از نهضت حسینی تا جامعه مهدوی: صراط مستقیم ،

حضرت عباس(ع) جلوه صراط مستقیم

حضرت عباس(ع) جلوه صراط مستقیم

به گزارش جاویدانی، یک کارشناس دینی اظهار داشت: صراط مستقیمی که شیطان در کنار آن کمین کرده است تا اگر کسی یک لحظه، غفلت کرد و از این طریق خارج شد، او را به سمت خویش جذب و گمراه کند. «قال فبما اغویتنی لاقعدنّ لهم صراطک المستقیم» شیطان اظهار داشت: حالا که مرا گمراه ساختی من نیز، بر سر راه مستقیم تو در کمین بندگانت می نشینم.


حجت الاسلام تاتلاری - کارشناس مسائل دینی و مذهبی- در گفتگو با ایسنا در رابطه با اهمیت واقعه عاشورا و زمینه سازی آن برای ظهور اظهار داشت: یکی از یاران نامدار و ممتاز حضرت اباعبدالله ضد السلام، که از آغاز راه در کنار امام حاضر بود و در سرزمین کربلا خصوصاً روز عاشورا، رشادت و جانفشانی بی نظیری از خود به نمایش گذارد، فرزند حیدر کرار ضد السلام و بی بی ام البنین علیها السلام است. کسی که معروف به قمر بنی هاشم، علمدار و سپه دار لشکر سید الشهداء ضد السلام و باب الحوائج است.
وی افزود: تاسوعا روز شهادت حضرت عباس ضد السلام نیست، بلکه بخاطر مقام و عظمتی که این بزرگوار دارد یک روز را به بزرگداشت و احترام از شخصیت والایش اختصاص داده اند. شخصیتی که اغلب ائمه اطهار علیهم السلام زبان به مدح و ثنای او گشوده اند، ابوالفضلی که خداوند به ایشان مقام باب الحوائجی عنایت می فرماید. قمر بنی هاشم که برای خیلی از مردم، خارج از تعلقات و تعصبات قومی و مذهبی، بعنوان یک الگو نقش آفرینی می کند و مردمان واله و شیدای مقام و عظمت وی هستند ما حضرت عباس ضد السلام را بیشتر بعنوان علمدار و سقا در کربلا و روز عاشورا می شناسیم.
مقام و عظمت قمر بنی هاشم ضد السلام
این کارشناس مسائل دینی اشاره کرد: اغلب دوستداران این حضرت، از آخرین لحظات عمر شریف و نحوه شهادتش آگاه هستند. در حالیکه حضرت باب الحوائج جایگاهی عظیم و رتبه ای بالاتر از این مطالب را دارا می باشد. امام سجاد ضد السلام در حق عموی خویش می فرماید «ان للعباس عندالله تبارک و تعالی منزله یغبطه جمیع الشهداء یوم القیامه» همانا برای حضرت عباس ضد السلام نزد خداوند متعال منزلت و مقامی است که تمام شهدا در روز قیامت آرزو و تمنای مقامش را می کنند.
حجت الاسلام تاتلاری اشاره کرد: آیا این مقام کمی است که امام حسین ضد السلام، امام معصوم، کسی که همه عالم دلداده و فدایی حضرتش است، عصر تاسوعا برادر خویش را این گونه مورد خطاب قرار دهد «بنفسی انت یا اخی» برادرم جانم به قربانت.
وی ادامه داد: فضیلت دیگر آن حضرت را میتوان در اذن دخول حرمش، که امام صادق ضد السلام به شیعیان یاد داده است جستجو کرد؛ «سلام الله و سلام ملائکته المقربین و انبیائه المرسلین و عباده الصالحین و جمیع الشهداء و الصدیقین و الزاکیات الطیبات فیما تغتدی و تروح علیک یابن امیرالمؤمنین» سلام خدا و سلام ملائکه مقربش و سلام پیامبران مرسل و بندگان شایسته اش و سلام تمام شهداء و صدیقین و سلام هایی پاک و طیب در صبحگاهان و شامگاهان بر تو باد ای فرزند امیرالمؤمنین.

