیم است. بانوان فلسطینی همیشه خاری بر گلوی اشغالگران هستند و با آنکه می دانند اگر گرفتار صهیونیست ها شوند بدترین بلای ممکن سرشان می آید هیچ وقت تسلیم نمی شوند.
وی ادامه داد: این بانوان درس ایستادگی در مقابل ظالمان را به جهان دادند و خواهان خواندن نماز در مسجد الاقصی هستند. اشغالگران می خواهند زنان فلسطینی را درهم شکنند اما نمی دانند این زنان آزاده آفریده شده اند و آزاده می میرند.
در ادامه دکتر نزیهه صالح پژوهشگر و استاد دانشگاه از لبنان اشاره کرد: ایران همیشه با وجود تمام توطئه هایی که ضد کشورش انجام می شود حامی ملت مظلوم فلسطین بوده است که این کارش برخاسته از مدرسه عاشورا است که دفاع از حق را بیان می کند.
وی افزود: نهضت حسینی همیشه یاور مجاهدین است و این نشان میدهد که راه آزادسازی قدس همان راه مکتب حسینی می باشد.
دکتر هویدا اجبق، رئیس مجمع اروپایی بانوان دوده (ع) از ایتالیا نیز روز قدس را روز مقاومت وتحقق خواسته های مظلومان در سراسر عالم دانست و اظهار داشت: حضرت مسیح نیز در رسالت خود با گفتار نیک خود ضد طاغوت جهاد کرد و از دوران کودکی رسالت دعوت مردم به بندگی خدا را بر دوش کشید.
وی افزود: حال تاریخ باردیگر تکرار شده و این دفعه مسلمانان در مقابل طاغوت قیام می کنند و همه چیز خودرا در راه خدا فدا می کنند. فلسطین یکی از دو قبله مسلمانان را در خود دارد بدین سبب بر همه واجب است که در راه آزادسازی آن جهاد کنند تا در مقابل حضرت ولی عصر (عج) نیز سربلند باشند.
حنان درویش استاد دانشگاه از یمن بعنوان یکی دیگر از سخنرانان این جلسه اظهار داشت: امام خمینی (ره) رهبری با اراده، قوی و بهترین پیرو امام حسین (ع) در آن زمان بودند. امروزه افراد زیادی در راه قدس جهاد می کنند و شهید می شوند و اشاره اصلی همه آنها بر غافل نبودن از حال فلسطین است ضمن این که نیروهای استکبار دیگر قدرت سابق را ندارند و قدس به زودی آزاد می شود.
حنا سعادت نویسنده و روزنامه نگار از کشور الجزایر نیز با اشاره به برخی سخنان و فعالیت ها امام خمینی (ره) ابراز کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی رهبر این انقلاب سفیر اسرائیل را از کشور بیرون کرده و برای نخستین بار سفارت فلسطین را در ایران تشکیل داد.
وی ادامه داد: ایشان از زمان حضورشان به آزادسازی مسلمانان از سلطه بیگانگان اصرار داشتند و در مورد خطر اسرائیل همیشه هشدار می‎ دادند که این رژیم با هدف از بین بردن مسلمانان متولد شده است. طبق گفته ایشان اگر سران کشورهای اسلامی اختلافاتشان را کنار گذاشته و به هدف اصلی اسلام پی ببرند، نوکر استعمار نمی شوند.
وی با اشاره به حمایت های ایران از ملت فلسطین عنوان کرد: ایران علاوه بر حمایت هایی که در جهات مختلف از این ملت کرده است در مقابل تبلیغات نادرست غرب که صهیونیست را قربانی نشان میدهد نیز ایستاد و بودجه خیلی از مؤسسات رسانه ای فلسطین را تامین کرد.
سوزان زین، فعال سیاسی لبنانی نیز در رابطه نقش مؤثر زنان در مقاومت مقابل طاغوت بیان کرد: در نابودی کفر و طاغوت زنان همیشه از نقش مؤثری برخوردار بوده اند که به این مساله در قرآن کریم نیز با اشاره به آسیه و مریم (س) که در حقیقت از حضرت خدیجه و حضرت زهرا (س) تبعیت می کردند نقش زن در پیروزی مستضعفین بیان شده است.
ایشان سپس اظهار داشت: در زمان حال نیز رهبر فقید آیت الله خامنه با مورد توجه قرار دادن این قضیه و این نوع دیدگاه حیاتی باردیگر یه شخصیت زن بخشیدند. نباید فراموش کنیک که هر جا مردان برای دفاع از حق حضور پیدا می کنند پشت آنها زنی بعنوان همسر یا مادر قرار دارد که با بصیرت و تربیت صحیح سبب این اتفاق شده است.
فعال سیاسی لبنانی اشاره کرد: امروزه حتی شاهد مبارزه زنان فلسطینی بصورت مستقیم با مستکبرین هستیم؛ این افراد خودرا در معرض سختی قرار دادند تا دین خدا را به پیروزی برسانند. نقش و وظیفه مهم زنان در این حوزه از عوامل اثرگذاری است که مورد هجوم رژیم اشغالگر فلسطین واقع شده است.1400/02/18
23:01:43
0.0 / 5
812
تگهای خبر: حقوق , دانشگاه , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
جاویدانی