چهارشنبه برگزار شد؛

تودیع و معارفه مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات

تودیع و معارفه مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات

جاویدانی: یاسر احمدوند در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، خبر انتصاب مدیرعامل پیشین این موسسه را بعنوان مشاور خود اعلام نمود.به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، مراسم تکریم ایوب دهقانکار و معارفه علی رمضانی بعنوان مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، عصر روز گذشته چهارشنبه ۵ آبان با حضور یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، مالک شریعتی نیاسر (نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، علیرضا نادعلی عضو و سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، علیرضا اسماعیلی مشاور اجرائی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمد اللهیاری (مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، مدیران معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونان، مدیران و کارکنان خانه کتاب و ادبیات ایران و تعدادی از چهره ها و فعالان حوزه کتاب، نشر و ادبیات در سالن عاشوری خانه کتاب و ادبیات ایران انجام شد.
احمدوند در ابتدای این مراسم با ابراز امیدواری برای شروع اتفاقات خوب، پیشرفت و موفقیت های بیشتر در خانه کتاب و ادبیات ایران اظهار داشت: روایتی در نهج البلاغه از امیرالمومنین (ع) نقل شده است که زهد را مدلول می کند: «الزُّهدُ کُلُّهُ بَینَ کَلِمَتَینِ مِنَ القُرآن» و در ادامه آن با اشاره به عبارات اول سوره حدید «لِکَیْلَا تَأْسَوْا عَلَی مَا فَاتَکُمْ وَلَا تَفْرَحُوا بِمَا آتَاکُمْ»، ادامه می دهند «مَن لَم یَأسَ عَلَی الماضی ولَم یَفرَح بِالآتی فَقَد أخَذَ الزُّهدَ بِطَرَفَیهِ». زهد یعنی به هر آنچه از دست دادید افسوس نخورید و برای آنچه به دست می آورید خوشحال و شادمان نشوید و تمام معنای زهد همین دو عبارت است. زهد، نداشتن دنیا یا کم داشتن آن نیست؛ همین طور زیاد داشتن دنیا نیز به مفهوم زاهد نبودن نیست. از دید امیرالمومنین(ع) که نگاهی قرآنی است، تعلق نداشتن به دنیا و اعتباری دانستن آن زهد است. بدین سبب آنچه در دنیا به دست می آید و آنچه از دست می رود نه محل تاسف است و نه محل شادمانی. امیدوار هستم همه ما چنین روحیه و ظرفیتی داشته باشیم.
وی به ادغام خانه کتاب و ادبیات ایران اشاره نمود و اضافه کرد: اداره کردن خانه کتاب و ادبیات ایران بعد از مخلوط شدن کار سختی بود و جناب آقای دهقان کار قبول زحمت کردند و مسئولیت اداره کردن مجموعه را برعهده گرفتند که اگر از روی انصاف نگاه نماییم کار دشواری داشتند و باید از زحمات و کوشش های ایشان قدردانی کرد. اگر به کل پروسه نگاه نماییم متوجه می شویم اداره این موسسه کار بزرگی بود و ایشان از عهده این کار برآمدند. در این دوره فرصت کافی برای تعریف از وظایف و ماموریت های متناسب با موسسه به دست نیامده بود. خانه کتاب و ادبیات ایران دارای ماموریت های تقویمی است و دائم باید تلاش کند تا از برنامه های تقویمی و رویدادهایی که باید در تاریخ مشخصی انجام دهد، عقب نماند. بدین سبب فرصت تامل و تانی کافی به مدیران نمی دهد.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه اظهار داشت: امیدواریم این تغییر فرصتی را به مدیران جدید بدهد که بتوانند با نگاه تازه و کلان، کارهای این موسسه را باز تعریف و بازخوانی کنند. خانه کتاب و ادبیات ایران موسسه ای فرهنگی است که باید موتور و محرک نشر و ادبیات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. طبیعتا فعالیت ستادی، شامل سیاستگذاری و تدوین راهبردها بر عهده بخش ستادی در وزارتخانه است ولی فعالیت میدانی و کنشگری فعال بر عهده موسسه است. خانه کتاب و ادبیات ایران در ابعاد مختلف نیاز به نگاه روزآمد دارد؛ پدیده های نوآیند در زمینه فرهنگی اتفاقی است که رخ می دهد و موسسه باید خودرا با شرایط جدید تطبیق بدهد و فعال باشد.
