كرمی در گزارش جاویدانی مطرح كرد؛

ظرفیت تولید کاغذ داخلی را بالا ببریم

ظرفیت تولید کاغذ داخلی را بالا ببریم

مدیرعامل انتشارات سروش اعتقاد دارد تقویت ظرفیت تولید کاخل در داخل و دیجیتال وپرینتی کردن کتاب ها می کند کمک بزرگی به بازار کاغذ و ناشران باشد.سعید کرمی مدیرعامل انتشارات سروش در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: نوسانات شدید قیمت کاغذ و مقوا، که چندی است گریبانگیر بازار کاغذ و به تبع آن ناشران و تولیدکنندگان کتاب شده، تأثیر زیادی روی قیمت این کالا داشته است؛ بخصوص کاغذ نشر که به خاطر آن تولید کتاب و مسائل فرهنگی تأثیر می پذیرد.
وی اضافه کرد: لازم است که دولت به این مقوله نگاه حمایتی داشته باشد. بخشی از این نگاه حمایتی، این است که به رفع موانع تولید داخلی کاغذ توجه گردد. این موانع، هم سخت افزاری هستند هم موانع حمایتی. مسئله حمایتی، این است که وام هایی به کارگاه ها و کارخانه ها داده شوند که البته با نظارت همراه باشند. در نتیجه دستگاه ها و ماشین های تولید داخلی آغاز به کار کنند. متاسفانه شرایط فعلی سبب شده کارخانه های معدود تولید کاغذ در داخل، به جای کاغذ به سمت تولید مقول بروند چون شاید به قیمت راحت تری نسبت به کاغذ، فروش می رود و در صنعت چاپ و بسته بندی هم خواستار دارد. همینطور تولید کاغذ تکنیک ها و ظرافت های خویش را می طلبد.
این مدیر نشر در ادامه اظهار داشت: برای برون رفت از وضعیت فعلی، ۵ کار لازم است. اول تقویت ظرفیت تولید کارخانه های داخلی کاغذ است. دوم، توسعه کار و کارخانه هاست. چون هم اکنون چندکارخانه تولید کاغذ بیشتر نداریم و باید تعداد این کارخانه ها افزایش پیدا کند. این کار به دیده شدن کاغذ بعنوان یک کالای مهم فرهنگی کمک می نماید. سوم، این است که به سمت خدمات حمایتی برویم. یعنی کالاهایی که کاغذ هم جزو یکی از کالاهایی باشد که دولت از آنها حمایت می کند. این حمایت اگر هدفمند و با نظارت باشد، صدمه کمتری هم خواهد دید. چه درباره ناشرهای خصوصی و چه ناشرهای غیرخصوصی اگر حمایت دولت از کاغذ نظام مند باشد، بخشی از مشکلات حل می شود. با تضمین دولت میتوان کاغذهای ارزان تر را در اختیار ناشرهای بزرگسال و کودک و نوجوانی قرار داد که درگیر بحران شده اند. و یا آن ناشران کودک و نوجوان و خردسالانی که به کاغذهای خاص نیاز دارند. در مجموع اگر دولت با نظام مشخصی به این مقوله نگاه کند، می تواند آنرا مدیریت و به ناشران کمک نماید.
کرمی اظهار داشت: چهارمین پیشنهاد، این است که خود ناشرها هم به این سمت و سو بروند که بخشی از تولیدات خویش را به صورت دیجیتال و پرینتی ارائه نمایند. یکی شرایط طوری شود که اگر فردی به ۱۵ صفحه از یک کتاب نیاز دارد، بتواند همان بخش از کتاب را بخرد. این مسئله هم قابل مدیریت است که در نتیجه آن، هم نشر حمایت شود هم خواسته مخاطب تامین گردد، هم بازار از کالای فرهنگی و فکری خالی نباشد. پنجمین راهکار هم این است که وزارت ارشاد از چاپ و عرضه کتاب های مرجع حمایت کند تا ناشرها ناچار به چاپ چنین کتاب هایی نباشند. یعنی هزینه چاپ این گونه کتاب ها از دوش شان برداشته شود. همینطور اگر این آثار مرجع به صورت الکترونیکی در دسترس مخاطبان باشند، باز هم بار دیگری از دوش ناشران برداشته می شود.


منبع:

1400/06/31
12:08:22
0.0 / 5
473
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
جاویدانی