گرامیداشت ولادت امام رئوف و كریمه اهل بیت(ع) در ستاد بزرگداشت دهه كرامت

گرامیداشت ولادت امام رئوف و كریمه اهل بیت(ع) در ستاد بزرگداشت دهه كرامت

طی برگزاری جلسه مجازی، دستگاهها و نهادهای عضو در ستاد بزرگداشت دهه کرامت به تشریح برنامه های خود در این ایام خصوصاً به مناسبت ولادت امام رضا(ع) و خواهر بزرگوارشان حضرت فاطمه معصومه(س) پرداختند.


به گزارش جاویدانی به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، نشست هماهنگی ستاد بزرگداشت دهه کرامت کشور بامداد امروز چهارشنبه 19 خرداد بصورت وبینار با حضور دستگاهها و سازمان های ملی، نمایندگان اعتاب مقدس، نمایندگان دستگاهها و مسئولان استانی ستاد در سراسر کشور، با محوریت «ارائه برنامه ها و اقدامات» در امتداد بزرگداشت این دهه انجام شد.
بدین سبب گزارش طی این جلسه هریک از دستگاهها و سازمان های عضو ستاد، با اهمیت ترین و شاخص ترین برنامه ها و اقدامات خودرا که برای دهه کرامت پیش بینی شده ارائه کردند.
در این راستا «سید علیرضا شمس نیا» از آستان حضرت عبدالعظیم حسنی مقابل السلام گفت: امسال به همت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) برای نخستین بار یک برنامه جامع و مشترک برای همه دستگاهها و سازمان ها تعریف شده است که در دهه کرامت و ذیل عنوان مسابقه «حدیث کرامت» راجرا خواهد شد.
نماینده آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) اضافه کرد: برگزاری محافل انس با قرآن کریم، شروع دوره تابستانی کلاس های آموزش قرآن که به سبب کرونا تعطیل شده بود و برگزاری محافل انس با قرآن از دیگر برنامه هایی است که در آستان حضرت عبداعظیم(ع) برای این دهه پیش بینی شد.
شمس نیا افزود: برگزاری محافل انس با قرآن بصورت مجازی و پخش مستقیم آن از شبکه معارف سیما از دیگر برنامه های آستان در این ایام شمرده می شود، همین طور مسابقه «حدیث کرامت» برگزاری دوره های «معرفت رضوی» وبرنامه های مناسبتی همچون کارهای ما در دهه کرامت است و ویژه برنامه ولادت حضرت معصومه (سلام الله علیها) و گرامیداشت حضرت شاهچراغ و ولادت امام رضا «علیه السلام» از شبکه قرآن پخش می شود.
وی برگزاری مراسم عقد زوجین در دو مکان در نظر گرفته شده در آستان حضرت عبدالعظیم(ع)، دیدار خدام آستان با خانواده های شهدا و حضور خادمان حرم مطهر در سطح شهر و مساجد و پخش آنونس ها و کلیپ های ولادت را از دیگر برنامه های آستان حضرت عبدالعظیم(ع) در دهه کرامت بر شمرد.
همین طور در بخش دیگری از این وبینار«حمید هرمزی» نماینده وزارت ورزش و جوانان، با اشاره به اقدامات وزارت ورزش و جوانان در دهه کرامت اظهار داشت: بااینکه شیوع بیماری کرونا خیلی از برنامه های وزارت ورزش و جوانان را با مشکل روبرو کرد اما امسال برنامه هایی برای دهه کرامت پیش بینی شده است همچون فضاسازی محیطی و تبلیغاتی که در سطح کلیه سازمان ها و نهادهای زیر مجموعه این وزارتخانه با رعایت پروتکلهای بهداشتی فعالو اجرا می گردد.
نماینده وزارت ورزش و جوانان در ستاد بزرگداشت دهه کرامت اشاره کرد: همین طور جشنواره های مختلف ورزشی را که سال قبل به سبب شیوع ویروس کرونا نتوانستیم برگزار نماییم امسال از سر می گیریم همچون «جاده ورزشی» و رزمایش«همت جوانانه و کمک مومنانه » با شعار همگانی «خدمت کریمانه و گره گشایی به رسم اهل بیت»؛ ضمن این که برگزاری کارگاه های آموزشی در رابطه با دهه کرامت در فضای مجازی را نیز در دستور کار قرار داده ایم.
وی اظهار داشت: ادر ایام دهه کرامت از آن دسته از ورزشکاران و مدیران ورزشی که خادم امام رضا(ع) هستند تجلیل می شود. همین طور از همه همکاران ما در سطح کشور خواسته شده به ابتکار خود برنامه هایی تدارک ببینند و هیئت ها و سمن های ورزشی نیز اقدامات و کارهای این دهه را اطلاع رسانی و در برگزاری هرچه باشکوه تر آنها همکاری می کنند.
در ادامه این جلسه حجت الاسلام «محمدعلی رضوانی نژاد» با اشاره به سلسله جلسات ستاد بزرگداشت دهه کرامت استان گیلان اظهار داشت: روز 17خرداد جلسه ای با حضور ۱۸ دستگاه استانی برگزار و طی آن ۸۹ مصوبه برای دستگاه های مختلف در رابطه با دهه کرامت مصوب کردیم که همچون آنها می توان به پخش صلوات خاصه امام رضا(ع) که هماهنگی و اجرای این برنامه توسط سازمان اوقاف و امور خیریه رقم می خورد اشاره داشت.
مدیر ستاد فهما استان گیلان اضافه کرد: همین طور نمایش کلیپ ها و سرودهای در رابطه با دهه کرامت که در اختیار شبکه امید استان قرار می گیرد. تهیه سرودها و محتوای مناسب با همکاری جبهه انقلاب فرهنگی در سطح استان، راه اندازی کاروان های شادی و نورافشانی شهرها توسط سپاه، تهیه و توزیع جهیزیه و بسته های مواسات، برگزاری مسابقه رضوی برگزاری مراسم ویژه جشن دهه کرامت در مراکزشهرها و برافراشتن پرچمی با نام مبارک امام رئوف در یکی از مناطق شهری از دیگر برنامه های و اقدامات ما در روزهای دهه کرامت در سطح استان گیلان است.
وی همین طور به تعدادی از برنامه های ستاد بزرگداشت دهه کرامت استان اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای ابلاغیه ستاد کشوری دهه کرامت، تهیه مصاحبه های وبیناری با موضوعات در رابطه با این دهه همچون کارویژه هایی است که در دستور کار قرار دارد. همین طور در این ایام شاهد پرده برداری از امامزاده عباس شهرستان بابل خواهیم بود.
حجت الاسلام رضوانی نژاد اشاره کرد: تجلیل از بانوان و دختران نمونه در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد، برگزاری جشن های خیابانی ویژه روز دختر با همکاری شهرداری و آموزش و پرورش، برگزاری مسابقات فرهنگی ویژه بانوان، برگزاری جشن تکلیف سیاسی برای رای اولی ها باتوجه به قرار گرفتن در روزهای انتخابات، برگزاری ایستگاه های صلواتی، تکریم امامزادگان و بقاع متبرکه شاخص در استان و پویش «نذر خون» از یگر برنامه ها و اقداماتی بود که حجت الاسلام رضوانی نسب به آنها اشاره نمود.
اما در بخش دیگری از این جلسه «حجت الاسلام کلات پور» مدیر کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه درباره کارهای پیش بینی شده ویژه دهه کرامت در این استان به ارائه مباحث خود پرداخته و اظهار نمود: با توجه به این که قسمتی از ساکنان استان کرمانشاه را برادران اهل حق و برادران اهل تسنن می سازند برنامه های دهه کرامت استان شامل برنامه های مناسبتی مشترک با این عزیزان است، همچون در امتداد طرح مواسات هماهنگ شده تا ۲۰ درصد از نانوایی های سطح استان بصورت رایگان نان توزیع کنند که البته این کار با مجوز ستاد کرونای استان و رعایت همه پروتکل های بهداشتی انجام می شود.
وی افزود: از طرف دیگر با تعدادی از مساجد شهر هماهنگی شده است که با رعایت کلیه پروتکلهای بهداشتی برای دختران 9 ساله جشن تکلیفی با عنوان « دختری با چادرگل گلی» تدارک ببینند. همین طور برنامه پیاده روی های خانوادگی نیز از دیگر برنامه های ما برای دهه کرامت در استان کرمانشاه است.
مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه اضافه کرد: همین طور با نهادهای مرتبط هماهنگ شده است که با آذین بندی سردر مساجد و نصب پرچم هایی با آرم حضرت معصومه(س) و امام رضا(س)، سطح شهر را رنگ و بوی دهه کرامت ببخشند. علاوه بر این از آنجایی که یکی از ابتکاراتی که در سطح استان مورد استقبال قرار گرفته خوشنویسی پشت ماشین ها و خودروهاست، در روزهای دهه کرامت نیز این طرح اجرائی می شود.
وی نصب پرچم امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) در یکی از قله های مرتفع استان توسط کوهنوردان کرمانشاهی را از دیگر اقدامات این دهه برشمرد.
در بخش دیگری از این جلسه «مصطفی بهارلویی» نماینده اصناف و بازاریان در ستاد بزرگداشت دهه کرامت اظهار نمود: باتوجه به محدودیت های کرونا و و انتخابات، اغلب همکاران ما در ستادهای انتخاباتی مشغول هستند. اما در عین حال تاکید شده که در حوزه برنامه ها و کارهای دهه کرامت نیز برنامه ریزی و فعالیت داشته باشند.
وی افزود: باتوجه به دستورات ستاد مقابله با کرونا، جشن های محوری دهه کرامت در سراسر کشور انجام می شود. آذین بندی بازارها و مراکز مهم خرید نیز در دستور کار گرفته است. تهیه بسته های پذیرایی و توزیع نان صلواتی به خصوص در استانهای محروم (مانند سیستان و بلوچستان) مورد تاکید قرار گرفته و از اتحادیه های صنفی و اتاق های اصناف خواسته شده نامه های صادره مزین با تبریک دهه مبارک کرامت باشد.
این گزارش می افزاید: در ادامه «محمد ابدالی تکلو» مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان خراسان رضوی طی سخنانی اظهار نمود: یکی از برنامه های شاخص ما در دهه کرامت تا پیش از شیوع ویروس کرونا عرض ارادت بانوان و دختران شهر مشهد به ساحت امام رضا(ع)در روز ولادت خواهر بزرگوارشان حضرت معصومه (س) با عنوان «گلباران» بود که در روزهای کرونا این برنامه تعطیل شد اما امسل بعد از هماهنگی با سازمان های مرتبط قرار شد که این برنامه در روز جمعه اجرا شود.
وی ادامه داد: همین طور طرح خدمات کریمانه، جذب و مشارکت مردمی و خیرین برای تهیه جهیزیه، جذب و مشارکت خیرین در تهیه بسته های معیشتی، معرفی کتاب های در رابطه با فرهنگ رضوی، تجلیل از خادمان کشوری امام رضا(ع)، تهیه امکانات کمک آموزشی برای دانش آموزان و راه اندازی پویش «هر مسجد یک خدمت» از دیگربرنامه ها و اقدامات ستاد هماهنگی کانون های مساجد استان خراسان رضوی در دهه کرامت است، ضمن این که دیدار با خانواده های شهدا و راه اندازی کاروان های شادی نیز در این ایام در سطح استان اجرا خواهد شد.
اما در بخش دیگری از این جلسه مجازی، حجت الاسلام «سعید روحانی» مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم در تشریح برنامه های دهه کرامت این استان اظهار نمود: با توجه به این که این ایام با ولادت حض رت معصومه(س) شروع می شود، برنامه های مفصلی را پیش بینی کردیم که البته باتوجه به شرایط کرونا قالب این برنامه ها تغییر یافته و به شکل جدید ارائه می شود؛ در این راستا نخستین برنامه ما اعزام ۱۰ گروه سرود به به سطح استان است. همین طور اجرای ۴۰ گروه سرود در حرم مطهرحضرت معصومه(س) است که هر شب 4 گروه در صحن های مختلف اجرای برنامه خواهند داشت.
وی اشاره کرد: برگزاری ۱۲۰۰ محفل و جشن همراه با سخنرانی و مسابقات فرهنگی، برگزاری چهار مسابقه کتابخوانی و نقاشی که دو مسابقه ی «انتخاب صالحان» و «مهندسی جوانی» بصورت کشوری و در سطح ملی برگزار می گردد و مسابقه «اگر من رییس جمهور بودم» و «نقاشی کودکان» بصورت استانی و در سطح استان قم برنامه ریزی شده است.
حجت الاسلام روحانی اضافه کرد: اعزام سخنران و مبلغ با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی وحوزه علمیه، اجرای طرح «نمازیاوران» درسطح ۶۰ مسجد، اجرای ۱۰ تئاتر در ۱۰ مسجد، برگزاری تور قم گردی با همکاری سازمان فرهنگی شهرداری، و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی همچون مواردی بود که روحانی به آنها اشاره نمود.
وی اجرای ۱۲۰ گروه سرود در سطح شهر و همکاری برای برگزاری المپیاد ورزشی مخصوص روستاها در دهه کرامت را نیز از دیگر برنامه های استان قم در این ایام عنوان نمود.0.0 / 5
961
1400/03/19
23:44:38
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
جاویدانی