احمدوند اظهار داشت: با پدیده هوش مصنوعی، جمع سپاری، بلاک چین و اتفاقاتی که در عرصه تولید محتوا رخ خواهد داد، نیازمند توانایی طراحی شیوه رفتار مناسب در زمینه مدیریت محتوا و مهندسی پیام هستیم. باید جایگاه خودرا بدانیم که در زمینه مهندسی پیام چه می نماییم، کجا ایستاده ایم و توقعمان از مدیریت محتوا چیست. فهم این پدیده ها و داشتن توانایی لازم برای کنشگری فعال باید در این موسسه ایجاد شود. علاوه بر این اشراف بر داده های توصیفی حوزه فرهنگ وظیفه این موسسه است، اشراف بر داده های حوزه فرهنگ و کتاب، داده کاوی و تحلیل داده ها ابزاری است که باید در اختیار موسسه باشد و به حوزه نشر و فرهنگ کمک نماید. اگر تحلیل آمار برای مساعدت با بدنه نشر و فرهنگ فعال باشد، می تواند برکات و ثمرات زیادی داشته باشد. می دانم که در موسسه زحماتی در این عرصه کشیده شده و می شود ولی حرکت باید گسترده تر، جدی تر و عمیق تر بوده و خانه کتاب و ادبیات ایران باید در حوزه تحلیل داده ها، تحلیل آمار و پیوندزدن رفتار اقتصادی ما با اطلاعات آماری پیش رو باشد. بخش خصوصی و بخش دولتی و عمومی فعال در زمینه اقتصاد فرهنگ، بدون در اختیار داشتن آمار و تحلیل های دقیق آماری هدفمند رفتار نمی کند و دید کاملی از پیش ِ رو ندارد. حالا فعالیت اقتصادی برمبنای تجربه و آنچه که از محیط پیرامونی به دست می آید صورت می پذیرد. الان نمی توانیم به موسسات نشر مشاوره درست بدهیم.
وی اضافه کرد: مگر می شود صنعتی با هزاران میلیارد تومان گردش مالی که زمینه اشتغال عده زیادی را در مراکز گوناگون تولید، فروش و ترویج فراهم آورده است بدون اطلاعات واقعی و درست از بازار، رفتار صحیح داشته باشد. ما اصولا هیچ اطلاعات جدی اقتصادی و واقعی از رفتار در زمینه فرهنگ نداریم و بر طبق آن نمی توانیم در زمینه تامین مواد اولیه برنامه ریزی نماییم. بطورمثال در موضوع تامین کاغذ سردرگم هستیم. در موضوع کتابفروشی، نظام توزیع، ترویج، حمایت، خرید و... توان برنامه ریزی نداریم چون آمار و اطلاعات واقعی نداریم. بدون آنها عملا تصمیم گیری، هم برای مدیران و هم فعالان عرصه اقتصادی پرخطر، پرحاشیه یا کم اثر خواهد بود. بدین سبب اشراف ما بر آمار واقعی، دانستن این نکته نیست که چند جلد یا عنوان کتاب انتشار یافته و نویسنده آن‎ چه کسی است؛ بلکه به این معنا است که از مرحله تصمیم به تولید اثر تا رسیدن به دست مخاطب، داده مناسب و درست در اختیار داشته باشیم. ما چقدر می توانیم این آمار را ارائه کنیم؟ دلیل وجود پدیده تکثیر غیرقانونی کتاب چیست؟ چرا یک ناشر کتاب خودرا جایی می بیند که خود تکثیر نکرده است؟ ریشه در این دارد که ما نمی توانیم منشایابی و رصد درستی از سیر ارائه کالا در زمینه فرهنگ داشته باشیم.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخر اظهار داشت: حتما حوزه اقتصاد فرهنگ از ابعاد جدی فعالیت خانه کتاب و ادبیات ایران است. توجه به پیشرانی، کارهای نوآورانه، استارت آپ های فعال در زمینه فرهنگ، کتاب و نشر اهمیت به سزایی دارد. موسسه باید پیشرو طراحی کارهای اقتصادی در زمینه فرهنگ باشد. ما نباید در موسسه از دلال بازی فرهنگی پول درآوریم. ما دلال فرهنگی نیستیم و نباید به این سمت حرکت نماییم.
احمدوند در ادامه اظهار داشت: موسسه باید جایگاه اثرگذاری در زمینه ادبیات خلاق داشته باشد. توقع تولید متن هنری از خانه کتاب و ادبیات ایران نمی رود مگر به ضرورت و نمونه سازی. ولی باید زمینه لازم برای کشف استعداد نویسنده و تربیت آنها و ساماندهی کسانی که در زمینه تربیت نویسنده زحمت می کشند، تدارک دیده شود. عنصر وحدت بخش اقوام و مذاهب مختلف کشور را زبان فارسی است. چیزی جز زبان فارسی نمی تواند هویت ایرانی را با همه تنوع به هم متصل کند. اینجا باید خانه همه ایرانیان و همه کسانی باشد که به زبان فارسی سخن می گویند. حرف های من نافی زحمات و کوشش های همکاران پیشین نیست و نباید چنین چیزی از این جلسه استنباط شود. عرض می کنم که ما چقدر باید تلاش نماییم تا به سطح مطلوبی برسیم که می توان برای موسسه تصور کرد. در این راستا انگیزه داخلی همکاران بسیار مهم می باشد، از آقای رمضانی که عهده دار این مسئولیت سخت می شوند خواهش می کنم توجه جدی به نیروی انسانی، انگیزه مندی و نشاط داخلی مجموعه داشته باشند و همگرایی و کار مشترک و هماهنگ نیز باید سرلوحه این موسسه قرار گیرد.
وی در ادامه اظهار داشت: امیدوار هستم روزهای خوب و شکوفایی را برای فرهنگ کشور و خانه کتاب و ادبیات ایران شاهد باشیم. انقلاب اسلامی انقلاب زبان، کلمه و مفهوم است. کار انقلابی یعنی کار با مفاهیم، زبان، کلمه و جان انسان ها. امیدواریم خانه کتاب و ادبیات ایران موسسه انقلابی به مفهوم واقعی کلمه باشد، موسسه توجه به تعالی ارزشی وجودی انسان ها و پاسداشت کرامت افراد باشد و برای رسیدن به این اهداف برنامه ریزی کرده، تلاش کند و پیشرو باشد. کار سخت، با انضباط و جدی از لوازم موفقیت در راه پیش رو است و انشاا... آقای دکتر رمضانی که قبول زحمت کردند، بتوانند به خوبی از عهده این امانت برآیند و موفقیت ایشان و خانه کتاب و ادبیات ایران را آرزومندم.
یاسر احمدوند در انتهای سخنان خود ایوب دهقان کار را بعنوان مشاور معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی نمود.
در ادامه، علیرضا اسماعیلی با بیان اینکه دوران حضور ایوب دهقان کار در خانه کتاب و ادبیات ایران دوران سختی بود، اظهار داشت: با وجود ادغام سه موسسه خانه کتاب، موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، مسائل مالی و اداری زمان بَر بود که با مدیریت آقای دهقان کار و همکاری کارکنان موسسه این مساله در کوتاه ترین زمان به سامان رسید و باید بابت این امر از دست اندرکاران آن تشکر و قدردانی کرد.
وی اضافه کرد: با وجود شرایط ادغام و شیوع کرونا در کشور، برنامه ای از تقویم برنامه های خانه کتاب و ادبیات ایران حذف نشد؛ بلکه تلاش شد همه برنامه ها اجرا شود و این اتفاقی باارزش است. سخنان آقای احمدوند راهبردی بود و افق های جدیدی را برای خانه کتاب و ادبیات ایران باز کرد. این موسسه جایگاه ممتازی دارد و نقش بی بدیلی در پهنه ادبیات کشور ایفا می کند؛ در نتیجه می تواند کارهای خوبی در امتداد معرفی ادبیات در پهنه جهانی انجام دهد.
مشاور اجرائی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخر سخنانش اظهار داشت: مسیری که تا حالا در خانه کتاب و ادبیات ایران طی شده است مقداری از راه را هموار کرده است و آقای رمضانی با سابقه، شناخت و پشتکاری که دارد به اهداف مورد نظر خواهد رسید و امیدوار هستم با همکاری یکایک همکاران خانه کتاب و ادبیات ایران و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم کمک نماییم تا این مجموعه به جایگاه واقعی و ممتاز خود نائل شود.
رمضانی مهندس حوزه نشر و اخلاق مداری دهقان کار ستودنی است
محمد اللهیاری از دیگر سخنرانان این برنامه اظهار داشت: نقطه ای که آقای دهقان کار در آن ایستاده نتیجه و ماحصل زحمات خودش است و امیدوار هستم در هر جایگاهی که هستند مایه خیر و برکت باشند. مدت چهار سال با آقای رمضانی در نهاد کتابخانه های عمومی کشور کار کردم؛ او را فردی برنامه ریز، آشنا با مسائل نشر، ناشران، نویسندگان، مترجمان، شاعران و تشکل های حوزه نشر می دانم. آقای رمضانی را مهندس حوزه نشر می دانم و امیدوار هستم با انتخاب صورت گرفته و بدنه مناسبی که در خانه کتاب و ادبیات ایران وجود دارد، موجب تعالی حوزه نشر شود.
حسین صفری معاون اقتصاد و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات ایران نیز در مراسم «تکریم و معارفه مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران» اظهار داشت: ادغام سه موسسه خانه کتاب، موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان با وجود همه سختی ها انجام شد و با همکاری، همفکری و کنار هم بودن از پس این مشکلات برآمدیم. آقای دهقان کار در راس این هرم مدیریت شایسته ای داشتند و به نیروی انسانی و شخصیت آنها اهمیت می دادند؛ اخلاق مداری ایشان ستودنی است و این خاصیت در لایه های دیگر مدیریتی هم نفوذ کرده است.
وی با اشاره به اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران عنوان کرد: به عقیده من، نمایشگاه مجازی کتاب تهران مسابقه ای بود که بازیکنان و تماشاگران آن برای نخستین بار این مسابقه را تماشا و بازی می کردند و می توانستند بسادگی آنرا نقد کنند. وقتی سایت نمایشگاه مجازی کتاب تهران گرفتار مشکل فنی شد آقای دهقان کار پای کار ایستادند و تمام مشکلات آنرا پذیرفتند. همه همکاران خانه کتاب و ادبیات ایران با انگیزه هستند و با تمام توان در فعالیت ها و برنامه های موسسه مشارکت می کنند و امیدوار هستم بیش از پیش در پیشبرد اهداف موسسه موفق باشیم.
نگاه جدید به حوزه نشر از دریچه نمایشگاه مجازی کتاب تهران
در ادامه این مراسم دهقان کار با اشاره به حدیث «نعمتان مجهولتان الصحه والامان» از پیامبر اکرم(ص) اظهار داشت: دو نعمت صحت و سلامتی و امنیت ناشناخته هستند؛ این نعمت ها در همه شئون و ارکان وجود دارند. به همین دلیل زمانی که پست مدیریتی به مدیران می رسد بطور معمول در آن ثبات و پایداری وجود دارد؛ البته پایداری نه به مفهوم استمرار دوران مدیریت بلکه به این معنا که در وضعیت بحران زده وارد مجموعه ای نشوند.
وی اضافه کرد: تجربه دو تا سه سال اخیر من اینگونه بود؛ بیرون آمدنم از اداره کل مجامع تشکل ها و کارهای فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصادف با بحران کاغذ بعنوان بحرانی ترین شرایط نشر کشور بود و این وضعیت اکنون نیز ادامه دارد. درحال دست و پنجه نرم کردن با بحران کاغذ بودیم که کرونا وارد کشور شد؛ با ماسک وارد خانه کتاب و ادبیات ایران شدم و با ماسک هم می روم.
مدیرعامل پیشین خانه کتاب و ادبیات ایران، دیگر شرایط سخت را ادغام موسسات زیرمجموعه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و بیان کرد: اگر لطف خدا، همراهی و همدلی مجموعه همکاران سه موسسه و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نبود ادغام امکان پذیر نبود چونکه ادغام کارِ دلی بود و کار امر و نهی نبود؛ درواقع دل ها باید همراهی می کردند نه قدم ها. پس از ادغام، آقای محسن جوادی مدیریت سه مجموعه را به من واگذار کرد.
دهقان کار اظهار داشت: می خواهم به حدیث پیامبر از زاویه دیگری نگاه کنم؛ به این معنا که گاهی سختی، دشواری و عدم صحت، نعمت است. رویش هایی به خاطر کرونا به وجود آمد؛ ما در کرونا و شرایط سخت ادغام در کنار مسائل پیچیده مالی، حقوقی و اداری، مسائل انسانی ادغام را داشتیم که با همدلی و همراهی بدنه موسسات به خوبی پیش رفت. زمانی که بحث ادغام عنوان شد حدودا بیشتر قریب به اتفاق پرسنل، جامعه نشر، مخاطبان و... نسبت به انجام این کار بدبین، مخالف و ناامید بودند. نمایشگاه مجازی کتاب تهران هم این خاصیت ها را داشت؛ پس از اعلام برگزاری نمایشگاه بصورت مجازی بیشتر قریب به اتفاق، ناامید یا مخالف برگزاری آن بصورت مجازی بودند. اگر دو موسسه خانه کتاب و موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران ادغام نمی شد محال بود کشور شاهد برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران باشد. نتیجه اصلی، معنادار و قابل اتکای نمایشگاه مجازی کتاب تهران این بود که یک لنز و دریچه ای باز شد که اگر بوسیله آن به دنیای نشر نگاه نماییم، می بینیم دنیای وسیعی پیش روی ما قرار دارد.
وی با بیان اینکه آمار صرف کاربردی نیست چونکه هدف از هر پژوهش، تصمیم گیری است، اظهار داشت: در نمایشگاه مجازی کتاب تهران اطلاعاتی از رفتار واقعی مصرف کننده به دست آوردیم؛ اطلاعاتی که این نمایشگاه به ما داد اطلاعاتی نبود که در یک محیط آزمایشگاهی به دست آمده باشد بلکه برای نخستین بار در تاریخ ایران و در چهل سال اخیر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاعاتی جمع آوری کرد که تا حالا نداشت. هیچ مدیری نمی تواند ادعا کند که از سی ودو دوره نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران اطلاعاتی واقعی به دست آورده است. در سی ودو دوره گذشته نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، اطلاعاتی از پرفروش ترین ناشر، پرفروش ترین عنوان، پرفروش ترین نویسنده، پرفروش ترین موضوع، رفتار خریدار، استان، سن، مدرک تحصیلی، تخصص و... نداریم اما نمایشگاه مجازی کتاب تهران این اطلاعات را در اختیار ما قرار داده است. وقتی این اطلاعات را از رفتار واقعی مصرف کننده داریم، می توانیم آنرا به سایر کارهای حوزه نشر تعمیم دهیم.
این مدیر فرهنگی افزود: در امتداد افتتاح بخش داده کاوی خانه کتاب و ادبیات ایران این توانایی به وجود آمده است که در فاز اول، کتابفروشی های عضو طرح های توزیع یارانه کتاب (طرح های فصلی فروش کتاب) و در فاز دوم، کتابفروشی های سراسر کشور و در فاز سوم اطلاعات کل صنعت نشر کشور به سامانه جامع کتابفروشی های کشور بپیوندند و این اطلاعات در اختیار خانه کتاب و ادبیات ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار خواهد گرفت و تا حالا ۹۵ درصد این پروژه پیش رفته است و به زودی افتتاح می شود.
دهقان کار اظهار داشت: سیاستگذاری فرهنگی و برنامه ریزی آینده نشر برای حوزه کودک و نوجوان، خانواده ها و صنوف ما باید برمبنای اطلاعات واقعی باشد؛ در همین راستا این بخش در خانه کتاب و ادبیات ایران به وجود آمده است که اتفاق مثبت و مبارکی برای حوزه نشر است. ادغام این موسسات برکاتی داشت؛ بحث اقتصاد و فرهنگ را در عالی ترین سطح در موسسه دیدم و امیدوار هستم این بخش با کمک آقای احمدوند و آقای رمضانی پویاتر و فعال تر شود؛ شأن فرهنگ و ساحت مقدس آن باید حفظ شود چونکه اقتصاد فرهنگ پتانسیل بسیار بالایی دارد و خیلی از کشورها بوسیله این حوزه درآمدزایی می کنند. دیپلماسی فرهنگی جزو رویش های خانه کتاب و ادبیات ایران است و دراین زمینه اتفاقات خوبی رخ داده است. بعنوان نمونه علیرغم این که عضو کپی رایت نیستیم خانه کتاب و ادبیات ایران به نمایندگی از صنعت نشر کشور برای نخستین بار در فلوشیپ استانبول حضور داشت. این اتفاق حاکی از توانمندی است که در بدنه خانه کتاب و ادبیات ایران وجود دارد. به عبارتی بذر مبارکی کاشته شده و جزو درخت هایی است که یک ساله ثمر می دهد. پتانسیل و ظرفیت بالایی در موسسه وجود دارد و هنوز یک قدم از صد قدمی که می توانیم برداریم، برنداشتیم.
