همایش ادبیات كودك و دیگری -۱؛

لیز پیج: همه ما دیگری و در عین حال یكی هستیم

لیز پیج: همه ما دیگری و در عین حال یكی هستیم

جاویدانی: مدیر دفتر بین المللی كتاب برای نسل جوان در همایش ادبیات كودك و دیگری اظهار داشت: همه ما در عین دیگری بودن، یكی هستیم چون هدف مشتركمان، رساندن كتاب های باكیفیت به دست كودكان در سراسر جهان است.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، سومین همایش دوسالانه ادبیات كودك و مطالعات كودكی با مبحث «ادبیات كودك و دیگری» بامداد امروز چهارشنبه دوم آبان ماه با سخنرانی «لیز پیج» مدیر اجرایی دفتر بین المللی كتاب برای نسل جوان (IBBY)، نوش آفرین انصاری دبیر شورای كتاب كودك ایران، علی اصغر سیدآبادی نویسنده و فعال در حوزه ادبیات كودك و نوجوان و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین شیخ رضایی دبیر علمی این همایش و با حضور جمعی از پژوهشگران و فعالان حوزه ادبیات كودك در محل سرای كتاب موسسه خانه كتاب شروع به كار كرد.
انصاری: برگزاری همایش بین المللی ادبیات كودك، بخشی از دیپلماسی فرهنگی است
در مراسم افتتاحیه این همایش نوش آفرین انصاری در سخنانی ضمن گرامیداشت یاد توران میرهادی بنیانگذار شورای كتاب كودك و نویسنده چندین اثر در این حوزه، از بازنشر ۱۲ كتاب او همزمان با برگزاری همایش امسال اطلاع داد و ابراز امیدواری كرد: این آثار و همینطور مقالاتی كه در سومین همایش دوسالانه ادبیات كودك و مطالعات كودكی طی امروز و فردا عرضه می شود، برای این حوزه راهگشا باشد.
وی اضافه كرد: وقتی مبحث برگزاری این همایش عنوان شد ما دو فكر در این مورد داشتیم یكی پرداختن به ابعاد مختلف و وسیع حوزه ادبیات كودك و نوجوان و دوم درآمد زایی كه البته در مورد اخیر، خیلی كامیاب نبوده ایم با این وجود امیدواریم برگزاری این همایش به ادامه روند تدوین فرهنگ نامه ادبیات كودك و نوجوان و همینطور فعالیت های اجرایی شورای عالی كتاب كودك، كمك نماید.
انصاری با ابراز خرسندی از حضور مدیر اجرایی IBBY در ایران و مشاركت وی در این همایش، خاطرنشان كرد: خانم لیز پیج حدود ۸۰ كشور جهان را در دفتر بسیار كوچكی در بازل سوئیس به همراه دو نفر دیگر از همكارانشان، با محوریت كودكان و نوجوانان به یكدیگر وصل می كنند.
وی اطلاع رسانی بین المللی همایش امسال را كه حداقل ۸۰ كشور جهان از آن آگاه شده اند، از خصوصیت های این دوره برشمرد و اظهار داشت: برگزاری چنین همایشی در حوزه ادبیات كودك و نوجوان، در واقع بخشی از دیپلماسی فرهنگی است.
شیخ رضایی: ۲۳ مقاله با محوریت ادبیات كودك و «دیگری» امروز و فردا عرضه می شود
در ادامه مراسم افتتاحیه این همایش، حسین شیخ رضایی دبیر علمی همایش با اشاره به خروجی سه آزمایش معروف در حوزه روان شناسی شناخت كه توسط یك روان شناس انگلیسی به نام «تاچفل» و به صورت پنلی در سه مقطع زمانی سالهای ۱۹۷۰، ۱۹۷۴ و ۱۹۹۶ و با هدف پرداختن به مفهوم «دیگری» در ذهن كودكان و نوجوانان، به عرضه مباحثی در باب اهمیت انتخاب این عنوان برای سومین همایش ادبیات كودك و مطالعات كودكی در ایران پرداخت.
همچنین به قول دبیر علمی سومین همایش دو سالانه ادبیات كودك و مطالعات كودكی، مجموعاً ۶۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده كه طی دو روز (امروز و فردا) حدود ۲۳ مقاله از آنها عرضه می گردد.
لیزپیج: همه ما «دیگری» و در عین حال «یكی» هستیم
در ادامه مراسم افتتاحیه این همایش همینطور لیز پیج مدیر اجرایی دفتر بین المللی كتاب برای نسل جوان (IBBY) در سخنانی از تناسب عنوان انتخاب شده برای همایش امسال (دیگری) با مبحث كار دفتر متبوعش سخن گفت و خاطرنشان كرد: IBBY در سال ۱۹۵۳ و در دوره پس از جنگ جهانی دوم كه سراسر اروپا درگیر مسئله «دیگری» و در واقع دشمن سازی بود، تأسیس شد و خانم «یلا لپمن» كه این دفتر را تأسیس كرد و خود هم آلمانی بود، نیاز داشت به اینكه به آلمانی ها بگوید «دیگری» همان دشمن نیست.
به گفته وی، دفتر بین المللی كتاب برای نسل جوان (IBBY) هم اكنون در ۷۹ كشور جهان، شاخه های ملی دارد كه ایران هم از سال ۱۹۶۴ به آن پیوسته است.
لیز پیج در ادامه ضمن معرفی نحوه عمل و ساختار این دفتر اظهار داشت: احساس همدلی با دیگران چیزی است كه در كتاب های با كیفیت حوزه كودك دریافت می گردد و IBBY تلاش می كند این كتاب ها را در سراسر جهان ترویج كند. همه ما هویت ها، فرهنگ ها و ایدئولوژی های مختلف داریم و در واقع همه ما «دیگری» هستیم و در عین حال همه ما «یكی» هستیم چون كه هدف مشتركمان این است كه كتابهای باكیفیت را به دست بچه ها برسانیم.

1397/08/02
19:21:58
5.0 / 5
3999
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاویدانی