شهریاری در افتتاحیه كنفرانس وحدت اسلامی تشریح كرد:

دلیلهای مشکلات موجود در جهان اسلام و راههای مقابله با آن

دلیلهای مشکلات موجود در جهان اسلام و راههای مقابله با آن

به گزارش جاویدانی دبیرکل مجمع تقریب اظهار داشت: متأسفانه امروز در جهان اسلام شاهد جنگ و درگیری و خونریزی هستیم؛ بنا بر این موضوع سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی را اتحاد اسلامی، «صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلام» قراردادیم.


به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع تقریب در این مراسم ضمن قدردانی از حضور ریاست جمهوری و تبریک به مناسبت میلاد رسول گرامی اکرم(ص) و امام صادق(ع) اظهار نمود: متأسفانه امروز در جهان اسلام شاهد جنگ و درگیری و خونریزی هستیم؛ بنابراین مبحث سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی را اتحاد اسلامی، «صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلام» قراردادیم.

وی افزود: استکبار جهانی همواره در تلاش است تا با ایجاد جنگ و خونریزی حضور خود در منطقه را موجه جلوه دهد و به غارت کشورهای اسلامی بپردازد.

دبیرکل مجمع تقریب در ادامه علل مشکلات و درگیری های موجود در جهان اسلام را زیر نام برد. وجود بعضی از علمای سرسپرده که زمینه حضور ظالمان در کشورهای اسلامی را فراهم و به نرمال سازی روابط با کشورهای اسلامی روی می آورند، وجود اختلافات دامنه دار در کلام و عقاید و مذاهب و جهالت و خیانت بعضی از پیروان مذاهب اسلامی که خشونت را ترویج می کنند، فقدان مردم سالاری دینی در بعضی کشورها و وجود نگاه طایفه گری و قومی گرایی و تبعیت از تعصبات کور، وجود گروه ها و احزاب معارض در کشورهای اسلامی و وجود سوء ظن به یکدیگر در جهت تحمیل منافع حزبی و... همچون ی این عوامل است.

شهریاری در ادمه راه کارهایی را هم برای حل مشکلات موجود در میان کشورهای اسلامی ارائه نمود. مقاومت در مقابل استکبار جهانی و زیاده خواهی آن با ایجاد نظامات قوی دولتی و اقتصادی و... در کشورهای اسلامی، قطع وابستگی علمای اسلام به حکومت های مستبد، رعایت ادب اختلاف در میان پیروان مذاهب مختلف، افشاگری اقدامات استکبار از جانب رسانه های انقلابی، تعلیم جهال به دست علما، دنبال کردن مطالبه به حق ملت های اسلامی، حذف قومی گرایی و ملی گرایی و متوسل شدن به دامن قرآن و پیامبر(ص)، دنبال کردن روش های عقلایی برای حل اختلافات از سوی گروه ها و احزاب معارض، رقابت سالم بین کشورهای اسلامی که می تواند بسیار سازنده باشد.
دبیرکل مجمع تقریب در انتهای سخنان خود گزارش مختصری از برنامه های سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی را به مهمانان عرضه کرد.
منبع:

1400/07/28
09:33:27
0.0 / 5
762
تگهای خبر: حل مشكلات , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاویدانی