گزارش هفتگی اندیشه مهر:

بازار پررونق کتاب های اندیشه ای و از سرگیری نشست ها و جلسات علمی

بازار پررونق کتاب های اندیشه ای و از سرگیری نشست ها و جلسات علمی

در هفته اخیر، کتابهای بسیاری در حوزه اندیشه انتشار یافته که اغلب آنها هم در ارتباط با اندیشمندان خوب کشورمان است، همزمان با واکسیناسیون سراسری هم برگزاری نشست ها باردیگر رونق گرفت.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، با آغاز ماه مهر و آخر دورکاری مراکز فرهنگی، آموزشی و دولتی رونق از دست رفته مراکز فرهنگی، اندیشه ای و آموزشی برگشت و به مرور زمان برنامه ها، نشست ها و رویدادها درحال برگزاری است. با اینحال اما چون کرونا و فشار اقتصادی کماکان وجود دارد، اندیشمندان و نخبگان دل و دماغ حضور و بحث و مناظره را ندارند که امیدواریم به زودی این شرایط هم بهبود یابد و باردیگر مباحث اندیشه ای جان و رونق بگیرند.
برگزاری مناظره ای که در آن لفظ تطبیق مورد بحث بود
در اواخر هفته گذشته توسط کانون اندیشه جوان مناظره ای با مبحث «تطبیق تاریخ اسلام با حوادث اکنون؛ امکان یا امتناع» میان حجت الاسلام والمسلمین جواد سلیمانی، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و سعید طاووسی مسرور، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار گردید.
طاووسی در این مناظره خطاب به سلیمانی اظهار داشت: برخی صاحب نظران می گویند به جای ادبیات تطبیقی یا جامعه شناسی تطبیقی از واژه مقایسه استفاده نماییم. شاید من با آقای سلیمانی اختلافی نداشته باشم ولی حرف اینجا است که واژه تطبیق دلالتی دارد که به همسانی بسیار زیاد دلالت می کند ولی مقایسه لزوماً اینطور نیست و امکان دارد کسی از جنبه هایی شبیه فردی در هزار سال پیش باشد و از جنبه های دیگر شبیه او نباشد. در این حالت امکان مقایسه برای ما وجود دارد. این امر، از جهت دقت در لفظ و معنا است. به هر حال تطبیق را برای منظوری وضع کردند و مقایسه را برای منظور دیگری وضع کردند. به اعتقاد من اصلاً تطبیق در تاریخ ممکن نیست ولی مقایسه بین هر تاریخ با تاریخ دیگر امکان دارد. من با آقای سلیمانی اختلاف نظر دارم ولی اختلافمان بنیادی نیست، البته برخی جزئیات می تواند محل اختلاف باشد. الآن ما در کنار ما هستیم که این بحث تدقیق شود و هدفمان چالش و جنجال نیست. در ادامه هم سلیمانی به نقد دیگاه طاووسی در خصوص عدم امکان تطبیق در تاریخ پرداخت و بیان نمود: من گمان می کنم اگر این تفسیری که آقای طاووسی از تطبیق دارند که باید شباهت زیادی بین دو مقطع باشد و اگر شباهت زیاد نباشد نمی توانیم بگوییم قابل تطبیق است، یک مقدار ما را از عبرت گیری که فطرت بشر آنرا می طلبد و آیات و روایات ما را به آن دعوت می کند، دور می کند. در مقایسه شباهت شرط نیست و هر مقطع را با قطع دیگر مقایسه می نماییم ولی ما دنبال عبرت گیری هستیم چون عبرت از سنخ باور است.
در بخش دیگری از این مناظره طاووسی ضمن اشاره به این که تطبیق از مسیر مقایسه به دست می آید و بدون مقایسه مقدور نیست توضیح داد: این که من می گویم لفظ تطبیق را به کار نبریم برای این است که در تاریخ، شباهت در حد بالا اتفاق نمی افتد. سلیمانی در پاسخ به این نقد طاوسی توضیح داد: وقتی من به فرمایشات آقای طاوسی گوش می کنم احساس می کنم خاندان (ع) اشتباه کردند که گفتند مثل اشعث مثل عبدالله بن ابی است؛ وقتی من به فرمایشات آقای طاوسی گوش می کنم احساس می کنم خاندان (ع) اشتباه کردند که گفتند مثل اشعث مثل عبدالله بن ابی است؛
بزرگداشت مرحوم قانعی راد و سلسله نشست هایی برای علاقمندان به مطالعات علم
خبر دیگر این که در هفته های آتی چند نشست به صورت مجازی و مجانی برگزار می گردد که پیشنهاد می نماییم آنها را دنبال کنید. اول این که سلسله سخنرانی های گروه مطالعات علم موسسه حکمت و فلسفه از روز یکشنبه ۲۵ مهر ماه شروع می شود و تا دی ماه، هر ماه یک نشست برگزار می گردد. جزئیات برنامه این نشست ها را در اینجا ببینید.
برنامه دیگر هم این که گروه جامعه شناسی ایران در ادامه سلسله نشست های جامعه شناسان ایرانی و جامعه ایرانی به بررسی آثار، افکار و کنشگری مرحوم محمدامین قانعی راد می پردازد. در این جلسه که روز سه شنبه ۲۷ مهرماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۸ تا ۲۰ برپا می شود- سعید معیدفر و داریوش رحمانیان سخنرانی می کنند. علاقه مندان برای حضور در این جلسه به نشانی https: //b۲n.ir/k۷۷۷۲۸ رجوع کنند.
اما همایش بین المللی «طبیعی گرایی فلسفی و چالش های آن» برای ارسال مقالات فلسفی در رابطه با مبحث فراخوان داد. مهلت ارسال چکیده تفصیلی مقالات برای این همایش، سی ام آذرماه سال ۱۴۰۰ و تاریخ برگزاری آن هم ۱۵ الی ۱۷ اسفندماه ۱۴۰۰ است.
تغییر مدیریتی ترجمان و شماره جدید چند نشریه اندیشه ای
در هفته های اخیر خوشبختانه بازار نشر در حوزه اندیشه، بسیار پررونق بوده و چند کتاب باارزش از اندیشمندان کشورمان انتشار یافته است. همینطور شماره های جدید چند نشریه اندیشه ای هم روانه بازار مطبوعات و نشریات شد.
پیش از هرچیزی باید بگوییم که مدیرعامل ترجمان علوم انسانی بعد از هشت سال تغییر نمود و مهدی ایزدخواه، جای مرتضی روحانی را گرفت. اما خبر دیگر این که چند روز بعد از این انتصاب جدید شماره جدید فصلنامه ترجمان با پرونده ای ویژه خودکشی منتشر گردید که شامل مطالب بسیار خواندنی در اینباره است و سفارش می نماییم آخر هفته، نگاهی به ماقالت و ترجمه های این فصلنامه بیندازید.
شماره‌ی ۱۵۹ نشریه‌ی اطلاعات حکمت و معرفت هم که یکی از نشریات تخصصی حوزه اندیشه است با عنوان هرمنوتیک منتشر گردید. دبیری این نشریه به عهده علیرضا سمنانی و سردبیری آن هم به عهده انشالله رحمتی است.
همچنین شماره سوّم نشریه «رِباط» با مبحث روایت هزاردستان و جامعه مدنی منتشر گردید. این شماره از نشریه تلاش می کند به بازاندیشی تصویر جامعه مدنی و عناصر آن در دهه اخیر در نسبت با جمهوری اسلامی بپردازد. محمد ملاعباس، فاطمه صادقی، محمدرضا تاجیک و یادداشتی از مرحوم فیرحی همچون کسانی هستند که در این شماره رباط مطلب دارند.
بازار پررونق کتابهای اندیشه ای و انتشار دو اثر بعد از سال ها
در بازار کتاب هم این هفته های اخیر، شاهد انتشار کتابهای بسیاری بودیک که به بعضی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم؛
مقصود فراستخواه همچون جامعه شناسان پرکار روزگار ماست که در فضای مجازی هم بسیار فعال است و در این زمان در نشست های مختلفی هم حضور داشته است. اخیرا کتاب تازه وی با عنوان «آینده پژوهی آموزش عالی و دانشگاه در ایران؛ مبانی و سناریوها» از جانب موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی با همکاری موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی منتشر گردید. این کتاب گزارش سی پنل مختلف درباره آینده پژوهی آموزش عالی در ایران است.
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی هم اخیراً اثر تازه شریف لکزایی با عنوان «حکمت سیاسی متعالیه» را منتشر نموده است. این اثر به شکلی تکمله و جلد دوم کتاب فلسفه سیاسی صدرالمتالهین به قلم نویسنده است که برای اولین بار در سال ۱۳۹۵ چاپ و منتشر گردید. نویسنده در این اثر کوشیده تا با پیگیری آثار حکمای حکمت متعالیه توجه مخاطبان را به مباحثی که در اثر پیشین کم تر به تامل درآمده، برانگیزد.
کتاب «درآمدی بر قرآن پژوهی» نوشته سیدمجتبی حسینی هم از جانب دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر گردید. این کتاب، محصول دومین دوره از سلسله درس های قرآن شناسی سیدمجتبی حسینی است که در سال ۱۳۸۴ (رمضان ۱۴۲۶) عرضه شد.
منوچهر دین پرست هم در فضای مجازی اعلام نمود که پس از غیر قابل انتشار بودن کتابش از جانب وزارت ارشاد و حدود دو سال دوندگی بالاخره مجوز گرفتم و انتشارات اطلاعات منتشر نمود. کتاب حاصل مصاحبه های گوناگونی است که طی سال ها با دکتر نصر انجام داده بودم. «عارفی در غربت غریبه» گفتگوهایی با دکتر سید حسین نصر، عنوان کتاب تازه دین پرست است که توسط انتشارات اطلاعات منتشر گردید.
امیر دبیری مهر هم از انتشار اثر جدیدش با عنوان «اسلام و دموکراسی در ایران» اطلاع داد و اظهار داشت: بعد از سال ها ممانعت و مقاومت در مقابل انتشار پژوهشی علمی درباره نسبت اسلام و دموکراسی کتاب «اسلام و دموکراسی در ایران» از جانب انتشارات نقد فرهنگ با مدیریت دکتر بیژن عبدالکریمی منتشر گردید.


منبع:

1400/07/22
13:21:17
0.0 / 5
731
تگهای خبر: آموزش , بازار , دانشگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاویدانی