بزرگداشت مقام علمی و معنوی مرحوم آیت الله سیدجواد خامنه ای

بزرگداشت مقام علمی و معنوی مرحوم آیت الله سیدجواد خامنه ای

بزرگداشت مقام علمی و معنوی مرحوم آیت الله سیدجواد خامنه ای(ره) در نیمه دوّم سالجاری در مشهد مقدس برگزار می گردد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، دبیر ستاد بزرگداشت آیت الله سیدجواد خامنه ای(ره) ضمن اشاره به شخصیت و جایگاه والای معنوی و هم سیره درخشان عملی و سلوکی مرحوم آیت الله سیدجواد خامنه ای(ره)، اظهار داشت: زندگی عالمانه و زاهدانه ایشان حقیقتاً تجسم و تمثال تقوا و پرهیزکاری است و میراثی معنوی و نمونه ای عینی از اخلاق و تربیت مکتب تشیع برای نسل امروز ماست.
حجت الاسلام سید امید مؤذنی اضافه کرد: مرحوم آیت الله حاج سیدجواد خامنه ای(ره) از علمای تبریزی تبار و یکی از چهره های برجسته علمی، معنوی و اخلاقی مشهد مقدس بودند که به واسطه جایگاه علمی والایی که داشتند، مورد احترام علما و فضلا و مرکز توجه مردم مشهد و زوار حرم مطهر رضوی بودند.
وی ادامه داد: مرحوم آیت الله حاج سیدجواد حسینی خامنه ای(ره) در درس فقه و اصول در نجف از محضر اساتید بزرگی چون آیات عظام سید ابوالحسن اصفهانی، میرزای نائینی، آقاضیاء عراقی و محمدحسین غروی اصفهانی بهره مند شدند و به مقام اجتهاد رسیدند و از همه این بزرگان و شمار دیگری از علمای برجسته شیعه در دوران خود اجازه اجتهاد و روایت گرفتند.
حجت الاسلام مؤذنی عنوان کرد: مرحوم آیت الله سیدجواد خامنه ای(ره) قبل از تحصیل در نجف هم در محضر اساتید بزرگ حوزه علمیه مشهد مانند آیات میرزا محمد آقازاده (فرزند صاحب کفایة) و حاج آقا حسین قمی و آقابزرگ حکیم شهیدی و شیخ اسدالله یزدی و میرزا مهدی اصفهانی به تحصیل پرداخته بودند.
دبیر ستاد بزرگداشت مرحوم آیت الله سیدجواد خامنه ای(ره) تصریح کرد: سابقه برجسته علمی ایشان در کنار زهد و پارسایی و بی رغبتی به زخارف دنیایی سبب شده بود که ایشان در بین علمای مشهد جایگاه ویژه ای پیدا کنند، به صورتی که نماز جماعت ایشان در مسجد صدیقی ها در جوار حرم مطهر رضوی مورد توجه کم نظیر مومنان قرار گرفته بود.
حجت الاسلام مؤذنی در ادامه عنوان کرد: از دیگر ابعاد پرارزش و درس آموز سیره و شخصیت ایشان، مقاومت سرسختانه این عالم بزرگوار در مقابل فشارهای دوران پهلوی است و مرحوم آیت الله سیدجواد خامنه ای در دوران رضاخانی به رغم فشارهای بسیار از زیست طلبگی و لباس روحانیت دست نکشید و به تبلیغ و فعالیتهای دینی خود ادامه داد و بعد از آن دوره هم مخالفت خود با دستگاه طاغوت را ادامه داد و هیچ یک از خواسته های رژیم پهلوی را اجابت نکرد و همین باعث محبوبیت بیشتر او در بین قشر متدین مردم و هم زمینه ساز تربیت نسلی آگاه در مقابل طاغوت بود که فرزندان خود ایشان نمونه ای برجسته از همین مخالفان و مبارزان بودند.
ایشان در ادامه عنوان کرد: زندگی زاهدانه این عالم پارسا در دوران بعد از انقلاب اسلامی هم به همان شیوه بسیار زاهدانه و ساده ادامه یافت و حتی مناصب فرزندان ایشان چون هشت سال ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه ای تغییری در زندگی زاهدانه ایشان ایجاد نکرد.
دبیر ستاد بزرگداشت مرحوم آیت الله سیدجواد خامنه ای(ره) در ادامه به لزوم توجه عملی به شخصیت و سلوک این عالم وارسته پرداخت و اظهار داشت: رشد و تربیت رهبر معظم انقلاب در حریم این خاندان، خود دلیل مضاعفی برای توجه و تکریم بزرگِ خاندان مرحوم آیت الله سیدجواد خامنه ای(ره) است.
وی ادامه داد: در جهت سلسله بزرگداشت های زعمای علمی و معنوی خراسان بزرگ که در سالهای اخیر توسط جامعه علمی و حوزوی برگزار شده است، ستاد بزرگداشت مرحوم آیت الله سیدجواد خامنه ای به همت موسسه پژوهشی - فرهنگی انقلاب اسلامی در سالروز رحلت این مجتهد پارسا به صورت رسمی شروع به کار می کند و در همین راستا مجموعه رویدادهای علمی، فرهنگی و هنری برنامه ریزی شده در نیمه دوم سالجاری برگزار می گردد و در این راه از همراهی فرزندان و خاندان معظم ایشان و شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی در ایران و عرصه بین الملل با مقالات، یادداشت های شفاهی و مکتوب و... بهره مند خواهیم شد.
حجت الاسلام موذنی اظهار داشت: در این ستاد، مجموعه های مختلفی همچون مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان، نمایندگی ولی فقیه در آذربایجان شرقی، بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی، سازمان اسناد، موزه ها و کتابخانه های آستان قدس رضوی، معاونت فرهنگی شهرداری مشهد، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات، حوزه علمیه و... مشارکت و همکاری خواهند داشت.
شایان ذکر است، مرحوم آیت الله حاج سیدجواد خامنه ای(ره) در ۱۴ تیر ۱۳۶۵ بعد از سال ها تلاش علمی و زندگانی سراسر پارسایی، در مشهد مقدس درگذشت و با تشییع کم نظیر مردم و علمای مشهد، در جوار مضجع شریف رضوی آرام گرفت.
منبع:

0.0 / 5
955
1400/04/16
12:50:41
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
جاویدانی