وی در آخر اظهار داشت: این موسسه علاوه بر آمادگی برای اجرای تمامی برنامه ها و اهداف متعالی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توان اجرای برنامه های کل مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نیز دارد. اگر سیاستی در امتداد چابک سازی اعلام گردد این موسسه آمادگی دارد بعنوان تنها موسسه بخش خصوصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد چونکه نیروهای متخصص، مجرب و دلسوز دارد؛ به عبارتی اینجا یک موسسه فرهنگی است و می توان از این زمین بارور و حاصل خیز میوه چید و بهره برد.
اقدامات خانه کتاب و ادبیات باید به سمت گسترش عدالت فرهنگی باشد
در بخش پایانی آیین «تکریم و معارفه مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران»، علی رمضانی اظهار داشت: انشاالله با برنامه ریزی جدید در معاونت و مجموعه های دیگر، فعالیت خانه کتاب و ادبیات ایران را ادامه می دهیم و به سمت ارتقا، اصلاح و تکمیل خواهیم رفت. کتاب کالای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است و بنظر می رسد می توان از مجموعه فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) استنباط کرد که ایشان به این علت که کتاب را کالای فرهنگی راهبردی می دانند به این مقدار به آن اهتمام دارند؛ اگر قرار باشد بر کالایی سرمایه گذاری نماییم و بتوانیم زبان، هویت، فرهنگ ایرانی و دین را گسترش دهیم آن کالا کتاب است.
وی اضافه کرد: ادبیات روح و مقوم کتاب است. تا آن زمان که در خدمت بخش شعر و ادبیات داستانی هم باشیم، این مساله را به خوبی پیش می بریم و یک روز را معطل تصمیماتی که گرفته می شود، نخواهیم کرد. ظرفیت ها و ماموریت های عظیمی در اساسنامه خانه کتاب و ادبیات ایران در افق فرهنگ ملی، عمومی، حرفه ای، منطقه ای و بین المللی گنجانده شده است. ارتقا فرهنگ عمومی و همین طور انتقال فرهنگ انقلابی و به تعبیر عمومی صدور انقلاب از مسیر تقویت ادبیات است و اگر قرار باشد اتفاقی در آن حوزه رخ دهد باید اقدامات این مجموعه را جدی گرفت و به آن پرداخت.
مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران افزود: خانه کتاب و ادبیات ایران در اساسنامه خود به دانش بنیان کردن و علمی کردن فعالیت ها موظف شده است. باید زین پس بحث ایجاد مراکز رشد و فعالیت علمی و دانش بنیان، مفصل تر پیگیری شود؛ پس اقدامات دوره ی جدید موسسه بر این مساله مبتنی خواهد بود. من فکر می کنم باید فاکتورهای اساسی نیز وجود داشته باشد که قابل ارزیابی باشد؛ به واقع باید سه شاخص مهم در مجموعه ماموریت های ما دیده شود؛ اولا اقدامات موسسه باید تقویت کننده و حرکت کننده به سمت گسترش عدالت فرهنگی باشد، ثانیا بسترساز احیای ارزش های انقلاب اسلامی و در نهایت تقویت کننده جریان مردمی باشد. از اقدامات دارای اولویت که باید در موسسه صورت گیرد بسترسازی و مقدمه چینی برای جدایی و خروج این صنعت و اهالی آن از مسائل و عوارض نامناسب کرونا است؛ این خانواده بزرگ می تواند عوارض کرونا را به فرصت تبدیل کند. البته با بهره گیری از آموزه های مناسب این دوره که ما را به اجبار به سمت تغییر در بعضی امور سوق داد و امروز ثمرات و نتایج آنرا می بینیم. همین موضوع جدی تر شدن طرح توزیع یارانه کتاب بوسیله کتابفروشی ها(طرح های فصلی فروش کتاب)، مسئله نمایشگاه مجازی کتاب و چیزهایی که چه بسا در ادامه قابل صرف نظرکردن برای ما نباشد از آن جمله است.
رمضانی در انتهای سخنان خود سرمایه اصلی موسسه را نیروی انسانی آن دانست و اظهار داشت: دو مقوله ای که بصورت جدی و زیربنایی پیگیری خواهد شد یکی ابزارسازی برای سیاستگذاری فرهنگی است که با بهره گیری از ظرفیت موجود خانه کتاب و ادبیات ایران و ظرفیت هایی که می شود ایجاد کرد قابل تحقق است و دیگری تولید گزاره برگ های سیاستی، گزارش های راهبردی و گزارش های سیاستی است که بتواند بسترسازِ اقدام گردد.


منبع:

1400/08/08
09:00:37
0.0 / 5
445
تگهای خبر: احیا , بازار , حقوق , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاویدانی