با موضوع دینی؛

دو اثر جدید از دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر گردید

دو اثر جدید از دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر گردید

جاویدانی: دو اثر نهاد خانواده، سبک زندگی و احکام آن از دید دین و حقوق و خلاصه کتاب دعوت اسلامی بتازگی از طرف دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده است.


به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، بتازگی دو اثر «نهاد خانواده، سبک زندگی و احکام آن از دید دین و حقوق» به قلم محسن اسماعیلی و محمدرضا تقوی پور و خلاصه کتاب «دعوت اسلامی» نوشته حسن بشیر از طرف دفتر نشر فرهنگ اسلامی انتشار یافته است. اسماعیلی در مقدمه این اثر بیان می کند که «نگاه به خانواده، کارکردها و بایدها و نبایدهای آن، برخاسته از فرهنگ و سنت های هر ملت است» و جایگاه و تقدس این نهاد را در آموزه های دین اسلام و فرهنگ کشور ایران رفیع تر و خطیرتر از آن چه دیگران می پندارند، می داند و درعین حال معتقد می باشد استواری و ثمربخشی آن تنها از عهده قانون برنمی آید بلکه اخلاق نیکو و گذشت و همدلی در کنار اهرم قانون بمراتب موثرتر و موردنیازتر است. این حقوق دان در بخش دیگری از مقدمه کتاب توضیح می دهد که این اثر از دو فصل تشکیل شده که فصل نخست به دنبال یافتن «الگوی جامع خانواده تراز در اندیشه اسلامی» است و ابتدا نگاهی به نهاد خانواده در اسلام و غرب دارد و از سبک زندگی در هر دو فرهنگ یاد می کند و با بهره گیری از متون دینی، دورنمایی از الگوی مورد نظر ارائه می دهد. در فصل دوم نیز به حقوق خانواده بعنوان مکمل بحث پیشین با عنوان «خانواده از دید قانون و مراجع سیاست گذاری»، پرداخته شده است و بعد از تبیین طبقه بندی قوانین و اسناد حقوقی از حیث میزان اعتبار و اقتدار و تفاوت هایی که در پی دارند، به همین ترتیب اسناد بالادستی در حقوق خانواده را در اختیار خوانندگان قرار می دهد.
«خانواده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران»، «خانواده در سیاست های ملی نظام»، «خانواده در قوانین عادی» و «خانواده در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی» از زیرفصل های این بخش از کتاب است. این کتاب در ۱۸۲ صفحه و با شمارگان یک هزار نسخه و با قیمت ۳۷ هزار تومان عرضه شده است. خلاصه ای از کتاب دعوت اسلامی منتشر شد اما حسن بشیر خلاصه ای از کتاب دعوت اسلامی؛ مفاهیم بنیادین فرهنگ اسلامی را در قالب کتاب دیگری منتشر و در اختیار علاقه مندان قرار داده است.
کتاب اصلی در سال ۱۳۹۳ و در ۴۲۴ صفحه و در قطع وزیری انتشار یافته بود و الان خلاصه آن در ۱۵۰ صفحه با قطع پالتویی ارائه شده است تا در عین ارائه چکیده ای از اثر اصلی، علاقه مندان را به مطالعه آن کتاب تشویق کند. نویسنده در این اثر با اعلان اینکه گرچه تا حالا مطالعات گوناگونی در حوزه‌ی تبلیغ و دعوت از دو منظر علوم ارتباطات و علوم اسلامی انجام گرفته، توضیح داده است: این کتاب علاوه بر ارائه‌ی یک جمع بندی نسبتاً جامع در سبک و شیوه‌ی دایره المعارفی، درصدد است تا روش مطالعات میان رشته ای را دراین زمینه بررسی و مطالعه و تلاش کند تا این روش را در حوزه‌ی تبلیغ و دعوت از منظر علوم انسانی و اجتماعی و نیز علوم اسلامی مورد آزمایش قرار دهد. دراین زمینه موضوع «دعوت اسلامی» یا «تبلیغ اسلامی» در این کتاب، یکی از موضوع هایی است که می توان با به کارگیری مطالعات میان رشته ای از دیدگاه علوم اسلامی و علوم انسانی و اجتماعی، به دستاوردهای علمی و عملی دست یافت که نه فقط در نزدیک کردن منطقی این دو قلمرو علمی مفید و موث راست، بلکه در جهت فهم هر چه بهتر و عمیق تر این مساله مهم اسلامی کمک شایانی می کند.
نگارنده این اثر معتقد می باشد که کتاب اصلی علاوه بر اینکه یک کتاب دانشگاهی است که می تواند به مثابه یک کتاب درسی در زمینه ارتباطات و علوم اجتماعی مورد بهره برداری قرار گیرد، برای خیلی از علاقه مندان به موضوع «دعوت اسلامی» نیز می تواند مفیده فایده باشد. بر طبق این گزارش خلاصه کتاب دعوت اسلامی در ۸ فصل با عنوان های مفهوم شناسی دعوت، دعوت اسلامی، دعوت قرآنی، دعوت نبوی، دعوت رسانه ای، تبلیغات اسلامی، دعوت کنندگان و دعوت شوندگان تبلیغات و لطمه شناسی دعوت اسلامی انتشار یافته است. بعنوان نمونه در بخش دعوت رسانه ای، نویسنده به بیان تفاوت های رسانه های سنتی و نوین و تفاوت و تشابه آنها پرداخته و رسانه های سنتی را به دو گونه دینی و غیر دینی تقسیم می کند و ظرفیت های آنان را مورد بررسی قرار می دهد. این اثر به قلم حسن بشیر دانشیار و عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی، فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) از طرف دفتر نشر فرهنگ اسلامی در شمارگان یک هزار نسخه و قیمت ۲۳ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1400/10/22
23:00:19
0.0 / 5
99
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاویدانی