ابراهیمی تركمان مطرح كرد؛

آنهایی كه كتاب نمی خوانند، خلیج فارس را خلیج عربی معرفی می كنند

آنهایی كه كتاب نمی خوانند، خلیج فارس را خلیج عربی معرفی می كنند

به گزارش جاویدانی ابراهیمی ترکمان اظهار داشت: کتاب هیاهو بر سر هیچ پاسخ علمی و مستدل استاد محمدعلی موحد به کسانی است که خلیج فارس را عربی می خوانند و بر جزایر تنب کوچک، تنب بزرگ، ابوموسی ادعا دارند.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، آیین رونمایی از ترجمه عربی، فرانسه و ترکی استانبولی کتاب «هیاهو بر سر هیچ» قبل از ظهر امروز دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰ در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اجرا شد. ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یکی از سخنرانان این مراسم بود. وی در قسمتی از سخنان خود با اشاره به نخستین آیه و سوره نازل شده بر پیامبر اکرم(ص) اظهار داشت: نخستین آیه مبارکی که به پیامبر اکرم(ص) نازل شد، اقْرَأْ بود، اما در زبان عربی ضرب المثلی وجود دارد که فلاسفه عرب می گویند: امت اقْرَأْ اهل مطالعه نیستند و کتاب نمی خوانند.
وی اضافه کرد: نمونه بارز این ضرب المثل، کتاب ولید حمدی اعظمی، نویسنده عراقی است که محمدعلی موحد در قول این کتاب، «هیاهو بر هیچ» را پدید آورد. حمدیه اعظمی یک شخصیت عراقی و استاد علوم سیاسی دانشگاه است که کتاب های مختلفی دارد.
ابراهیمی ترکمان به بررسی مدارک مورد استناد حمدیه اعظمی در ادعا بر جزایر تنب کوچک، تنب بزرگ، ابوموسی توسط محمدعلی موحد اشاره نمود و افزود: موحد در باره اثری که حمدیه با عنوان «النزاع بین دولة الامارات وایران حول جزر (أبو موسی وطنب الکبری والصغری) فی الوثائق البریطانیة» در سال ۱۹۹۳ م. خلق کرده است، می گوید: وقتی این کتاب را مطالعه کردم، دریافتم که دخل و تصرف بسیاری در این اسناد شده است که همان مصداق ضرب المثل عربی است.
وی افزود: موحد در مقدمه کتاب «هیاهو بر سر هیچ» نکته ای را ذکر کرده است که مربوط به امانت داری در اسناد موجود است. وی می گوید: ما می توانیم در باره اسناد تحقیق نماییم و نظر دهیم اما حق نداریم اسناد موجود را دخل و تصرف نماییم و آنها را تغییر دهیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در زمان مذاکرات نفتی، محمدعلی موحد مشاور هیأت مذاکره کننده بود و در مسائل نفتی و در همان زمان، مطالعات بسیاری خصوصاً در حوزه خلیج فارس داشت.
وی با اشاره به این که مدعیان نیز خود به حقیقت خلیج فارس و جزایر سه گانه واقفند اظهار داشت: این اقدام باارزش محمدعلی موحد، مصداق بارز حمایت میهنی، وطنی و حق و حقوق یک ملت حق به جانب است. دولت هایی که به دنبال این هستند نام خلیج فارس را تغییر دهند یا ادعایی بر سر جزایر ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک دارند، حقیقت را بهتر از دیگران می دانند اما تلاش می کنند بر حقیقت ها چشم پوشی کنند. موحد اهتمام کرد با اسناد موجود بر همان اسنادی که حمدیه اعظمی انجام داده بجای این که وارد بحث های شعاری شود، حقیقت را آشکار کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به ترجمه عربی، فرانسه و ترکی استانبولی کتاب «هیاهو بر سر هیچ» تألیف محمدعلی موحد اشاره نمود و اضافه کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استناد بر همین اسناد که در آرشیو همه کشورها موجود است، نشان داد از نظر علمی، ادعاهای دیگران عاری از حقیقت است. این جزایر متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و نام خلیج فارس همیشه باقی می ماند.
پخش پیام تصویری محمدعلی موحد در مراسم رونمایی از کتاب «هیاهو بر سر هیچ»
در قسمتی از این مراسم، پیام تصویری محمدعلی موحد، مؤلف کتاب «هیاهو بر سر هیچ» پخش گردید که بدین شرح است: «بسیار خوشوقتم از این که شاهد مراسم رونمایی از کتاب خود به سه زبان از بزرگترین زبان های عالم هستم. بر خود واجب می دانم که از همه بزرگان و سروران و دست اندرکاران این مراسم و سخنرانان محترم خصوصاً دوستان دانشمندم، جناب پرفسور ییلدریم و جناب آقای دکتر ابراهیمی ترکمان سپاسگذاری کنم.
من این کتاب را سال ها پیش نوشتم، در همان ایام که کتاب ولید حمدی تازه به چاپ رسیده بود و من بر آن شدم که مقاله ای در معرفی و نقد آن بنویسم اما قلم که روی کاغذ گذاشتم از اختیار من خارج شد و به حکم الکلام یجر الکلام مقاله کوتاهی که در نظر داشتم، به تفصیل و اطناب گرایید. آن چه مهمست و در دیباچه کتاب به آن تاکید کردم و امروز هم می خواهم بر آن تاکید کنم، این است که هیاهو بر سر هیچ را برای اسم کتاب مناسب تر یافتم.»


منبع:

1400/04/21
18:43:23
0.0 / 5
747
تگهای خبر: حقوق , دانشگاه , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاویدانی