توصیف آیت الله رشاد از علامه حسن زاده آملی

توصیف آیت الله رشاد از علامه حسن زاده آملی

به گزارش جاویدانی رئیس شورای حوزه علمیه تهران ضمن اشاره به این که امروز گم شده حوزه و دانشگاه افرادی همچون حسن زاده آملی هستند، اظهار داشت: متاسفانه این نسل درحال از بین رفتن هستند. باید چاره اندیشی نماییم. مبادا دیگر حوزه ها و دانشگاه های ما امثال علامه حسن زاده را تربیت نکند، او کسی بود که در حوزه دینی صاحب نظر بود.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، آیت الله علی اکبر رشاد- رئیس شورای حوزه علمیه تهران - امروز دوشنبه(12مهرماه) در مراسم بزرگداشت مرحوم آیت آلله حسن زاده آملی که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: در سوگواری حکیمی سترگ و سالکی فاضل و اخلاقی مذهب نشستیم که در عمل تجسم فضائل و یک انقلابی بی نام و نشان و بی ادعا بودند.
وی افزود: مرگ حق است اما مرگ مردان حق، مرگ انسان نیست بلکه مرگ انسانیت است. صرفاً مرگ یک عالم نیست بلکه به بیان رسول خدا(ص) مرگ علم است. وقتی عالمان از دنیا می روند علم هم از جامعه رخت خواهد بست و ازاین رو میتوان گفت عروج علامه حسن زاده آملی عروج پاره ای از علوم در جامعه بود.
آیت الله رشاد تصریح کرد: علامه حسن زاده را میتوان تجسم کلمات امام علی(ع) در نهج البلاغه دانست که می فرمایند «انسان ها در رویارویی با علم دو گونه رفتار می کنند: برخی تنها حافظه خویش را انباشته می کنند که آنها چیزی جز دائرةالمعارف نیستند و تنها انباری هستند که گزاره های علمی در آنها جایی گرفته است؛ اما عالمان دیگری هستند که علم با حقیقت بصیرت در آنها تجلی پیدا می کند. آنها علم را به بصر نمی گیرند بلکه علم را با بصیرت درک می کنند، در وجود آنها علم، عالم و معلوم متحد می شوند. در این حالت علم همان عالم و عالم همان علم است، آنها علم را در قلب، دل و جان خود جای می دهند، وجود آنها به علم نورانی می شود و علم در آنها تجسم پیدا می کند»، علامه حسن زاده همچون این عالمان بود که علم را به حقیقت بصیرت دریافته بود و اگر علم به عقل، قلب، روح و جان آنها هجمه برده بود جان و عقل آنها به پایتخت این مهاجم بدل شده بود.
رئیس شورای حوزه علمیه تهران خاطرنشان کرد: در جهل مرکب علم در وجود انسان انباشه می شود و یقین او هم به خطا می رود، مترفین و دلباختگان به دنیا نسبت به ارزش ها بی تفاوت هستند و سست رفتار برخورد می کنند. نسبت به آنچه دنیاطلبان محکم به آن می چسبند شخصیت هایی نظیر علامه حسن زاده آملی از کنار آن به آسانی، با بی اعتنایی تمام و زاهدانه عبور می کنند. وی به حق زاهد و ساده زیست بود، زندگی او مبین همه چیز است، مردی به این بزرگی در خانه ای بسیار کوچک با امکاناتی اندک زندگی می کرد.
وی اظهار داشت: خیلی از نوابغ تاریخ در انتهای عمر به جهل خود پی می بردند. در تاریخ بشر نابغه ای به عظمت ابن سینا ظاهر نشده یا حداقل شناخته نشده است. وی در آخر عمر خود می گوید که من اگر نادانسته های خویش را زیر پای خود قرار دهم؛ سرم به عرش می خورد و تازه می فهمم که نمی دانستم.
رشاد ضمن اشاره به این که در قرآن کریم هم به جهالت انسان اشاره شده است، خاطرنشان کرد: جاهل متوجه جهل خود نمی گردد مگر حوادثی رخ دهد که جهل و ضعف خویش را مشاهده کند. یک نمونه امروزی آن کرونا است که با این همه ادعای بشری در کشف علم، دانشمندان را اسیر خود کرده است. خداوند در قرآن می فرماید «نباید از آنچه جاهلان می ترسند شما هم بترسید، انسان اگر مرگ را شناخته باشد از آن نمی ترسد چونکه انسان وقتی می میرد متولد می شود چرا باید از مرگ ترسید، مرگ، مرگ نیست زندگی است. تنها جاهلان از مرگ می ترسند».
رئیس شورای حوزه علمیه تهران ضمن اشاره به شخصیت علامه حسن زاده آملی اظهار داشت: افرادی همچون این استاد وارسته انسان های خاکی نبوده بلکه افلاکی هستند. باآنکه بدن آنها ریشه در زمین و خاک دارد اما روح آنها شاخه و میوه در آسمان دارد و در ملکوت الهی سیر می کند. آنها با دنیا آمیختگی مختصری دارند چون که انسان هستند و با دیگران مراوده دارند اما این دنیا برای آنها تنگ است.
تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) تهران افزود: این عالم، عالم غیبت است و اشخاصی نظیر علامه حسن زاده در عالم حضور حضور دارند، یکی از خصوصیات مرحوم علامه حسن زاده غیرمکتوم بودن ایشان بود که اشراقات و اشرافات خویش را به سهولت بازگو می کرد. امثال مرحوم علامه حسن زاده گم شده حوزه و دانشگاه هستند.
وی ابراز کرد: علم مدرن علم تجزیه شده است که حقیقت را کامل نشان نمی دهد و علم به خانه تاریک است، ازاین رو نمی تواند انسان را به کمال برساند. برای پیشرفت نیازمند امثال علامه حسن زاده آملی هستیم که عارف، فیلسوف و جامع همه علوم بودند.
رشاد در انتها اظهار داشت: علامه حسن زاده آملی، مرد اخلاق، معنا، معرفت، حکمت، فقه، اصول، کلام، مهدویت و ادبیات، فیلسوف، متکلم، ریاضی دان، منجم، اهل معنا و باطن بود. امروز گم شده حوزه و دانشگاه افرادی همچون حسن زاده آملی است. متاسفانه این نسل درحال از بین رفتن است. باید چاره اندیشی نماییم مبادا دیگر حوزه ها و دانشگاه های ما امثال علامه حسن زاده را تربیت نکند، او در حوزه دینی صاحب نظر بود.
منبع:

1400/07/12
21:59:36
0.0 / 5
472
تگهای خبر: دانشگاه , زندگی , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاویدانی