آیین گرامی داشت زنده یاد دکتر طوبی کرمانی انجام شد

آیین گرامی داشت زنده یاد دکتر طوبی کرمانی انجام شد

به گزارش جاویدانی اولین آیین گرامی داشت زنده یاد دکتر طوبی کرمانی به همت فرهنگ سرای گلستان در کتابخانه طوبی کرمانی منطقه 8 تهران اجرا شد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، حجت الاسلام میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، صدیقه مهدوی کنی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع)، محسن مسچی معاون مجمع تقریب مذاهب اسلامی، پیام شرقی فرزند دکتر طوبی کرمانی، شهردار منطقه ۸ و برخی دیگر از شخصیت های علمی و فرهنگی در این مراسم حضور داشتند.
مسچی: بانو طوبی کرمانی بانویی عالم، فاضل و مجاهد به تمام معنا بود
محسن مسچی معاون مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این مراسم عنوان کرد: ابتدا سالگرد درگذشت مرحومه طوبی کرمانی این شخصیت تقریبی را گرامی می دارم و به خانواده معظمشان تسلیت عرض می کنم. از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای برگزاری این مراسم نیز سپاسگزارم. بانو طوبی کرمانی بانویی عالم، فاضل و مجاهد به تمام معنا بود. همه زندگی خودرا وقف خدمت به امت اسلامی و برافراشتن پرچم اسلام و دفاع از مظلومان کرد. زندگی خانم کرمانی سرشار از محبت و عنایت و لطف به بندگان خدا و محبت به دوده (ع) و نبی گرامی اسلام بود.
وی ادامه داد: برای حکیم شدن شرایطی وجود دارد که یکی از این شرایط عشق و علاقه و دیگری، ذوق و قریحه است. خانم کرمانی این دو خاصیت را داشت و توانست مزه حکمت را بچشد و شوق عجیبی در یادگیری حکمت اسلامی داشت. ابعاد کمالی زندگی ایشان در عرصه های مختلف علمی، عبادی، اجتماعی، خانوادگی و سیاسی بروز و ظهور داشت. ایشان در هر مسئولیتی که داشت، مدیری متعهد، مسئول، انقلابی و ولایی بود.
مسچی افزود: دکتر کرمانی ضرورت اطاعت از ولایت برای حفظ اسلام و تشیع را به خوبی برای دیگران تبیین می کرد. به مباحث تشکیلاتی اهمیت می داد و حضور بسیار مغتنمی در زمینه های مختلف ساختاری داشت. با وجود این که وجود ایشان در جامعه علمی بسیار اثرگذار بود، به تنهایی و در همه جا حضور پیدا می کرد و منشأ ایجاد راهکارهای جدید بود. خانم کرمانی اهتمام می کرد ساختارها و تشکیلاتی بوجود آورد تا موضوع زن و خانواده اسلامی اساسی تر دنبال شود.
او در آخر اظهار داشت: ایشان از نظر علمی و اخلاقی شخصیتی تراز اول و نمونه ای از جهاد شرافتمندانه در دفاع از حق و کرامت زنان بود. همکاری دلسوزانه دکتر کرمانی با مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برمبنای اعتقاد و ایمان و باورش بود. ایشان بر وحدت بین مذاهب و حتی ادیان الهی برای رسیدن به هدف مشترک تاکید داشت. خانم کرمانی آثار خوبی از خود به جا گذاشتند و امیدوار هستم خداوند روحشان را غریق رحمت کند.
حجت الاسلام امرودی: جامعه به الگوهایی مانند دکتر طوبی کرمانی نیاز دارد
در ادامه حجت الاسلام میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری ضمن خیرمقدم به حاضران اظهار داشت: ما نسبت به شخصیت خانم طوبی کرمانی وظیفه داریم؛ یکی از این وظایف زنده نگه داشتن نام و یاد ایشان است که به خودی خود موضوعیت دارد. وجود چنین بانویی یکی از مؤلفه های تمدن نظام جمهوری اسلامی ایران است. در یک سال قبل تولیدات خوبی درباره زندگی و آثار و منش ایشان در فضای مجازی منتشر گردید و جامعه همین امروز به الگوهایی مانند دکتر کرمانی نیاز دارد. در همین راستا، کتابخانه دکتر طوبی کرمانی تبدیل به دبیرخانه می شود تا در معرفی ایشان به جامعه بکوشد.
وی افزود: ما نیاز داریم که در زمان حیات چهره های برجسته، از آنها تجلیل نماییم. خانم دکتر سیده زهرا مصطفوی دختر حضرت امام (ره) در قید حیات هستند؛ چهره ای که از مقاومت دست بر نداشت و باید ایشان را به جامعه معرفی نماییم.