خصوصیات و فضایل بی شمار حضرت عباس ضد السلام
این کارشناس مسائل مذهبی با طرح این سوال که حضرت اباالفضل ضد السلام این مقام رفیع را در پیشگاه خداوند و ائمه اطهار علیهم السلام از کجا و چگونه بدست آورده است؟، اظهار داشت: بطور حتم خصوصیت ها و خصوصیات ممتاز و درخشانی در طول عمر شریف آن حضرت قرار دارد؛ که وی را در چنین جایگاهی قرار می دهد. خصوصیاتی که می تواند برای ما دلدادگان و پیروان حضرت قمر بنی هاشم ضد السلام، درس ها و نکات ارزشمند ای را به دنبال داشته باشد. خصوصیت هایی مانند: وفاداری، ادب، تسلیم بودن در مقابل خداوند، شجاعت و دلیری، حس مسئولیت، ثبات قدم و یقین و...
حجت الاسلام تاتلاری بیان نمود: در میان تمامی این صفات، یکی از خصوصیت های مهم آن بزرگوار که سبب این درجات والا و این جایگاه عظیم شده، اینست که حضرت اباالفضل العباس ضد السلام در سراسر عمر خود، در راه خداوند، یعنی صراط مستقیم قدم برداشته و لحظه ای از طریق الهی منحرف نشده است.
راه راست و استوار الهی راه سعادتمندی
به قول وی یکی از درخواست هایی که حداقل روزی ده مرتبه در نمازهای واجبمان از درگاه خداوند طلب می نماییم قرار گرفتن در راه راست و درست الهی است «اهدنا الصراط المستقیم» (پروردگارا) ما را به راه راست هدایت فرما. کلمه صراط همه جا در قرآن کریم به صورت مفرد آمده است و این یعنی که راه راست و استوار، راه هدایت، راه خداوند، یک راه بیشتر نیست و اگر انسان گمان کند از طریقی دیگر می تواند به خدا برسد، در اشتباه است. «و أنّ هذا صراطی مستقیماً فاتبعوه و لا تتبعوا السُبل فتفرّق بکم عن سبیله ذلکم وصّیکم به لعلکم تتقون» این راه مستقیم است، از آن پیروی کنید و از طریق های پراکنده (و انحرافی) پیروی نکنید که شما را از طریق حق دور می سازد، این چیزی است که خداوند شما را به آن سفارش می کند شاید پرهیزگاری پیشه کنید.
این کارشناس مسائل مذهبی ابراز کرد: ازاین رو وقتی به امیرالمؤمنین ضد السلام عرض می شود چرا شما اولیاء خدا در راه راست قدم برمی دارید و باز در نماز می گویید: اهدنا الصراط المستقیم؟ حضرت فرمود: منظور ما از گفتن آن اینست که «ادم لنا توفیقک الذی به اطعناک فی ماضی ایامنا» توفیقی را که در گذشته و حال به ما عنایت فرموده ای، پایدار بدار.
حجت الاسلام تاتلاری خاطرنشان کرد: چونکه دعا دو گونه است زمانی انسان دعا می کند، برای طلب نعمت و موهبتی که دارا نیست. گاهی هم خداوند عنایت فرموده است و دعا برای استمرار و باقی ماندن آن موهبت است. اگر ائمه اطهار علیهم السلام در خواست هدایت به این راه را می کنند یعنی در راه خداوند تا انتهای عمر باقی بمانند.
وی افزود: صراط مستقیمی که شیطان در کنار آن کمین کرده است تا اگر کسی یک لحظه، غفلت کرد و از این طریق خارج شد، او را به سمت خویش جذب و گمراه کند. «قال فبما اغویتنی لاقعدنّ لهم صراطک المستقیم» شیطان اظهار داشت: حالا که مرا گمراه ساختی من نیز، بر سر راه مستقیم تو در کمین بندگانت می نشینم.

صراط مستقیم جلوه ای از زندگانی اباالفضل العباس ضد السلام
این کارشناس مسائل مذهبی افزود: قمر بنی هاشم حضرت اباالفضل العباس ضد السلام یکی از خصوصیات بارز طول عمرش، قرار گرفتن در راه الهی است. وقتی به حرم مطهرش مشرف می شویم و زیارتنامه منقول از امام صادق ضد السلام را نجوا می نماییم این جمله را در حق حضرت عباس ضد السلام می خوانیم «السلام علیک ایها العبدالصالح المطیع لله و لرسوله و لامیرالمؤمنین و الحسن و الحسین علیهم السلام» سلام بر تو ای بنده صالح و شایسته حق که مطیع و فرمانبردار پروردگار و رسول خدا و امیرالمؤمنین و حضرت حسن و حسین ضد السلام بودی.
حجت الاسلام تاتلاری اظهار نمود: حضرت باب الحوائج همواره در راه خدا و پیامبر و امام زمانش قدم می گذارد و پیروی آنان را می کند و تا آخرین قطره خون خویش در این راه ایستادگی می کند. مگر این رجز معروف اباالفضل ضد السلام نیست که در کربلا فریاد می زد:
و الله ان قطعتم یمینی... انی احامی ابداً عن دینی
و عن امام صادق الیقینی... نجل النبی الطاهر الامین
به خدا سوگند اگر دست راستم را قطع کنید، من پیوسته از دین خود و از امامی که به راستی به یقین رسیده و فرزند پیامبر صلی الله ضد و آله و سلم پاک و امین است حمایت و دفاع خواهم کرد.
وی بیان نمود: ازاین رو خداوند، چنین مقام و عظمتی به او عنایت می فرماید، که در آخرت مورد غبطه تمامی شهیدان قرار می گیرد. امام سجاد ضد السلام می فرماید «رحم الله عمی العباس فلقد آثر و ابلی و فدی افاه حتی قطعت یداه فابدله الله عزوجل منهما جناحین یطیر بهما مع الملائکه فی اجلنه کما جعل الجعفر بن ابی طالب» خدا عمویم عباس را رحمت کند، که ایثار کرد و خویش را به سختی افکند و در راه برادرش جانبازی کرد، تا آنکه دست هایش از پیکر جدا شد و آنگاه خداوند به جای آنها، دو بال به وی عنایت فرمود که در بهشت همراه فرشتگان پرواز کند، همانطور که برای جعفرطیار قرار داد.
منبع:

1401/06/21
14:35:21
0.0 / 5
208
تگهای خبر: قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
جاویدانی