مراسم سوگواره فاطمی برگزار شد

مراسم سوگواره فاطمی برگزار شد

به گزارش جاویدانی مراسم سوگواره فاطمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، محمدمهدی اسماعیلی در مراسم «سوگواره فاطمی» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در محل این وزارت خانه برگزار شد با تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعان حرم و سپهبد حاج قاسم سلیمانی و یارانش عنوان کرد: در تاریخ کشور ما اتفاقات مهمی در دیماه رخ داده است، در دوره دفاع مقدس دو عملیات بزرگ سال ۶۵ یعنی کربلا ۴ و ۵ را داشته ایم که شهدای زیادی را در راه آزادی و استقلال کشورمان تقدیم کردیم. هر دو این عملیات ها به نام حضرت فاطمه(س) نامگ ذاری شده بود.
وی افزود: انقلاب ما اساسا یک انقلاب فاطمی است و آغاز نهضت بزرگ مردم ایران در روزهای فاطمیه ۱۳۴۱ بود و ازاین رو هروقت در مورد انقلاب اسلامی صحبت می نماییم می گوییم انقلاب ما فاطمیه الحدوث و حسینی البقاست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: تمام تقویم ما با نام حضرت زهرا(س) و فرزندان بزرگوارشان نقش بسته است، وقتی این تقویم را ورق میزنیم از فاطمیه ۴۱ آغاز و به عاشورا ۴۲ رسیده و به اربعین های سال ۵۷ می رسد و به همین ترتیب حماسه های مردم ایران زیر نام حضرت زهرا(س) و فرزندان شان رقم می خورد.
اسماعیلی تصریح کرد: جامعه فرهنگی و هنری هم بعنوان پیشتازان جامعه ایرانی در عرصه فرهنگی و هنری بعنوان فرزندان این ملت طبیعتا افتخارشان عشق و ارادت به مکتب اهل بیت(ع)است. ارادت به مکتب اهل بیت(ع) یکی از نمادهای وحدت جامعه اسلامی است.
وی ادامه داد: هر کسی با هر گرایش و مذهبی محب اهل بیت(ع) هستند، عشق و ارادت به حضرت زهرا(س)و اهل بیت(ع) فصل مشترک بین همه مسلمانان عالم است. هیچ مسلمانی را نمی بینیم مگر آنکه به این خاندان محبت داشته باشد.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: خانواده فرهنگ و هنری ما در همه ی عرصه ها نشان داده است در ذیل پرچم اهل بیت(ع) پیشتاز افتخارآفرینی بوده است، در دوران دفاع مقدس آن شور و احساس و عاطفه مرهون سرایندگان، شعرا، مداحان و اهالی فرهنگ و هنر در شاخه های مختلف بود. این عظمت را این جامعه روایت می کرد و در ایجاد آن نقش داشتند.
اسماعیلی اظهار داشت: در همین اتفاقات اخیر هنرمند نقاش حسن روح الامین تصاویر زیبایی به تصویر کشید، در همان روزهای اول که ایشان با هنر خود یک تابلوی زیبا را در مورد شهید سلیمانی و به آغوش کشیده شدنش توسط امام حسین(ع) را به تصویر کشید به جامعه ایرانی آرامش داد.
به قول وی جامعه فرهنگی و هنری همیشه در برهه های تاریخی در نقاط عطف پیشگام بودند و حماسه آفرینی و خاطره سازی کردند.
در انتها از زحمات تمام کسانی کا این محفل نورانی را برگژار مردند تشکر وقدردانی دارم
در ادامه این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسن روح الامین و تعدادی از مدیران از اثر جدید حسن روح الامین (خادم شهید) رونمایی گردید.
همینطور در این مراسم یوسفعلی میرشکاک و افشین اعلاء شعرهایی را در مدح حضرت زهرا(س) سرودند و مرتضی طاهری مداح برجسته اهل بیت(ع) دقایقی را در سوگ این بانوی بزرگ مداحی کرد.
در بخش دیگری از این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سیدهاشم حسینی استاد اخلاق با طرح این مورد که چرا فرزند پیامبر اکرم(ص) خانم حضرت فاطمه الزهرا(س) ماندگار شد، عنوان کرد: در روایات آمده است حضرت زهرا(س) در بدترین شرایط زمان خود منشا خیر و برکات کثیر شد و در پریشانی آن زمان خیر کثیر و حسن بودند.
وی با طرح این پرسش که چگونه می تواند یک بانو در نقش یک دختر، همسر و مادر به بهترین شکل عمل کند، افزود: حضرت زهرا(س) در عین حال که برای پدر یک دختر تمام قد و مهربان بود یک همسر کامل هم بود، ایشان در نقش یک مادر هم می شود مادر کریم اهل بیت، سیدالشهدا و بانو حضرت زینب کبری(س).
این استاد اخلاق تصریح کرد: ما در زندگی امروز نیازمند پیروی از رفتار حضرت زهرا(س) هستیم، رفتار ایشان با پدر، همسر و فرزندان راه را برای گمشده بشیرت مشخص می کند و دشمنان کوشش می کنند شیوه زندگی حضرت زهرا(س) و حاج قاسم ها را گمره کنند.
حجت الاسلام والمسلمین هاشمی خاطرنشان کرد: در حیات فردی حضرت زهرا(س)، کسی را می بینیم که صاحب فدک، بزرگ قریش و بنی هاشم است اما همین بانو در جلسات مختلف با مردم با چادر وصله دار می نشستند تا اگر فقیری در جمع است دل او نشکند. این زهد این بانو بزرگ را نشان داده است.
وی ادامه داد: این حیات فردی و خانوادگی در کنار نقش ایشان در زندگی اجتماعی مثال زدنی است، ایشان به فکر همسایه و دیگران هم بودند و به جای خودشیفتگی و خودبینی به همگان هم فکر می کردند، جریان شهید سلیمانی ها را ببینید تمام قد خضوع و خدمت و برگرفته از همین روحیه فاطمی است و هرجا این روحیه مستقر باشد همگان روحیه گرفته و استکبار عقب می نشیند و هرجا این رفتار فاطمی را داشته باشیم مستکبرین جهان مجبور هستند از اقدامات خود دست بکشند و متاسفانه اگر این روحیه فاطمی ضعیف شود مستکبرین دست به هرکاری خواهند زد.
این استاد اخلاق ضمن اشاره به حیات سیاسی حضرت زهرا اظهار داشت: ایشان نشان داد دشمن اصلی همگان نفاق است، حضرت فاطمه(س) در مواجه با منافقینی که تلاش داشتند انقلاب اسلامی رسول اکرم(س) را مصادره کنند اقدامات زیادی انجام دادند، بهترین روش ایشان در مقابله با منافقین تربیت نیرو و توجه دادن به این افراد بود. جریان فاطمه زهرا(س) با جریان اباعبدالله تفاوت داشت چونکه امام حسین(ع) با یزید که شخصیت اش مشخص بود روبرو بود اما حضرت زهرا(س) با منافقین روبرو بودند که مقابله با آنها پیچیده بود.
حجت الاسلام والمسلمین هاشمی در انتها اظهار داشت: حضرت زهرا(س) کوشش کرد امر به معروف و نهی از منکر را با خیرخواهی بیان کند، از طرفی قیام ایشان خالص و برای خدا بود، خردمندانه عمل کردند و تلاش داشتند دیگران را با خود همراه کنند در این عین حالی که به تنهایی هم به سمت هدف خودشان حرکت می کردند، همینطور ایشان مقتدا و به دنبال وحدت داشتن بودند.
گفتنی است، این مراسم همزمان با اقامه نماز جماعت به امامت حجت الاسلام ارباب سلیمانی مشاور وزیر در امور روحانیت شروع شد.
قرائت این مراسم را قاری برجسته یراق بافان و اجرای برنامه را مجری توانمند مهدی آقابیگی برعهده داشت.1400/10/15
20:56:37
0.0 / 5
280
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
جاویدانی