حجت الاسلام امرودی اظهار نمود: وظیفه دیگری که در قبال مرحوم طوبی کرمانی داریم، تبیین و تدوین یک زن و بانوی عیار با تکیه به شخصیت ایشان است. آیا یک زن می تواند دانشمند، فیلسوف، مدبر، مدیر و... بشود و یک شخصیت میدانی باشد؟ آیا یک بانو می تواند جهادی باشد و شب و روز نشناسد؟ اینجا مرکز و دبیرخانه تبیین یک بانوی عیار است.
رئیس سازمان فرهنگی هنری اضافه کرد: بانوان هر کاری بکنند، نباید خللی در خانواده ایجاد شود و خانواده محور اصلی است. بانو هر جایگاهی می خواهد داشته باشد و در هر عرصه اجتماعی می خواهد حاضر شود، عنصر اصلی و وظیفه و ماموریت اصلی که وظیفه همسری و وظیفه مادری است، از دست نرود. نکته دوم بی عدالتی هایی است که در سطح کشور نسبت به بانوان وجود دارد. عمدتا امکانات ما مردانه است. در دانشگاه ها جبران شده و تعداد زیادی از خانم ها حضور دارند. امکاناتی مانند بوستان های بانوان، مراکز ورزشی مخصوص بانوان و... به وجود آمده است، اما کافی نیست. نکته سوم، جمعیت زیاد بانوان و ظرفیتی است که آنان برای تحول آفرینی دارند. نباید از این ظرفیت غافل شد، زنان می توانند فوق العاده موثر باشند.
ایشان سپس به قابلیت اجرای برنامه های فرهنگی هنری ویژه بانوان اشاره نمود و اظهار داشت: می توانیم با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری جشنواره ها و یا سمپوزیم هایی را طراحی و اجرا نماییم. فرض کنید جایزه بزرگی به نام «ثمره طوبی» را در کشور برگزار نماییم تا بانوان فعال در زمینه های مختلف علمی، هنری، اجتماعی، سیاسی، مقاومت و... تشویق شوند. در جهان مرسوم می باشد جوایز ویژه ای برای موضوعات مختلف تعیین می کنند و می توانیم این کار را در زمینه بانوان انجام دهیم.
حجت الاسلام امرودی در آخر بیان کرد: سال قبل سه بانوی باارزش از دست دادیم که این کتابخانه توانست در حد بضاعت اندکش نام خانم دکتر کرمانی را زنده نگه دارد. اما هنوز به خانم دکتر مهری سویزی عضو شورای اندیشه ورز خانواده سازمان فرهنگی هنری و خانم فاطمه رهبر که عضو شورای اندیشه ورز عفاف و حجاب سازمان بودند، به درستی پرداخته نشده است.
خزعلی: دکتر طوبی کرمانی نماد یک زن مسلمان انقلابی بود
در ادامه مراسم انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در آموز زنان و خانواده اظهار داشت: سخن گفتن از خانم دکتر کرمانی برای من دشوار است. قریب به ۳۰ سال الگوی عملی زن مسلمان انقلابی را در ایشان دیدم که با تمام وجود، هستی، دانش، گفتار و حرکات نماد یک زن مسلمان انقلابی بود. چرا صحبت های ایشان بر دل می نشست؟ چون از دل بر می خاست و با تمام وجود به سخنان خود اعتقاد داشت و برای کسب اعتبار یا به دلیلهای دیگر سخنی نمی گفت. عزت نفس، حیا و روحیه بلندی که ایشان داشت برای همه خواهرانی که همکار ما بودند، الگو شده بود.
ایشان سپس چند خاطره از دکتر طوبی کرمانی تعریف کرد و اظهار داشت: ایشان از جهت کار و احساس مسئولیت و از جهت توسل و توجه به دوده یک زن فیلسوف بودند. خوشا به حالش که چقدر زیبا از زندگی بهره برد و از لحظه ها بهره برد و چقدر خوب است که این الگوها را به دخترانمان معرفی نماییم. ایشان همسر خوب، مادر خوب و یک فعال اجتماعی خوب بودند. دیگر چه الگویی بهتر از این داریم که به دخترانمان معرفی نماییم. تواضعی که ایشان داشتند زبانزد بود. با کمال تواضع از زیرمجموعه هایشان تشکر یا معذرت خواهی می کردند. این رفتارها را باید به فرزندانمان آموزش دهیم. اعتقادی که در ایشان بود زبانزد بود. برایشان مهم نبود چه کسی چه می گوید. مهم این بود که رضایت خدا در آن باشد. پشت ولایت بودند و بسیار به این مساله حساس بودند که هر چیزی که بخواهد ولی را ناراحت کند، باید در مقابلش ایستاد.
خزعلی در آخر اظهار داشت: من از حجت الاسلام امرودی تشکر می کنم به جهت اینکه به این مسئله عنایت دارند و به مسئله زنان و معرفی الگو برای بانوان می پردازند. امیدوار هستم برنامه های مشترکی برای معرفی این الگوها و بهره مندی جوانانمان از این گنجینه ها داشته باشیم. همین طور از شهرداری منطقه ۸ برای همکاری در برگزاری این برنامه تشکر می کنم. ان شالله که بتوانیم بیاموزیم و پا جای پای آنها بگذاریم و آن طوری که وظیفه ماست از انقلاب اسلامی دفاع نماییم و الگوی یک زن خوب را نشان دهیم.
مهدوی کنی: هیچ گاه لفظ مادر از زبان ایشان نمی افتاد
صدیقه مهدوی کنی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) نیز در این مراسم اظهار داشت: آنچه از انسان باقی می ماند، انسانیت است که از دست نخواهد رفت و نابود نخواهد نشد. آنچه از سرکار خانم دکتر کرمانی در این دنیا باقی می ماند، بطور قطع دستگیر ایشان در جهان آخرت خواهد بود. انسانیت و انسان بودن شخصیت ایشان را هیچ کس نمی تواند انکار کند. شخصیتی که از هر جهت تولید شده بود.
وی ادامه داد: در زمان دانشگاه به خاطر فاصله سنی که داشتیم احترام خاصی برای ایشان قائل بودیم. در آن زمان دانشگاه الهیات هم یک رشته بیشتر نداشت، به همین جهت بسیاری از کلاس های ما مشترک بود. با این وجود که سال ورود به دانشگاه ما متفاوت بود. ایشان به لحاظ سنی جای مادر ما بود و در دوران دانشجویی نقش مادری را برای ما ایفا می کرد. پس از ادامه تحصیل و در مقاطع مختلف هم دانشگاهی بودیم و همدیگر را می دیدیم. تا این که در دانشگاه امام صادق (ع) در خدمت ایشان بودیم و بعنوان یک استاد فلسفه از ایشان بهره مند شدیم. هیچ کس باور نمی کرد که یک خانم بتواند درس فلسفه تدریس کند. در ادامه به خاطر ادامه تحصیل ایشان از ایران رفتند. پس از بازگشت ایشان و همکاری مجدد ما با سرکار خانم کرمانی، ایشان هم از نظر علمی پخته تر و باسوادتر شده بودند و هم از نظر شخصیت، رشد زیادی کرده بودند.
مهدوی کنی بیان کرد: معرفی چنین افرادی به نسل آینده و امروز بعنوان الگو وظیفه ماست. اگر ما بخواهیم تاثیری در مسائل فرهنگی جوانان داشته باشیم باید الگوهای عینی را معرفی نماییم. خانم کرمانی بعنوان یکی از اعضای جریان عمیق فکری، فرهنگی و اندیشه اسلامی باید به جوانان امروز معرفی شود. ایشان دارای اندیشه ای در جهت و جریان انقلاب بود. در عین این که بسیار فعال بود، مادری دلسوز و معلمی فداکار بود و یک فعال اجتماعی بود و این جز با گذشت و فداکاری اتفاق نمی افتد. در این سفرهای اخیر اگر کسی از بیماری ایشان خبر نداشت اصلاً متوجه حال بدشان نمی شد، چونکه ایشان با همان حالشان تمام انرژی خودرا می گذاشت. در آخرین دیداری که با ایشان داشتم کاملاً مشخص بود که حال خوبی ندارند. وقتی گفتم استراحت کنید، گفتند که من باید ایستاده بمیرم. جمله ای که همیشه می گفتند و ظاهراً عصر آن روز ایشان را به بیمارستان بردند و بستری شدند.
وی اظهار داشت: ما باید ایشان را بعنوان معلمی که مادر بود معرفی نماییم. هیچ گاه لفظ مادر از زبان ایشان نمی افتاد و رفتار ایشان کاملاً دلسوزانه و مادرانه بود. در عین این که اندیشمند، فیلسوف و استاد بود، اندیشمندی عمل گرا بود. یعنی اهتمام می کرد آنچه آموخته را با مسائل جامعه تطبیق دهد و بتواند با آموخته هایش مشکلات روز جامعه به ویژه در زمینه زنان را حل کند. دراین زمینه بسیار کوشش کرد و آنچه آموخته بود را در خدمت مسائل فرهنگی می گرفت. باید تلاش نماییم در راه ایشان قدم بگذاریم و راه ایشان را ادامه بدهیم و راه را برای زنان در مسائل مختلف هموار نماییم.
همین طور در این مراسم مهدی شکیبایی قائم مقام جمعیت دفاع از ملت فلسطین پیام سیده زهرا مصطفوی فرزند حضرت امام خمینی (ره) و دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین را برای حاضران قرائت کرد. رونمایی از کتاب دوجلدی «طوبی درختی در بهشت» شامل سخنرانی ها و مقالات منتخب مرحوم دکتر طوبی کرمانی اختتام بخش این مراسم بود.
منبع:

1400/06/23
22:15:08
0.0 / 5
524
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاویدانی