رئیس حوزه هنری خراسان رضوی:

هنر حماسی پیشران فضای هنری

هنر حماسی پیشران فضای هنری

به گزارش جاویدانی، نشست تخصصی سومین جایزه داستان حماسی، چهارم خردادماه در سالن کنفرانس هتل فرهنگ و هنر مشهد مقدس برگزار گردید.


به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، در این جلسه که با حضور علی فروزانفر، معاون هنری حوزه هنری، محمد رضا شرفی خبوشان، مدیر مرکز آفرینش های ادبی و دبیر علمی سومین جایزه داستان حماسی، مجید عسگری رئیس حوزه هنری استان خراسان رضوی و رئیس سومین دوره جایزه داستان حماسی و اساتید حوزه داستان نویسی برگزار شد، « شخصیت پردازی»، «جایگاه» و «ساختار» داستان حماسی مورد بررسی قرار گرفت.
در ابتدای این نشست تخصصی که از ساعت ۱۰ بامداد با حضور اهالی فرهنگ و هنر آغاز شد، رئیس حوزه هنری استان خراسان رضوی با بیان اقدامات صورت گرفته و اهمیت برگزاری جایزه داستان حماسی اظهار داشت: « به علت این که داستان را پایه شکل گیری تولیدات هنری می دانیم، جایزه داستان حماسی را محور توجه فعالیتهای خود قرار دادیم».

عسکری در ادامه، ضمن بیان اینکه«شاهنامه» باید سرمشق تولیدات هنری ما باشد، اظهار داشت: هنر حماسی می تواند پیشران فضای هنری ما باشد.

در ادامه این نشست، دبیرعلمی جشنواره داستان حماسی ضمن اشاره به این که حضور نویسندگان حرفه ای، داوران، استادان و نویسندگان تازه نفس نشان دهنده ترکیب درست یک رخداد ادبی است، اظهار داشت: ما زمانه آسوده ای نداریم، سرزمین و زمانه پرحماسه ای داریم. ایران کشور حماسه هاست و نباید گمان نماییم حماسه منحصر به زمانه کهن و مثلاً عصر فردوسی است، بلکه تاریخ روند پویا و فعالی دارد؛ ازاین رو امروز هم میتوان پیوند عمیقی بین اسطوره های امروزی، درکنار اسطوره های کهن خلق کرد.

محمدرضا شرفی خبوشان در ادامه اضافه کرد: همانگونه که فردوسی، شاهنامه را با روشهای فنی رایج در زمانه خود آفرید و تنها به روایت های کهن اکتفا نکرد و بینش و نگاه خود را هم بدان افزود، امروز هم به زبان فارسی و هویت ایرانی باید این گونه نگریست و باید این دغدغه بین داستان نویسان وجود داشته باشد.

در ادامه این نشست که با حضور داود امیریان، خسرو باباخانی، مجید قیصری، تیمور آقامحمدی و بهزاد دانشگر از اساتید حوزه داستان برگزار شد، داوود امیریان در مورد شخصیت پردازی در داستان های حماسی، خسرو باباخانی درزمینه جایگاه داستان حماسی، تیمور آقا محمدی در رابطه با ساختار داستان حماسی و بهزاد دانشگر در رابطه با تأثیر برگزاری کارگاه های آموزش داستان نویسی در ترویج داستان حماسی توضیحاتی عرضه کردند.


منبع:

1402/03/05
13:59:47
0.0 / 5
253
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , فرهنگ , كهن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی