در شهر اچمیادزین ارمنستان؛

كتاب كلیساهای ارمنی ایران رونمایی گردید

كتاب كلیساهای ارمنی ایران رونمایی گردید

کتاب کلیساهای ارمنی ایران نوشته شرلی آوتیان در محل سازمان اجتماعی فرهنگی و خیریه صلیب همبستگی ارمنیان شهر اچمیادزین ارمنستان رونمایی گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم رونمایی از کتاب «کلیساهای ارمنی ایران» تألیف خانم شرلی آودیان، رییس مرکز کلیساهای تاریخی ایران و عضو کمیته ملی سازمان بین المللی اماکن دیدنی و آثار باستانی بنیاد مطالعات معماری ارمنستان با حضور تعدادی از شخصیت های فرهنگی و دینی ارمنستان در محل سازمان اجتماعی فرهنگی و خیریه «صلیب همبستگی ارمنیان» (خانه ما چانِنتس) واقع در شهر اچمیادزین جمهوری ارمنستان اجرا شد.
در این مراسم که آرتاشس تومانیان، سفیر جمهوری ارمنستان در ایران، سیدحسین طباطبایی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، گاگیک گئورجیان، رییس کمیته ملی اماکن دیدنی و آثار باستانی بنیاد مطالعات معماری ارمنستان «ایکوموس ارمنستان» و جمعی دیگر از فعالان فرهنگی و اجتماعی خصوصاً شخصیت های مطرح جامعه ارمنی ایرانی مقیم ارمنستان حضور داشتند، سخنرانان به بیان نکات مهمی درباب مناسبات دیرین تاریخی و فرهنگی ایرانیان و ارامنه و جایگاه جامعه ارمنی در ایران پرداختند.
طباطبایی در سخنانی، با مهم و باارزش خواندن کار بزرگی که خانم شرلی آوتیان در تدوین این کتاب انجام داده است، رابطه ایرانیان و ارامنه را در سالیان دراز و طولانی همزیستی خود در قلمرو ایران رابطه ای سرشار ار خدمات متقابل خواند.
وی اضافه کرد: اگر امروز شاهد بالاترین حد از توجه به آثار تاریخی ارامنه در ایران هستیم که به گواهی اهالی فن در نوع خود در جهان کم نظیر است، حاصل نگاه قدرشناسانه ملتی است که علاوه بر آموزه های دینی خود در احترام به پیروان ادیان الهی، در پاره ای از عرصه های فرهنگی و هنری از قبیل سینما، تئاتر، نقاشی مدرن و … وام دار هموطنان ارمنی خود است.
رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان زیست همراه با احترام و علاقه جامعه ارمنی ایران را الگویی کم نظیر برای همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف خواند که خصوصاً در جهان امروز که بدخواهان ملت های بزرگ و اصیل بر طبل جدائی و اختلاف بین اقوام و ادیان می کوبند، می تواند شیوه و راهکاری جدید و موثر را برای تعامل ملت ها معرفی نماید.
آرتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان در ایران نیز در سخنان خود روابط جامعه مسلمان ایرانی با هموطنان ارمنی و پیروان دیگر ادیان و مذاهب را چنان سرشار از مهر و همدلی و تفاهم دانست که جز با درک از نزدیک آن و زیستن در بین این جامعه آنگونه که شایسته است، قابل درک نیست.
دیگر شخصیت های حاضر در این جلسه همچون گاگیک گئورجیان رییس «ایکوموس ارمنستان»، نماینده کلیسای اچمیادزین و اما آبراهامیان مدیر بنیاد مطالعات معماری ارمنستان در سخنان خود با تمجید از تلاش شرلی آوتیان در تألیف این اثر ارزشمند، توجه دولت جمهوری اسلامی ایران به آثار تاریخی و معماری ارمنی در این کشور را شایان توجه و تقدیر دانستند.
همچنین، در قسمتی از برنامه، پیام اسقف نشان توریان رییس خلیفه گری ارامنه شمال و آذربایجان ایران قرائت شد.
شرلی آوتیان، مؤلف کتاب در آخر برنامه ضمن شرحی مختصر از روند تألیف این کتاب که بیش از ده سال به طول انجامیده است، با تشکر از مجموعه همکارانی که در پدید آمدن این اثر با وی همکاری داشته اند، آنرا آئینه تمام نمای زیست خلاقانه و سرشار از آرامش جامعه ارمنی در ایران دانست.
بنابر اعلام این خبر، کتاب «کلیساهای ارمنی ایران» که توسط انتشارات زانگاک در ارمنستان چاپ شده است، به دو زبان ارمنی و انگلیسی به معرفی مصور کلیه کلیساها، صومعه ها و مراکز مذهبی ارمنیان ایران در ضمن قرن های متمادی پرداخته است.
شرلی آوتیان مؤلف کتاب، رییس مرکز کلیساهای تاریخی ایران در وزارت گردشگری و میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و عضو کمیته ملی سازمان بین المللی اماکن دیدنی و آثار باستانی بنیاد مطالعات معماری ارمنستان است.

0.0 / 5
1004
1400/05/07
11:40:10
تگهای خبر: باستانی , خدمات , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
جاویدانی