توسط نشر بزنگاه صورت گرفت؛

انتشار نخستین مجموعه جامع در زمینه تاریخ اندیشه روسیه

انتشار نخستین مجموعه جامع در زمینه تاریخ اندیشه روسیه

جاویدانی: جلد اول از مجموعه چهارجلدی تاریخ اندیشه روسیه با ویراستاری ویلیام لدربارو و درک آفورد و ترجمه عباس جنگ توسط نشر بزنگاه منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، انتشارات بزنگاه جلد اول از کتاب «تاریخ اندیشه روسیه» را با ترجمه عباس جنگ در ۱۷۰ صفحه و بهای ۶۵ هزار تومان منتشر نمود. مجموعه تاریخ اندیشه روسیه از جامع ترین و معروفترین متون تخصصی درباره تاریخ اندیشه و فلسفه روسیه در جهان است که توسط انتشارات دانشگاه کیمبریج با ویراستاری ویلیام لدربارو و درک آفورد به سال ۲۰۱۰ منتشر گردید.
این مجموعه مشتمل بر چهار بخش بوده و هر بخش شامل مقالاتی به قلم مشهورترین متخصصین اندیشه و فلسفه روسیه است. مجموعه حاضر با مروری تاریخی بر بسترهای ظهور و بروز اندیشه ها و همین طور جریان روشنفکران روسی بحث خودرا شروع می کند و در بخش دوم با تمرکز بر جریان های اصلی اندیشه روسیه، و در بخش سوم با مرور مضامین و مقولات محوری این جریان ها می کوشد تا افق تمام نمایی از ساخت و تحول اندیشه روسیه از قرن ۱۸ تا قبل از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ عرضه نماید. بخش چهارم این مجموعه به تحول و دگردیسی این اندیشه ها و همین طور گروه های فکری و روشنفکری در دوران اتحاد جماهیر شوروی خواهد پرداخت. باتوجه به این بخش بندی، مقرر است این مجموعه در قالب چهار جلد مجزا ترجمه و منتشر شود.
این مجموعه تلاشی منحصربه فرد برای بازخوانی تاریخ ایده ها در نسبت با تاریخ اجتماعی و سیاسیِ سه قرن اخیر در روسیه بوده است. باتوجه به مهجور بودن مطالعات اندیشه و فلسفه روسیه در ایران معاصر این کتاب می تواند مقدمه مناسبی برای شناخت عمیق تر و جامع تر تاریخ اندیشه و فلسفهٔ با اهمیت ترین همسایه ایران باشد، کشوری که در برهه های مختلف تاریخی منشا تحولات و تغییرات عمیقی در کشورمان بوده است.
به مناسبت انتشار نخستین مجموعه جامع و مبسوط در زمینه تاریخ اندیشه و فلسفه روسیه در ایران، خانم دکتر ماسلووا ولادیلینُوْنا استاد فلسفه در دپارتمان علوم فلسفی دانشگاه دولتی زبان شناسی مسکو نیز بر ترجمه فارسی این اثر مقدمه ای به نگارش درآورده است.


منبع:

1400/03/11
22:46:22
0.0 / 5
1038
تگهای خبر: دانشگاه , كتاب , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاویدانی