توسط دبیرخانه رویداد؛

برگزیدگان هشتمین مسابقه کتابخوانی پویا عرضه شدند

برگزیدگان هشتمین مسابقه کتابخوانی پویا عرضه شدند

به گزارش جاویدانی برگزیدگان هشتمین دوره مسابقات کتابخوانی پویا با محوریت کتاب بچه ای که نمی خواست آدم باشد نوشته زهرا موسوی توسط دبیرخانه این رویداد معرفی گشتند.به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، هشتمین دوره مسابقات کتابخوانی «پویا» با همکاری انتشارات مهرستان، مرکز رسانه ای شیرازه و شبکه پویا با محوریت کتاب «بچه ای که نمی خواست آدم باشد» نوشته زهرا موسوی برگزار گردید. برای این دوره از این پویش ۳۰۰میلیون ریال وجه نقد بعنوان جایزه در نظر گرفته شده بود که با قرعه کشی به برگزیدگان اهدا شد.
امین زینلی دبیر پویش «پویا»، درباره معیارهای انتخاب این کتاب اظهار داشت: این کتاب از زبان یک بچه شتر روایت شده و بزرگداشت یک اتفاق دینی در چارچوب و فرم جدید برای مخاطب کودک بود و در واقع، محتوای غدیر در چارچوب جدیدی ارائه شد. ادبیات این اثر بسیار متفاوت بود. نوع جمله بندی و دیالوگ هایی که عرضه می شد، سبب می شد تا بچه به اتفاقاتی که از زبان بچه شتر در واقعه‌ی غدیر اتفاق می افتد، بیشتر توجه کند. یکی دیگر از خصوصیت های این کتاب تصویرگری متفاوتش بود. تلاش شده بود جذابیت متن داستانی با تصاویرش دوچندان شود که بچه ها برای مطالعه بیشتر ترغیب شوند.»
وی درباره همکاری شبکه پویا در تبلیغ کتاب اظهار داشت: ما این پویش ها را با همکاری شبکه کودک برگزار می نماییم. در واقع کتاب هایی که در رده های مختلف سنی کودک قرار دارند، این توانایی را دارند تا در شبکه کودک معرفی شوند. این کتاب با همکاری خوب شبکه‌ی کودک در کانال نهال روزانه معرفی می شد و از تاریخ بیستم تیر تا تاریخ بیستم مردادماه هم ادامه داشت که چند روزی هم تمدید گردید.»
دبیر مسابقات کتابخوانی «پویا» افزود: کتاب به میزان زیادی به فروش رفته است. نزدیک به شش هزار نفر در مسابقه شرکت کردند و پیام دادند و پاسخ سوالات را ارسال کردند. از نکات قابل توجه کتاب این بوده که تا مرزهای جنوبی و شرقی و غربی، یعنی در سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کردستان و.. رفته است؛ یعنی لب مرزنشینان هم این کتاب را دریافت نمودند. با عنایت به این که لب مرزنشینان از بزرگواران اهل تسنن هستند، به خاطر این که احساس بدی نداشته باشند، این کتاب ها بعضاً با هدایا به این مناطق مرزی اهدا شد. یا مثلا در منطقه بشاگرد، کمیته امداد این کتاب را تهیه کرده و با هدایا به مردم تقدیم کرد. ۴۷هزار نسخه از این کتاب فروخته شده است و با عنایت به این که برای این کتاب نذر فرهنگی برگزار شد، ۱۸هزار کتاب را هم خیرین جهت شرکت در این کار فرهنگی خریدند و بین مردم توزیع شد. در مجموع، ۶۵هزار نسخه در این پویش به فروش رفته است.
سیداحمد حسینی مدیر تولید کودک انتشارات مهرستان هم درباره بازخوردهایی که از پویش این کتاب گرفتند، اظهار داشت: اصل این که پویش در روزهای غدیر و با جوایز خوب برگزار شد، سبب علاقه مندی بچه ها به کتابخوانی گردید که این برای ما احساس رضایت را به همراه داشت. تولید کتاب و چاپ اول آن همزمان با پویش بود؛ یعنی پیش از آن چاپ نشده بود و ۶۵هزار جلد از کتاب در پویش فروخته شد. اصل این کار بدیع بود و با عنایت به فضای غدیر، هم سال گذشته و هم سال جاری نظرهای مثبت زیادی داشتیم؛ چونکه مستقیم به مبحث داستان غدیر نپرداخته بودیم. داستان به صورت فرعی و طنز، بچه شتری را درگیر می کند. این بچه شتر دنبال خاطراتش است و در نهایت به این می رسد که بهترین خاطره اش فضای غدیر و آشنایی با مرد مهربان است که آن مرد، امیرالمومنین(ع) است. چون اصل ایده نو بود، تقریباً همه رضایت داشتند و اعلام نمودند که بچه ها فضای طنز کتاب را دوست داشتند و قصه برایشان جذاب و لذت بخش بود؛ چون کتاب زبان خاصی داشت. به تعبیری، شتر سبک حرف زدن خاصی داشت و در حرف زدنش حالت غلط داشت. برخی از بحث های خانواده ها این بود که بچه های اول و دوم که تازه خواندن و نوشتن را یاد گرفته اند، ارتباط با این زبان مقداری برایشان دشوار می باشد که با همراهی پدر و مادر این مساله حل می شود و خانواده ها می گفتند که نیاز بود ما در کنارشان باشیم؛ ولی در سنین دیگر، این زبان شتری را امتیاز مثبت می دانستند. رضایت ها نسبی بود و پدر و مادرها اظهار تأسف می کردند که ای کاش در دوران کودکی آنها هم چنین کتاب هایی وجود داشت و زمانی که کتاب را برای بچه ها می خواندند، لذت بخش بوده و دوست داشتند و از خواندن آن کیف کردند. معمولا بازخوردها مثبت بوده است.
وی درباره ملاک انتخاب این کتاب برای پویش اظهار داشت: در فضای تولید، ما پیش از پویش، برای تولید این کتاب به صورت جدی پیش رفتیم و آنرا برای پویش گذاشتیم. سال قبل کتاب "سفری که پرماجرا شد" را برای بچه های کلاس چهارم تا ششم تولید کردیم. بازخوردهای بسیار مثبتی گرفتیم و بچه ها دوست داشتند. سال جاری تصمیم گرفتیم محدوده سن را مقداری برای بچه های پیش دبستانی و اول و دوم پایین تر بیاوریم.
مدیر تولید کودک انتشارات مهرستان در ادامه اظهار داشت: من خیلی رصد کردم که آیا کتابی در بازار هست که برای بچه ها جذابیت داشته باشد. چندین کتاب بود؛ اما با استانداردهایی که ما مدنظر داشتیم، شامل خلاقیت، داشتن فضای طنز، گیرایی و غیرمستقیم بیان کردن مطلب، حقیقتاً پیدا نکردیم. البته چندین کتاب هم چاپ شده بود و زحمت کشیده بودند. چون زمان ما کم بود، در نظر داشتیم که اگر کاری هست، همان کار را برای پویش انتخاب کنیم؛ اما کاری که مطلوب ما بود، در بازار موجود نبود. ایده اولیه ای را نوشتیم و با خانم موسوی، نویسنده این کتاب، صحبت کردیم و ایشان پذیرفت که کار را انجام دهد. منتها ایده ما این بود که قصه را اشیاء و زوایای مختلف روایت کنند؛ اما خودشان ایده ای دادند مبتنی بر شخصیت محوری بچه شتر که به دنبال خاطره جمع کردن است. ما ایده را جذاب دیدیم و ایشان هم همت بالایی به خرج دادند و در عرض دوماه قصه دوسه بار بازنویسی و ارزیابی شد. خود ایشان به ده دوازده نفر از دوستانشان که از نویسنده های بنام هستند، داستان را دادند و مطالعه کردند. حتی قصه یک مرتبه نوشته شد و ما گفتیم که قصه آماده است و آغاز به تصویرگری کردیم؛ اما ایشان گفتند که چند مساله پیش آمده و من می خواهم باردیگر داستان را به هم بریزم. کار عقب افتاد؛ اما مقداری بهتر شد. الحمدالله حدود یک ماه و نیم پیش از عید غدیر، کتاب رسید و در عرض دو هفته کار چاپش انجام شد و چون کار به مقطع خودش و نزدیک عید غدیر رسید، همین را انتخاب کردیم و برای پویش قرار دادیم. به تعبیری ما کتاب را برای پویش تولید کردیم.
حسینی در پایان، درباره پویش غدیر نشر مهرستان به صورت مستمر اظهار داشت: اتفاقاً در نشر سر همین مساله بحث داشتیم که آیا کتابی با مبحث غدیر را هرساله با کار و عنوان جدید در سن های مختلف داشته باشیم یا نه؟ بنا شد سیاستی را برای کتاب های با محوریت اهل بیت(ع) داشته باشیم که با چه هدف و موضوعی و برای چه سنی می خواهیم کار نماییم. وقتی سیاست کلی روشن شد، بعد از مشخص شدن حوزه های هدف گذاری و قرارگرفتن پویش ها در هدف گذاری ما و مشخص شدن هدف از برگزاری این پویش ها، بنا شد سیاستی دقیق و شفاف برای کتاب های اهل بیت(ع) نوشته شود که درحال تدوین است. مبتنی بر آن سیاستگذاری ما باید ببینیم پویش هایمان چگونه است. امکان دارد برای غدیر یا موضوعات دیگر باشد.
بر اساس اعلام دبیرخانه پویش کتابخوانی پویا، بعد از اتمام پویش کتابخوانی «بچه ای که نمی خواست آدم باشد» بر مبنای قرعه کشی از بین شش هزار شرکت کننده در این مسابقه، ریحانه مانیان سودانی برنده جایزه ۱۰۰میلیون ریالی شد و طاهارضا حسن پور، محمدحسین مشکین فام فرد، علی حاجی صادقی، امیرعلی حمیدیا، سینا زرگر، حلما غلامی مقدم، ثنا استادان، حسنا هاشمی، هلیا عیسایی، نیکان مزروعی، اسما موتاب صحیح آذر، هانا خیلایی، محمدحسین اسلامیان، سیده نازنین زهرا شورشینی، محمدحسین ابراهیمی، عرفان عبدلی دهنوی، عاطفه ملانوری، آوا احمدی، ستاره نصراصفهانی و امیرمحمد جعفری برنده های جایزه ۱۰میلیون ریالی شدند.

1400/06/14
09:30:40
0.0 / 5
461
تگهای خبر: استاندارد , بازار , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
جاویدانی