نشست هم اندیشی بزرگداشت دهه امامت و ولایت

نشست هم اندیشی بزرگداشت دهه امامت و ولایت

به گزارش جاویدانی نشست هم اندیشی بزرگداشت جشن های مردمی اعیاد قربان و غدیرخم(دهه امامت و ولایت) با هدف ساماندهی و مدیریت برنامه های دستگاه ها و نهادهای فرهنگی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار و حاضران بر لزوم جهاد تبیین به منظور معرفی ابعاد عید غدیر و تدوین برنامه های متنوع فرهنگی تاکید نمودند.


در ابتدای این نشست حجت الاسلام والمسلمین موسی پور، نماینده محترم ولی فقیه و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با تبریک ماه ذی الحجه و بخصوص دهه اول آن اظهار داشت: این روزها ایام ویژه ای است و از عظمت و منزلت والایی برخوردار می باشد و فرصت مغتنمی برای ذکر و یاد حق تعالی و تقرب الهی است و قرآن هم به این ایام اشاره و خداوند هم به دهه اول این ماه قسم یاد کرده است.
وی با اشاره به اینکه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قصد تصدی گری فعالیتهای فرهنگی و تبلیغی را ندارد؛ خاطرنشان کرد: وظیفه شورا برنامه ریزی، هدایت و نظارت بر برنامه ها و مناسبت های دینی، مذهبی و انقلابی است و هدف ما هم از تشکیل این جلسه هماهنگی، هم افزایی و ایجاد انسجام در فعالیتهای در ارتباط با دهه ولایت و امامت وتقویت بعد مردمی این مناسبت است که فرصتی مغتنم برای کارهای بزرگ فرهنگی است.
حجت الاسلام والمسلمین موسی پور اضافه کرد: دهه ولایت و غدیر در جامعه ما مغفول مانده درحالیکه در واقع غدیر جریان مستمری است که ریشه، هویت و اصالت و ثمره و نتیجه ی همه ادیان الهی و آسمانی است. مهم ترین روز تاریخ بشریت است که اگر نبود، نه تنها رسالت نبی مکرم اسلام (ص) بلکه تمام ادیان الهی و آسمانی ناتمام می ماند.
نماینده ولی فقیه و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی تداوم و استمرار غدیر است عنوان کرد: در این دهه علاوه بر برنامه های تبیینی و محتوایی حول محور ولایت و امامت و تبیین ساختار ولایت فقیه که بر گرفته از غدیر است نسبت به بازخوانی و احیاء خطبه غنی، پرمحتوا و هدایت گر غدیر، تبیین بعد تقریبی آن، بیان فضائل و مناقب امیرالمومنین (ع)، ترویج فرهنگ مواسات، اطعام، ایجاد فضای سالم نشاط و افزایش روحیه امید اهتمام ویژه ای بعمل آمده است.
حجت الاسلام ابوترابی فرد، امام جمعه موقت تهران در این جلسه با تشکر از برگزاری این جلسه و تبریک اعیاد قربان و غدیر اظهار داشت: از منظر بزرگداشت روز مبارک غدیر حدودا کار در خوری در این سالها به نظر می آید انجام نشده است اما در انقلاب اسلامی مدرسه غدیر احیا شد.
وی ادامه داد: امروز غدیر محور تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در دنیای اسلام است و این در سایه انقلاب اسلامی است و مدرسه امیرالمومنین علی(ع) که در واقع مدرسه پیامبر اعظم(ص) است، امروز در جهان اسلام نقش فاخری ایفا می کند و در سایه این انقلاب امیدواریم این جایگاه در آن اندازه مورد انتظار در جامعه بشری ارتقا بیابد.
امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: آنچه پیشینیان ما برای این مناسبت به یادگار گذاشته اند این است که مسلمانان و دوستان امام علی(ع) به دیدار سادات می روند که انصافا یک کار استثنایی و حرکت ماندگار و و پرثمری است و این میراث ارزشمندی مثل میراث عاشورا و گریه بر امام حسین(ع) است و این در کشور و عالم تشیع نهادینه شده است.
وی تصریح کرد: یکی از کارهای پرارزش که در این ایام باید بر آن پای فشرد همین برنامه بسیار متعالی و سازنده و به معنای واقعی کلمه مردمی است که باید هر قدر می توانیم گستره آنرا افزایش دهیم.
حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد با اشاره به اینکه در این یکی دو سال گذشته به علت کرونا این حرکت سازنده تا حد زیادی تعطیل شده بود، خاطرنشان کرد: من شاهد هستم که در خیلی از این دیدارها صف های طولانی برای بازدید سادات شکل می گیرد که یک حرکت سازنده، معنوی و انقلابی است و امیدوارم در این نشست راه های نو گشوده شود.
حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از دیگران سخنران این نشست بود که در سخنان خود با اشاره به اینکه غدیر در واقع مجمع فضایل است و اگر دایره المعارف غدیر را بخواهیم تنظیم نماییم همه آنچه در اسلام است در غدیر هم وجود دارد، خاطرنشان کرد: این به استناد خود قرآن است که اگر این کار انجام نمی گرفت گویی زحمات ۲۳ ساله پیامبر(ص) از بین می رفت.
حجت الاسلام والمسلمین تقوی اضافه کرد: در غدیر چه وجود دارد که آنقدر عظمت دارد که برابر با ۲۳ سال رنج ها و تلاش ها و زحمات پیامبر اکرم(ص) و همه مجاهدان است؟ ما این مساله را تبیین نکرده ایم که در غدیر چه اتفاقاتی افتاده که آنقدر وزین و ثقیل است.
مشاور رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در غدیر پیام های مختلفی وجود دارد که باید متناسب با نیاز زمان و جامعه آن پیام خاص را برجسته نماییم و این باید برنامه ریزی شود. مهم ترین موضوعات در ارتباط با غدیر، امامت و ولایت، شایسته سالاری، تداوم یک نهضت و انقلاب و جهاد تبیین درباره خطبه غدیر است؛ در واقع پیامبر(ص) درباره غدیر ابتدا تبیین کردند و خطبه خواندند و روشنگری کردند و باید درباره کلمات پیامبر(ص) در این رابطه دقت و واکاوی کرد.
وی ادامه داد: اگر کار تبلیغی و تبیینی تداوم نداشته باشد، در جامعه نهادینه نمی گردد. به یاد داشته باشیم که غدیر، فصلی نیست و این دهه برای تداوم کار است.
همینطور دکترسیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور در این جلسه با تکیه بر این که جامعه همواره احتیاج به فضای پرنشاط دارد و پیروان ائمه اطهار باید در روزهای شادی اهل بیت(ع) شاد باشند، اظهار داشت: ما معمولاً در روزهای عزا نسبت به ایام سرور و شادی قوی تر هستیم.
معاون پارلمانی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اجرای برنامه های هنری و فرهنگی خیابانی علاوه بر مساجد در جمع های مردمی باید برگزار گردد.
وی افزود: قبلا درباره قرآن جمع زیادی از خوشنویسان جمع می شدند و در یک روز قرآن کتابت می شد که میتوان این برنامه را درباره نهج البلاغه هم انجام داد. همینطور باید توجه ویژه ای به خطبه خوانی غدیر شود و مساله مهم دیگر برگزاری ضیافت ها، تغذیه و احسان علوی در شهرها و حاشیه شهرهاست که در کنار آن میتوان حداقل یک برگه آموزه ها و معارف علوی اهدا کرد.
معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به اینکه برنامه های صدا و سیما در این ایام باید شاد و متنوع باشد اظهار نمود: برنامه دیگر تشویق کودکان و نوجوانان برای حفظ کلمات قصار امام علی(ع) است و در ادارات و نهادها هم میتوان جلساتی برای تبیین شیوه حکمرانی علوی برگزارنمود.
منبع:

1401/04/14
23:49:43
0.0 / 5
322
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
جاویدانی