امام عسکری (ع)، سیاستگذار امید و انتظار

امام عسکری (ع)، سیاستگذار امید و انتظار

جاویدانی: یکی از مهم ترین اقداماتی که امام عسکری برای تحقق جامعه مهدوی و پذیرش امام غایب در دوره های بعدی انجام دادند، تشکیل یک شبکه ارتباطی قوی به نام شبکه وکالت بود. این شبکه از دوره امامان پیشین شکل گرفته بود و در دوره های بعدی قوی تر شد تا به امام یازدهم(ع) رسید.به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام عبدالکریم پاک نیا تبریزی، تاریخ نگار، نویسنده و پژوهشگر، در یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت: «یکی از مهم ترین برنامه های امام عسکری در دوره زندگی خود، آماده سازی جامعه شیعی برای ورود به عصر غیبت است. پیشوای یازدهم شیعیان برای تحقق آرمان های شریعت در دوره غیبت امام مهدی(عج)، باید تدابیری می اندیشیدند و جامعه آینده جهان اسلام را بر همان اساس ترسیم می کردند. در گام نخست، امام باید جامعه را برای غیبت صغری آماده می کردند. فلسفه دوره غیبت صغری، آمادگی جامعه اسلامی برای ورود به دوره غیبت کبری است. اقداماتی که امام حسن عسکری برای دوره ۶۹ ساله غیبت صغری انجام دادند، مهم و سرنوشت ساز بوده است. انتخاب نمایندگان یا همان نواب اربعه برای ارتباط سری با امام غایب، مهم ترین اقدام امام عسکری(ع) است. عثمان بن سعید عمری، محمد بن عثمان عمری، حسین بن روح نوبختی و علی بن محمد ثمری، نواب اربعه امام عصر در دوره غیبت صغری هستند. برای این افراد وظایف و برنامه هایی تدارک دیده شده بود که عبارتند از ارتباط سری با امام غایب و ایجاد کانال ارتباطی بین مردم و امام مهدی(عج)، حفظ جان امام عصر(عج) از دسیسه های حکومت وقت، کارهای اقتصادی برای حفظ بنیان های مالی جامعه شیعی در قالب دریافت اموال و فعالیت فرهنگی و اعتقادی که شامل مبارزه با مدعیان دروغین مهدویت است.

گام دوم امام عسکری(ع) برای جامعه سازی منتظران، معرفی منابع علمی متقن و آشنایی جامعه اسلامی با کتب حدیثی که درباره مهدویت به نگارش درآمده بود، مانند آثار فضل بن شاذان نیشابوری است.

اقدام سوم امام یازدهم(ع) تربیت شاگردان برای آینده بود. نامه فرستادن به بزرگان شیعه در مناطق مختلف، اقدام بعدی امام برای آشنایی شیعیان با موضوع مهدویت و زمینه سازی برای عصر غیبت بود. گام دیگر امام در راه جامعه سازی مهدوی، برخورد با منحرفان فکری و اعتقادی مانند صوفیان، غلات و دوگانه پرستان و نیز دورکردن این جماعت از بدنه جامعه شیعی بود. حضرت عسکری(ع) برای معرفی جانشین خود سه نشانه را بیان کردند؛ خواندن نماز بر پیکر امام، خبر دادن از نامه ها و پاسخ دادن به نامه های مسافرانی که از ایران و قم به سامرا آمده بودند.

بهره مندی از کرامت و علوم غیبی اقدام دیگری که بود که امام حسن عسکری(ع) برای اثبات امامت خود و آماده سازی مردم برای پذیرش امامت حضرت مهدی(عج) انجام می دادند.

یکی از مهم ترین اقداماتی که امام عسکری برای تحقق جامعه مهدوی و پذیرش امام غایب در دوره های بعدی انجام دادند، تشکیل یک شبکه ارتباطی قوی به نام شبکه وکالت بود. این شبکه از دوره امامان پیشین شکل گرفته بود و در دوره های بعدی قوی تر شد تا به امام یازدهم(ع) رسید. امام(ع) در شهرهای مختلف وکیل هایی داشتند. این افراد بصورت سری با یکدیگر ارتباط داشتند و دستورات امام عسکری را برای آماده سازی مردم در پذیرش عصر غیبت اجرائی می کردند. ابراهیم بن مهزیار اهوازی، احمد بن اسحاق قمی و... از اعضای مهم شبکه وکالت بودند که علاوه بر کارهای فرهنگی، عهده دار کارهای اقتصادی نیز بودند. علت تشکیل و تقویت این سازمان را باید در پراکندگی جمعیت شیعه در جغرافیای جهان آن روز دانست، برای اینکه در غیر این صورت این جمعیت پراکنده گرفتار انحراف می شدند.»

منبع:

1400/07/24
12:42:17
0.0 / 5
396
تگهای خبر: زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
جاویدانی